چالشهای معلمان در بهمن ۹۷

فرنگیس بایقره

 

فرو رختن دیوار مدرسه نوساز؛ این بار دانش آموزان به سلامت جستند

دیوارهای مدرسه نوساز بزمیرآباد در منطقه سرپل ذهاب فرو ریخت.

مدیر روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس استان کرمانشاه، با معرفی پیمانکار به عنوان مقصر گفت: "این پیمانکار بدون در نظر گرفتن ضوابط اجرایی در مدت ۴۸ ساعت گذشته اقدام به دیوار چینی به صورت غیراصولی و بدون مهاربندی و بدون ملات مخصوص کرده است."

حمید موسی بیگی مدعی شد: "سازمان نوسازی مدارس دخالتی در انتخاب پیمانکار پروژه احداث دبستان ۶ کلاسه بزمیرآباد نداشته و بارها اخطارهایی به وی داده شده که تاکنون به هیچیک از این اخطارها توجهی نشده است."

به گفته وی هیچ دانش آموزی هنگام فرو ریختن دیوار در مدرسه حضور نداشته و دانش آموزان هم اکنون در محوطه دیگری مشغول به تحصیل هستند.

 

فعال صنفی معلمان شیراز به دو سال حبس و تبعید محکوم شد

محمد علی زحمتکش، فعال صنفی معلمان، روز دوشنبه ۸ بهمن ماه از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به دو سال حبس تعزیری و یکسال تبعید به شهرستان ارسنجان محکوم شد. اتهامات مطرح شده علیه این معلم "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی" عنوان شده است.

یک منبع نزدیک به این فعال صنفی ضمن تایید خبر مزبور گفت: "در جلسه دادگاه همچنین به حضور اقای زحمتکش در تجمعات معلمان شیراز و تهران پرداخته شده است."

به گفته وی، بر اساس این دادنامه، محمدعلی زحمتکش باید در دوران تبعید پس از حبس، به صورت روزانه خود را به ضابط قضایی این پرونده که اطلاعات سپاه ارسنجان بوده معرفی کند

لازم به ذکر است این فعال صنفی پس از تحصن سراسری معلمان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان ماه سال جاری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۱۰ آذرماه، با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

در جریان تحصن سراسری معلمان دستکم ۱۴ معلم در استانهای خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان، خوزستان و کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند.

 

اعتراض تشکلهای صنفی معلمان به برخوردهای قضایی و امنیتی با فعالان

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه ای به برخوردهای قضایی و امنیتی با فعالان صنفی و چهره های شناخته شده جنبش معلمان ایران اعتراض کرد.

در بیانیه این شورا که روز جمعه ۱۲ بهمن منتشر شد، گفته شده " فشار نیروهای امنیتی بر فعالان صنفی فرهنگی نشان می دهد، تصمیم سازان به جای حل مساله برآنند تا با اعمال سرکوب، صورت مساله را پاک کنند".

معلمان به ذکر نمونه هایی از برخوردهای سرکوبگرانه حاکمیت با فعالان صنفی کارورزان فرهنگی پرداخته اند و در این رابطه به حبس طولانی مدت آقایان بهشتی، عبدی و حبیبی، حبس و تبعید محمد علی زحمتکش، دستگیری حسین رضایی، ورود به منزل جعفر ابراهیمی و توقیف وسایل او و همسرش، بازداشت هشت نفر از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی، بازداشت دو نفر از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان، بازداشت شماری از معلمان در کردستان، برخورد قهری با تجمعات صنفی فرهنگیان در استانهای اصفهان و زنجان و …" اشاره کرده اند.

در این بیانیه از "مسوولان و نهادهای قدرت" خواسته شده که "مسوولانه پاسخگوی مشکلات موجود باشند و با احترام به حقوق حرفه ای و شهروندی فرهنگیان، در جهت رفع تنگناهای موجود در معیشت آنها و ایجاد تغییر همه جانبه در وضعیت بحرانی آموزش و پرورش اقدام جدی و اساسی به عمل آورند".

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران تاکید کرده که روشهای خشونت بار حکومت را محکوم و مردود می داند و "حق اعتراض مدنی مطابق با قانون اساسی کشور را برای خود محفوظ می شمارد".

 

حسین رضایی، فعال صنفی معلمان با قرار وثیقه آزاد شد

حسین رضایی، معلم و دبیر کانون صنفی معلمان بوشهر، روز شنبه ۱۳ بهمن با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. وی در تاریخ ۶ بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

حسین رضایی، مترجم زبان انگلیسی، استاد دانشگاه، دبیر رسمی آموزش و پرورش و فعال صنفی معلمان، طی دو ماه اخیر بارها تحت فشارهای امنیتی و قضایی بوده و طی چند وقت اخیر نیز دو بار به اداره اطلاعات احضار و بازجویی شده بود.

 

بدهی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان مجموع بدهیهای دولت به این صندوق را ۱۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

به گفته مهدی نیکدل، این بدهی کلان از چند محل گوناگون است:

۱- بدهی ۶۳۴ میلیارد تومانی دولت مربوط به برنامه پنجم توسعه

۲- بدهی ۶۰۰ میلیادرد تومانی مربوط به برنامه ششم و سالهای ۹۶ و ۹۷

۳- بدهی ۳۰۰ میلیارد تومانی مربوط به سهم دولت به صندوق در سال ۹۸

در حالی که معوقات معلمان بازنشسته ماه هاست که پرداخت نشده و مستمری فقط با تاخیر پرداخت می شود، این مقام دولتی به آنها دلداری داد: "تا اواسط سال آینده شرکت پتروشیمی خاورمیانه رونمایی می شود و پتروشیمی سبلان نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد و این دو پتروشیمی سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان به سود صندوق اضافه خواهند کرد، به همین دلیل می گویم معلمان بازنشسته صبر کنند تا سود این را هم بگیرند."

 

روکش کردن بخاری نفتی به جای ایمن سازی کلاسها

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: "۳۷۰ هزار کلاس درس غیرایمن در کشور وجود داشت که بخش زیادی از آنها ایمن سازی شد و ۱۳۶ هزار کلاس درس به دلیل نبود زیرساختهای استاندارد، ایمن سازی نشده است."

مهرالله رخشانی مهر افزود: "استاندارسازی این مدارس نیازمند پرداخت بودجه و اعتبار تصویب شده به سازمان نوسازی مدارس است که متاسفانه هنوز پرداخت نشده است."

وی گفت: "به همین خاطر بخاریهای قدیمی را داخل حفاظهایی گذاشته اند تا به نوعی جلوی خطرات گرفته شود که البته به هیچ عنوان بازدارنده این خطرات نیست."

مقام دولتی افزود:"با توجه به اینکه بسیاری از کلاسهای درس مدارس دولتی با بخاری نفتی گرم می شوند، بابت ایمنی آنها نگران هستیم و برای جمع آوری آنها با مشکلات اعتباری زیادی مواجه هستیم."

 

حداد عادل: حق التدریسها نمی توانند استخدام شوند

غلامعلی حداد عادل با استخدام حق التدریسیها به شدت مخالفت کرد و خواسته های این دسته از معلمان را "مصیبت" نامید.

این مقام بیت رهبر جمهوری اسلامی گفت: "حق التدریسها نمیتوانند معلم بشوند. به چه دلیل یک نهضتی باید به آموزش و پرورش بیاید؟ دلیلی ندارد در انتخاب معلم اینگونه منفعل باشیم. اینها آفتهایی برای تامین نیروی انسانی است."

وی در اظهاراتی توهین آمیز ادامه داد: "سالهای گذشته آنقدر تعلل بین دستگاهها شد که پذیرفته شدگان به جای یک سال، یک ماه دوره دیدند و شد همان حق التدریسی قدیم که از خیایان نیرو میگرفتند و میگفتند برو سرکلاس و طوری کار را سمبل کردند."

وی سر باز زدن از به رسمیت شناختن حقوق این دسته از معلمان را با تلاش حکومت برای "رسیدن به مدرسه تراز انقلاب اسلامی" توجیه کرد.

 

حرکتهای اعتراضی معلمان

تجمع معلمان و بازنشستگان فرهنگی در 5 شهر

جمعی از معلمان و بازنشستگان فرهنگی در شهرهای مختلف از قبیل اصفهان، کرج، کرمانشاه، خرم آباد و اردبیل در روز پنجشنبه 4 بهمن، مقابل ادارات کل آموزش و پرورش استانهای شان تجمع کردند.

مهمترین خواست معترضان همسانسازی حقوق بازنشستگان، بیمه تکمیلی کارآمد برای تمامی شاغلان و بازنشستگان فرهنگی و مشکلات معیشتی است.

 

تجمع مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک

روز دوشنبه 8 بهمن، مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک در اعتراض به عدم جذب به صورت نیروی حق التدریسی توسط آموزش و پرورش و وعده های توخالی، مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. یکی از مربیان در خصوص علت تجمع شان گفت: ما مربیان ورودی سال ۹۵ هستیم که به صورت رایگان به مدت ۳ سال در مدارس دولتی شهرستان باغملک و روستاهای حومه تدریس کردیم و ماهی ۴۰۵ هزار تومان بابت حق بیمه و ۱۵۰ هزار تومان بابت حق فضا پرداخت می کنیم به امید اینکه روزی به صورت حق التدریسی جذب آموزش و پرورش شویم.

 

تجمع دو روزه فرهنگیان شهرستان کارون و باوی

روز یکشنبه 14 بهمن، جمعی از فرهنگیان شهرستان کارون و باوی در اعتراض به عدم پرداخت حق مناطق جنگی برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در اهواز تجمع کردند.

یکی از فرهنگیانی که در این تجمع حضور داشت بیان کرد: خواسته ما فرهنگیان شهرستان کارون و باوی این است که همین امسال این حکم بر حقوق فرهنگیان این 2 شهرستان اعمال شود در غیر این صورت مبلغی که به حقوق ما اضافه می شود در سال آینده به عنوان مطالبات تلقی می شود و نمی خواهیم چنین اتفاقی افتد. وی گفت: طبق قانون کارمندان مناطقی که در دوران جنگ تحمیلی در خوزستان درگیر جنگ بودند حق مناطق جنگی به آنها تعلق می گیرد.

 

تجمع فرهنگیان اسفرورین

روز پنج شنبه 18 بهمن، جمعی از فرهنگیان اسفرورین از توابع شهرستان تاکستان استان قزوین در اعتراض به بالا کشیدن زمینهای شان دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند. آنان خواستار تعیین تکلیف در خصوص زمینهای خریداری شده خود که همزمان به خریداران دیگر فروخته شده است، بودند.

 

تجمع اعتراضی معلمان در ۷ استان

روز پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ در پاسخ به فراخوان قبلی فرهنگیان شاغل و بازنشسته در مراکز استانهای کرمان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان غربی و اردبیل و همچین در ۲شهر سقز و مریوان دست به تجمع اعتراضی زدند.

معلمان به آزاد نشدن معلمان زندانی و بی توجهی مسوولان به خواستهای صنفی فرهنگیان اعتراض داشته و بدین منظور مقابل اداره های آموزش و پرورش شهر خود تجمع کردند.

از جمله خواستهای آنها بهبود وضعیت معیشتی، آموزش رایگان برای تمام کودکان، پایان دادن به کالایی سازی آموزش، آزادی بی قید و شرط معلمان بازداشتی، پایان دادن به پرونده سازی برای فعالان صنفی معلمان، بیمه تکمیلی کارآمد و نظارت فرهنگیان بازنشسته بر صندوقهای بازنشستگی می باشد که ماه هاست معلمان شاغل و فرهنگیان بازنشسته را به تجمع و گردهمایی کشانده است.

* در سنندج معلمان در مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند. آنها پلاکاردی در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: "در مملکتی که معلمش زندانیست، باید خون گریست"

 

*معلمان اردبیل تصاویری از معلمان زندانی از جمله محمد حبیبی در دست داشتند. آنان همچنین پلاکاردی حاوی این شعار در دست داشتند: "بهار آزادیه، جیبهای ما خالیه"

 

*معلمان کرمانشاه شعارهایی در باره ضرورت اتحاد معلمان شاغل و بازنشسته سر دادند.

 

*در مریوان جمع کثیری از معلمان و بازنشسته در مقابل اداره آموزش و پرورش گردهم آمدند. آنها اعلام کردند تا زمانی که مطالبات شان پاسخ نگیرد، هر دو هفته یک بار تجمع خواهند کرد.

 

*معلمان سنندجی مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند. آنها در پلاکاردهایی که در دست داشتند، خواستار رسیدگی به مطالبات خود از جمله، آزادی معلمان زندانی، لغو خصوصی سازی آموزش و افزایش عادلانه حقوق شدند.

 

*فرهنگیان بازنشسته و شاغل مشهد دست به تجمع مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی زدند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض شان را نسبت به وضعیت معیشتی به نمایش گذاشتند وخواهان یکسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان و هماهنگی حقوق کارکنان دولت شدند.

 

*در ارومیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته دراعتراض به سطح پایین حقوق و کیفیت پایین آموزش درمدارس، مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی تجمع کردند.

فرهنگیان با در دست داشتن دست نوشته هایی خواهان پرداخت دیون خود، اعمال ۲۰درصد حق مناطق عملیاتی درگیر برای بازنشستگان و آموزش و پرورش رایگان و باکیفیت برای کودکان و نوجوانان شدند.

برخی از شعارهای معلمان در تجمعهای اعتراضی ۲۵ بهمن:

ü      معلم زندانی آزاد باید گردد

ü      تا حق خود نگیریم - از پا نمی نشینیم

ü      کارگر ، معلم، دانشجو - اتحاد اتحاد

ü      نیاز ما این زمان - معیشت است و درمان

ü      شاغل، بازنشسته - اتحاد اتحاد

ü      آموزش رایگان - حق مردم ایران

ü      بودجه همسان سازی - تامین باید گردد

ü      تشکل، تجمع حق مسلم ماست

ü      حقوق ما ریالیه - اختلاسها دلاریه

 

تجمع  اعضای شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان گنبد کاووس

روز شنبه 27 بهمن،جمعی از اعضای شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان گنبد کاووس برای احقاق حقوق شان دست به تجمع  مقابل شهرداری زدند.

شرکت کنندگان در این تجمع با در دست داشتن طومارها و نامه هایی به برخی سهم خواهیها و مشکلات در روند تفکیک زمینهای این شرکت تعاونی اعتراض داشتند. آنها باور دارند که حق شان توسط شهرداری و برخی نهادها رعایت نشده و مظلوم واقع شده اند.

 

اعتصاب دو روزه معلمان خرید خدمات آموزش و پرورش شهرستان البرز

روز یکشنبه 28 بهمن، معلمان خدمات آموزش و پرورش شهرستان البرز در اعتراض به وضعیت شغلی و معیشتی برای دومین روز ضمن حضور در دفاتر آموزشی مدارس محل تدریس، از رفتن برسرکلاس درس خود داری کردند. معلمان معترض گفتند: از سال 93 به عنوان خرید خدمات توسط آموزش و پرورش استان قزوین جذب شدند و به آنها وعده پرداخت کامل بیمه و حقوق اداره کاری و مزایا معلمان رسمی داده شد، اما تا به امروز این وعدهها محقق نشده است. معلمان معترض ادامه دادند: قراردادی که برای معلمان خرید خدمات تنظیم شده بسیار تحقیرآمیز است و هیچ مزایایی برای ما درنظر گرفته نشده و ما مجبور به امضای این قراردادها شده ایم.

 

(منابع: تسنیم، هرانا، ایلنا، صبح قزوین، فارس، باشگاه خبرنگاران، ایرانا، رادیو زمانه، ایسنا)

منبع: نبردخلق شماره ۴۰۸، چهار شنبه اول اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۹

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول