کارورزان سلامت (آبان ۱۳۹۷)

 

کمبود بیش از ۹۵ هزار پرستار در ایران

حیدر علی عابدی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام کرد: در سالهای اخیر به دلیل کمبود نیروی پرستار از همراهان بیمار درخواست می‌شود برای مراقبت از بیمارشان در بیمارستان حضور داشته باشند که بسیار نامطلوب است. همچنین فشار کاری پرستاران بسیار زیاداست و آنان ناچار هستند علاوه بر ۱۵۰ ساعت کاری استاندارد خود، ۱۵۰ ساعت نیز به صورت اضافه کاری اجباری در بیمارستانها کار کنند.

در حال حاضر ۱۲۳ هزار تخت در بیمارستانهای کشور وجود دارد که حداقل ۱۸۴ هزار و ۵۰۰ نیروی پرستاری برای استاندار سازی آن نیاز دارند، اما در بیمارستانهای کشور تنها ۸۹ هزار پرستار مشغول فعالیت هستند که اگر از این مقدار کسر شود، با کمبود ۹۵ هزار و ۵۰۰ نیروی پرستاری در کشور مواجه هستیم.

 

افزایش مرگهای بیمارستانی به دلیل کمبود کادر پرستاری

دبیر کل خانه پرستاری با بیان اینکه به دلیل محدودیت مالی و ندادن مجوز استخدام ۳۰ هزار نفر نیروی پرستار بیکار در ایران داریم، گفت: "برای دریافت خدمات پرستاری مناسب باید نسبت جمعیت به پرستار ۴ باشد که متوسط دنیا به ازای هر هزار نفر ۶ پرستار است؛ اگر بخواهیم حداقل نیروی پرستار به ازای جمعیت ۸۰ میلیونی داشته باشیم، باید ۲۴۰ هزار پرستار در سراسر ایران مشغول به فعالیت باشند، این در حالی است که تنها در حدود ۱۶۰ هزار پرستار مشغول به ارائه خدمات بهداشتی درمانی هستند”. وی تاکید کرد: "کمبود پرستار، علاوه بر فشار کاری، باعث فرسودگی شغلی و افزایش میزان خطاهای پرستاری و در نتیجه افزایش مرگ و میرهای بیمارستانی خواهد شد”.

محمد شریفی ‌مقدم، قائم ‌مقام سازمان نظام پرستاری، روز ۲۲ دی ‌ماه سال ۹۴ اعلام کرد که؛ سالانه هزار پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند که نداشتن «امنیت شغلی» یکی از دلایل آن است.

 

 

حرکتهای اعتراضی پرستاران

 

سه شنبه 2 آبان

*اعتصاب داروسازان و داروخانه‌ های شهر مهاباد در اعتراض به گرانی و هزینه ‌های سنگین، برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت.

 

*تجمع پرستاران بیمارستان فوق تخصصی خمینی در کرج به همراه پرستاران مرکز طبی اطفال دانشگاه تهران در محوطه بیمارستان.

به گفته پرستاران حاضر در این تجمع، کارانه دریافتی توسط آنها که از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان مالک و سیاستگذار بیمارستان  پرداخت می شود، حدود 12 ماه است که پرداخت نشده و همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای این پرستاران شده و آنها را ترغیب کرده است تا دست به این تجمع زنند.

 

یکشنبه ۲۰ آبان

*کارکنان بیمارستان فوق تخصصی خمینی در کرج در راستای پیگیری معوقات دوازده‌ ماهه مزدی ‌شان و بلاتکلیفی بیمارستان تجمع کردند.

مطالبات معترضان؛ پرداخت دوازده ماه معوقه مزدی کارکنان و رسیدگی به وضعیت نابسامان و بلاتکلیف بیمارستان است.

یکی از کارکنان بیمارستان با اشاره به وضعیت اسف‌بار معیشت پرسنل بیمارستان، گفت: اکنون وضع به جایی رسیده است که یکی از همکاران ما، در نتیجه فقر حاصل از یک سال دریافت نداشتن دستمزد، در خرید داروهای بیماری ریوی‌ و بازپرداخت بدهیهایش، دچار مشکل جدی شده و حتی به فکر فروش کلیه‌ اش افتاده است.

 

یکشنبه ۲۷ آبان تا چهارشنبه 30 آبان

*در پی عدم تحقق وعده ‌های مسوولان سازمان همیاری شهرداریهای استان البرز و استانداری برای بهبود وضعیت کار و معوقات مزدی یک‌ساله کارکنان بیمارستان فوق تخصصی خمینی کرج، کارکنان بیمارستان برای چندمین بار تجمع اعتراضی برگزار کردند.

نایب رییس شورای اسلامی کار این بیمارستان گفت: از آنجا که طی چند هفته اخیر و به ‌رغم عدم برگزاری تجمع، هیچ اتفاق مثبتی برای بیمارستان و پرسنل آن رخ نداده و مسوولان سازمان همیاری و استانداری اقدام موثری انجام نداده ‌اند کارکنان بیمارستان در خیابان بهشتی (خیابان اصلی روبروی در بیمارستان) دور جدید تجمعات اعتراضی ‌شان را آغاز کردند.

کارکنان بیمارستان خمینی کرج در روز دوم از دور جدید اعتراضات صنفی خود با در دست داشتن پلاکارد و سردادن شعارهایی در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف بیمارستان و عدم پرداخت یک‌ سال مطالبات مزدی، در خیابان اصلی مقابل بیمارستان تجمع کردند.

پرسنل این بیمارستان نزدیک به بیست روز تجمعی برگزار نکردند به این امید که مسوولان استان با مشخص کردن یک سرمایه ‌گذار یا هر تصمیم دیگری، وضعیت آن را تعیین تکلیف کنند اما تاکنون هیچ اتفاق مثبتی رخ نداد.

کارکنان بیمارستان خمینی کرج در روز سوم از دور جدید اعتراض خود مطرح کردند؛ جناب وزیر بهداشت! اگر سرانه درمانی استان البرز کم است چرا این بیمارستان بزرگ به حال خود رها شده؟ چرا بیمارستانی که مجهز به بهترین امکانات است، احیا نمی‌شود؟ چرا مسوولان استان البرز صرفاً به فکر زدن کلنگ بیمارستان دیگری هستند؟ به طور طبیعی بودن این بیمارستان، بهتر از نبودن آن است.

روز چهارشنبه 30 آبان، چهارمین روز تجمع اعتراضی کارکنان این بیمارستان برگزار شد.

 

(منابع: ایلنا، ایرنا، ايران کارگر، سلامت نیوز)

 

 

منبع: نبرد خلق شماره ۴۰۵، پنجشنبه اول آذر ۱۳۹۷ - ۲۲ نوامبر ۲۰۱۸

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول