کارورزان سلامت (آبان ۹۸)

 

بیماریهای جسمی و روحی پرستاران به دلیل فشار کاری

سازمان نظام پرستاری یزد طی نامه ‌ای به وزیر بهداشت و درمان در خصوص مشکلاتی چون کمبود کادر پرستاری، معوقات مزدی و کارانه پرستاران، رفتار نادرست با پرستاران و فشار شیفتهای اضافی مطالبی را بیان کرد.

نظام پرستاری یزد، ضمن انتقاد از سخنان اخیر سعید نمکی (وزیر بهداشت و درمان) در جمع دانشجویان جدیدالورود و پخش گزینشی آن در تلویزیون، تصریح کرد: سخنان شما باعث کدورت خاطر همکاران پرستار شد.

در ادامه این نامه آمده است: آیا مسئولان اطلاع دارند به ازای هر تخت بیمارستانی یک پرستار مشغول به کار است که با استاندارد حداقلی (۱،۸) بسیار فاصله دارد؟ آیا می‌ دانند قانون تعرفه ‌گذاری خدمات پرستاری ۱۱ سال پیش در مجلس شورای اسلامی بدون حتی یک رای مخالف تصویب شد ولی هنوز اجرایی نشده است؟ آیا می ‌دانند که سالهاست حرفه پرستاری در زمره مشاغل سخت و زیان ‌آور به حساب آورده شده ولی هیچ گونه مزیتی از جهت بازنشستگی شامل پرستاران نشده است؟ آیا از تفاوتهای فاحش دریافتی رده‌های درمانی در بیمارستانها اطلاع ندارند و آیا در جریان معوقات پرستاران هستند؟ آیا از ضرب و شتم‌ پرسنل پرستاری در بیمارستانها به خاطر نبود امکانات و یا قصور سایر رده‌ های درمانی خبر دارند؟ آیا می‌دانند ثبات کاری کادر پرستاری بالاخص در بیمارستانهای غیردولتی بسیار ناپایدار است؟

در بخش دیگری از این نامه می‌ خوانیم: اکثر پرستاران بسیار زود و در همان ۱۰ سال اول فعالیت به علت فشار کاری و شیفتهای اضافی دچار بیماریهای جسمی و روحی می ‌شوند.

 

تجمع نیروهای شرکتی اخراج شده از بیمارستان بزرگ یاسوج

روز پنجشنبه ۲ آبان، در تازه ترین جریان اعتراضات نیروهای شرکتی اخراج شده بیمارستان بزرگ یاسوج، این افراد برای دومین روز متوالی با تجمع جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد مجدداً بر خواسته های خود تاکید کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد مدعی شد: این نیروها اخراج نشدند بلکه شرکت پیمانکاری قراردادش با دانشگاه به اتمام رسیده است.

جلوگیری از ورود رئیس انجمن ایدز ایران به روستای چنارمحمودی

ارگانهای امنیتی از ورود پزشکان و از جمله حمیدرضا شاعری رئیس انجمن ایدز ایران به روستا چنارمحمودی جلوگیری شده است. یک گروه پزشکی به منطقه اعزام شده و از ۲۰۰ فردی که پیشتر آزمایش اولیه داده بودند، آزمایش مجدد گرفته است. با گذشت بیش از یک ماه از افشای ابتلای روستاییان چنار محمودی به ویروس اچ آی وی، توسط خانه بهداشت دولتی هنوز آمار رسمی از سوی دولت و نهادهای مربوط اعلام و تأیید نشده است.

تجمع پرسنل بیمارستان خمینی در کرج

روز چهارشنبه ۸  آبان، پرسنل بیمارستان خمینی درکرج در اعتراض به پاسخ نگرفتن در مورد مطالبات ‌شان در خیابان بهشتی تجمع کرده و عبور و مرور خودروها را دچار اختلال کردند. آنها در خیابان شعار می‌دادند: یا حجت ‌بن الحسن ریشه ظلمو بکن، فریاد فریاد از این همه بیداد.

نمایندگان پرستاران در نشست اخیر وزارت بهداشت شرکت نداشتند

عدم حضور نمایندگان صنف پرستاری در نشست کمیسیون ملی تعیین صلاحیت شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته به آن موجب انتقاد پرستاران شد. این پرستاران از عدم دخالت پرستاران در تصمیمات و سیاست‌گذاری در وزارت بهداشت و درمان انتقاد کردند. به گفته پرستاران، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، دکتر نوبخت، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، فاضل، مشاور وزیر و رییس انجمن جراحان ایران و معاونان درمان و بهداشت وزارت بهداشت در این جلسه شرکت داشتند.

نارضایتی در بزرگترین بیمارستان پیوند اعضا

کارکنان بیمارستان پیوند اعضای بوعلی شیراز با اعتراض نسبت به پایمالی حقوق شان مبنی برعدم پرداخت به موقع مطالبات، عدم پرداخت عادلانه و منصفانه کارانه به همه کارکنان، عدم پرداخت حق مسئولیت به مسیولان بخشها، حذف حق شیفت در گردش و عدم شفافیت در محاسبه اضافه کاری و مسیر ارتقاء شغلی، تا پایان آبان ماه به مدیران این مرکز مهلت داده اند تا مشکلات شان را حل کنند. تعدادی از پرسنل این بیمارستان نسبت به آنچه که ظلم و بی عدالتیها و پایمال شدن حقوق اساسی اولیه خود دانسته اند اعتراض دارند. بر اساس بررسیهای میدانی تعدادی از نیروهای آموزش دیده به علت شرایط سخت کاری، پایمال شدن حقوق خود و عدم دریافت حقوق مناسب بی انگیزه شده و از شغل خود استعفا داده و عطای این شغل را به لقایش بخشیده اند.

منابع: بویرنیوز، ایلنا، ایرنا

منبع نبردخلق شماره ۴۱۸، آدینه اول آذر ۱۳۹۸ ـ  ۲۲ نوامبر ۲۰۱۹

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول