یادداشت سیاسی نبردخلق شماره ۴۰۸ اول اسفند ۹۷

 

از تمدن بزرگ شاه تا گام دوم تمدن خلیفه

مهدی سامع

 

چهل سال پس از آن که تمدن بزرگ شاهنشاهی به تاریخ پیوست، خلیفه حاکم بر ایران بیانیه ای با عنوان «گام دوم انقلاب» در ۲۲ بهمن امسال صادر کرد. در بیانیه گام دوم که انباشته از مشتی دروغ و لاف است، خامنه ای تلاش کرده تا چشم انداز بی پایانی برای نظام ترسیم کند. خامنه ای هفت خصوصیت «ویژه» حاکمیت را ردیف کرده و از جمله می نویسد: «برای همه چیز می توان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است، چون ویژگیهایی مثل آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری در فطرت بشر است.» او از جوانان [بخوانید سپاه، بسیج، اراذل و اوباش، مداحان و چماقداران] خواسته است که از «انقلاب» [بخوانید خلافت] حراست کنند و آن را «هر چه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی ... است، نزدیک کنید.»

خامنه ای «ایجاد تمدن نوین اسلامی» را آرمان نظام اعلام کرده و عمر آن را تا «انقلاب مهدی» می داند.

جواد ظریف هم در مونیخ به تقلید ناشیانه از ولی فقیه، برای این که ثابت کند که رژیم ماندگار خواهد بود، با بلاهَت در یک اظهار نظر سَخیف پُز «امپراطوریهای ایران» را داد و گفت؛ در آمریکا ۷ رییس جمهور رفتند و ما ماندیم.

البته این گونه تکرار تاریخ به صورت کمدی تصادفی نیست. دیکتاتورها و مستبدان برای بقای سلطه خود این گونه وانمود می کنند که عمر حاکمیت شان ابدی است. آنها می خواهند خود را از تاریخ فروپاشی امپراطوریها «مستثنا» کنند تا با زور مردم را چپاول کرده و زَر اندوخته کنند. این همان هدفی است که خامنه ای در «گام دوم» دنبال می کند. البته خلافت خامنه ای بسیار پوسیده تر از آن است که با امپراطوریهای بزرگ مقایسه شود و باید آن را در ردیف «تمدن بزرک آریامهری» و سرنوشت آن ارزیابی کرد.

ولی فقیه در مورد ثمرات نظام  چهل ساله به «ثبات و امنیت کشور و تمامیت ارضی» تاکید می کند و آخرین پادشاه ایران نیز به تکرار به خطر «ایرانستان» شدن ایران هشدار می داد. آنهایی که در مورد خطر «سوریه ای» شدن هشدار می دهند، سخنان شاه و خلیفه را به روز رسانی می کنند.

خامنه ای مدعی می شود که «انقلاب»، «مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند انتخابات، مقابله با فتنه‌ های داخلی، حضور در صحنه ‌های ملی و استکبار ستیزی به اوج رسانید.» وقتی بر صحنه آوردن یک «شعبده بازی» انتخابات نامیده می شود، یک جنبش اعتراضی «فتنه» نامیده می شود، این وقاحت است که به «اوج» رسیده است.

در بیانیه گام دوم از این نوع دروغگوییها و لاف زدنها به وفور وجود دارد. بیانیه برای آن منتشر شده تا ضعف و پوسیدگی ولایت خامنه ای، «اقتدار» جلوه داده شود. اما نظامی که ضد امنیت و مشارکت مردم است و زندگی آحاد جامعه را به فلاکت کشانده، نمی تواند «بیانیه درمانی» کند و ناچار است مثل همیشه به ابزار اصلی بقای حکومت، که همان سرکوب عریان است متوسل شود. جامعه ایران بارها از نظام حاکم بر ایران و از استبداد دینی اعلام نفرت کرده و مخالفت خود را چه به صورت قیامهای گسترده و سراسری و چه در مبارزه روزانه توده های مردم اعلام کرده است.

حتی هر حرکتی که اندک زاویه با ارتجاع حاکم داشته باشد، پایه های حاکمیت را می لرزاند و بر دیوار پوسیده آن ضربه وارد می کند. صحت این ادعا را می توان از بلوایی که آخوندها در مورد حرکتهای ورزشی دختران به راه انداختند درک کرد.

بیدادستان عمومی و ضد انقلاب مرکز استان کرمانشاه در واکنش به برگزاری جشنواره ورزشی قصرشیرین می گوید: «هیچ قسم مسامحه، غفلت و عدم نظارتی از دستگاههای مجری مراسم قصرشیرین پذیرفته نیست. دستگاههای مجری و متولیان برگزاری این مراسم و برنامه در هر صورت در خصوص رفتارهای ساختارشکنانه باید به افکار عمومی و نیز دستگاه قضایی پاسخگو باشند. (مرصاد نیوز)

امام جمعه اسلام آباد غرب در  خطبه های نماز جمعه روز ۲۶ بهمن امسال گفت: «حرکات خلاف شئون جمعی از زنان تحت عنوان ورزش در حضور معاون وزیر ورزش هیچگونه توجیه شرعی و اخلاقی ندارد.» (همان جا)

 

جنبه دیگر بیانیه تلاش برای بازسازی «اقتدار» ضربه خورده نویسنده آن است. مقام معظم می خواهد وانمود کند که نه در گرداب بحرانها، که در سرای خلافت بر اوضاع مسلط است. اما نگرانی ایادی او عکس آن را ثابت می کند.

آخوند علم الهدی در نماز جمعه مشهد در روز ۱۲ بهمن سال جاری گفت: «مقام معظم رهبری، هر وقت مشکل پیش می آید، آقا می ره جمکران به امام زمان متوسل می شه دست به دامن امام زمان می زنه از امام زمان کمک می گیره.... اینجا این نکته قابل تامل است که اگر این رهبر قدرتمندترین رهبر هست پس چرا ما این مشکلات را داریم؟ بعضیها گوشه و کنار می ‌گویند در برابر این مشکلاتی که ما داریم...» (تلویزیون آستان رضوی)

آخوند محمد تقی رهبر در نماز جمعه روز ۱۵ دی امسال در اصفهان گفت:«یك عده می خواهند تیر و تركشها را مغرضانه به سمتی توجه بدهند كه مثلا به مقام عالی ولایت كه اصلا استوانه نظام است.» (تلویزیون شبکه اصفهان)

آخوند محمد مهدی حسینی همدانی در خطبه‌ های نماز جمعه کرج در روز جمعه ۱۵ دی امسال خطاب به باندهای درون نظام گفت: «جایگاه ولایت و رهبری خط قرمز ما است و کسی حق ندارد به این حریم وارد شود.» (خبرگزاری بسیج)

 

بیانیه گام دوم برای نشان دادن اقتدار ولی فقیه به درون نظام و به جامعه است. این بیانیه فاقد راهکار عملی برای برون رفت از بحران و حتی مهار آن است. راهکار نظام و در راس آن خامنه ای برای مهار بحران چیزی جز سرکوب نبوده و نیست. تمدن نوین اسلامی همچون تمدن بزرگ اریامهری پوشالی است و جامعه با حرکتهای اعتراضی خود این اقتدار را لگد مال کرده و می کند.

 

منبع: نبردخلق شماره ۴۰۸، چهار شنبه اول اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۹

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول