یادداشت سیاسی

کرونا؛ «آتش ‌فشانی در حال فوران»

مهدی سامع

روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ولی فقیه نظام در ارتباط تصویری با ستاد مبارزه با کرونا که با حضور اعضای این ستاد و استانداران ۳۱ استان کشور برگزار شد، مدعی «توفیق بزرگ» در مبارزه با ویروس کرونا شد و از حرکت «مؤمنانه و حیرت ‌انگیز» کارگزاران نظام تشکر کرد. خامنه ای در یک فقره لاف و گزاف بی مایه مدعی «شکست تواناییهای مدیریتی غرب» شد و اضافه کرد که «غرب و غرب‌زدگان نمی ‌خواهند این شکست دیده شود اما لازم است ابعاد این ناتوانی بررسی و بیان شود.» خامنه ای در ارایه اطلاعات غلط به موقعیت ایران در آمار جهانی کرونا هیچ اشاره ای نکرد و با دور زدن مساله نگفت که از بد حادثه در این همه گیری فاجعه بار، حتی بر اساس آمار حکومتی که چندین بار کمتر از واقعیت است، ایران در ردیف کشورهای مهم غربی قرار گرفته و این وضعیت محصول عملکرد جمهوری اسلامی و در راس آن شخص خامنه ای است. ولی فقیه نظام وقتی از «خوش درخشیدن» ولایت اش حرف می زند، رویاپردازی نمی کند، دروغ می گوید و تقلب می کند. دو نمونه اعتراف از خوش درخشیدن ولی فقیه چنین است:

 

روز شنبه ۶ اردیبهشت، دکتر مسعود یونسیان، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت ‌و گو با روزنامه ستاره صبح گفت «آمارها به شکل سیستماتیک بسیار کمتر از واقعیت موجود است. ... می ‌توان گفت آمار واقعی حدوداً ۲۰ برابر آن چیزی است که گزارش می‌شود.».

روزنامه ستاره صبح، روز یکشنبه ۷ ارديبهشت حرفهای محبوب‌فر عضو کمیته پیشگیری و مقابله با کرونا را پوشش داده است. وی می گوید: «دولت ايران به دلیل عدم قرنطینه و محدودیتهای ضروری اجتماعی، تاکنون از بسیاری از کشورها عقب است. درحالی ‌که به ‌محض شناسایی ویروس کرونا در کشور باید قرنطینه و محدودیتهایی ایجاد و برای مقابله و مهار بیماری برنامه ‌ریزی صورت می‌گرفت، اما متأسفانه به دلایل سیاسی این محدودیتها به ‌ویژه در کانونهای انتشار [بخوانید قُم] صورت نگرفت؛ آمار ... با واقعیت مطابق نیست و تعداد مبتلایان و جانباختگان بیشتر است. متأسفانه در گواهی فوت بسیاری از افراد مبتلا به کرونا، علت مرگ بیماریهای زمینه‌ای ذکر می ‌شود تا آمار فوتيها پایین نگاه داشته شود.».

 

ولی فقیه از این که محتاج کمکهای غربی است و این که ساخت واکسن این ویروس توسط غربیها یک تغییر کیفی در جلوگیری از همه گیری کرونا ایجاد می کند، حرفی نزد. در مورد اخراج از کار پرستاران در این شرایط بحرانی سکوت کرد. به مساله قرنطینه نکردن قُم و چند ده پرواز ماهان ایر به چین و به این که ایران دومین کشور صادر کننده کرونا به کشورهای دیگر است ورود نکرد. او آگاهانه بحران را کمرنگ و کارکردهای نظام را پُررنگ جلوه داد و برخلاف کشورهای غربی که شخص اول کشور به طور مستقیم و حضوری مورد سوال و انتقاد قرار می گیرند، چنین مَجالی را فراهم نکرد.

بدون این که قصد دفاع از عملکرد کشورهای غربی داشته باشم فقط به این نکته اشاره می کنم که در این کشورها نه منقدان سیاستهای مربوط به مبارزه با کرونا مورد تهدید و بازداشت قرار گرفته و نه رسانه های حقیقی و مجازی برای برملا کردن حقایق مورد پیگرد قرار گرفته اند. در حالی که در ایران تحت ولایت خامنه ای چنین نیست.

روز جمعه ۱۰ اردیبهشت، وبسایت فردا نیوز، سخنان پاسدار شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح رژيم را منتشر کرد. این پاسدار جنایتکار گفت: «در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مقابله با شایعه پراکنان در فضای مجازی، پلیس فتا اقدامات بسیار خوبی در مسیر مقابله با شایعه پراکنان انجام دادند. ۳۶۰۰ نفر از افرادی که در فضای مجازی شایعه پراکنی کردند توسط نیروی انتظامی و بسیج دستگیر شدند.».

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی هم بنا به توصیه خامنه ای «پای کار» آمده و اعلام کرد که: «پلیس فتا از روزهای اول شیوع کرونا با افرادی که در فضای مجازی با شایعه پراکنی باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی می ‌شدند، برخورد قاطع و قانونی کرده و بیش از ۱۳۰۰ تارنما را شناسایی و ۳۲۰ نفر را نیز بازداشت کرد.». (ایلنا، شنبه ۲۰ اردیبهشت)

 

ولی فقیه از ابتدای ورود ویروس به ایران پنهانکاری کرد، دروغ گفت و ریاکاری کرد. برای خامنه ای تنها مساله مهم امنیت و ماندگاری نظام و ولایت ننگین اش است. سخنرانیهای او به طور جامع و کامل بر این محور تنظیم و ایراد می شود. او می خواهد از کرونا یک فرصت برای رژیم ایجاد کند. او قیام قدرتمند آبان ۱۳۹۸ را دیده و اکنون همان گونه که خمینی جنگ را به درستی یک «نعمت» ارزیابی کرد، او هم در همه گیری کرونا «نعمت» امنیت نظام را کشف کرده است. او به صراحت به این موضوع اعتراف نمی کند. اما عَمَلِه و اَکَرِه او به فراوانی در این باره حرف می زنند.  

آخوند علم الهدی در نماز جمعه مجازی مشهد در روز جمعه ۱۹ اردیبهشت گفت: «این ویروس منحوس و بیماری برای ما بلا بود اما عوارضش را که می بینیم، واقعاً نعمت فوق العاده خدا بود.» (مهر)

آخوند حسین انصاری در نماز جمعه شهرستان قائمیه در روز جمعه ۱۹ اردیبهشت گفت: «ویروس کرونا اگرچه تلخ بود و چند هزار نفر از مردم عزیز کشورمان را مبتلا و جمع کثیری را به کام مرگ کشاند و خسارات اقتصادی و روحی روانی فراوانی بر جای گذاشت اما لایه‌های پنهان و باطن کرونا خالی از خیر و برکت نبود.» (فارس)

پیرامون ارزیابی خامنه ای پیرامون وجود «فرصت» در شرایط کرونا و استخراج «نعمت» از این وضعیت ارزیابیهای گوناگونی وجود دارد. اما نکته مهم این است که شرایط کنونی با زمانی که خمینی از جنگ بهره گرفت به کلی متفاوت است. شرایطی که منجر به قیامها، خیزشها و جنبشهای توده ای در سالهای گذشته شد، نه فقط تغییر نکرده، بلکه به زیان حاکمیت رشد کرده است. خامنه ای با گزافه گویی و روحانی با شیادی نمی توانند واقعیت را پرده پوشی کنند. لاف و گزاف آنان توسط مردم به سُخره گرفته می شود و بخشی از کارگزاران نظام هم نسبت به بلوغ این وضعیت هشدار می دهند.

به گزارش روز جمعه ۱۹ اردیبهشت، جهان صنعت نیوز، سید حسین سراج ‌زاده ، از کارشناسان حکومتی و رییس انجمن جامعه‌شناسی مواردی را به عنوان هشدار به دولت روحانی گفت: «همه ما درون یک کشتی زندگی می ‌کنیم و با کوچکترین اتفاقی همگی غرق خواهیم شد.» وی افزود: «تعداد مبتلایان و فوتیها که وزارت بهداشت رسماً اعلام می‌کند، صحیح نیست. پنهانکاری دولت در این زمینه یک نقطه ضعف دیگر بر عملکردش محسوب می‌شود. زیرا این عمل باعث شده اعتماد مردم به دولت کمتر از قبل و عمق این شکاف هر روز بیشتر از دیروز شود. در این گیرودار مردم هیچ چاره‌ای جز خود مراقبتی ندارند. ... دولت به خاطر فشارهای اقتصادی قرنطینه را شکست در صورتی که بهتر بود دولت این مسئولیت خطیر را به عهده می ‌گرفت و با منابع مالی مختلفی که در اختیار داشت به یاری تک‌تک مردم می ‌شتافت. ... می ‌توان پیش‌بینی کرد با ترکیب فشار‌های اقتصادی و مطالبات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی موج تازه ‌ای از نارضایتیها ایجاد خواهد شد. اگر دولت در سیاستهایش بازنگری نکند. مردم همانند آتش ‌فشانی در حال فوران هستند.».

هدایت الله خادمی، عضو مجلس ارتجاع از شهرستان ایذه روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت طی یک سخنرانی در مجلس گفت: متأسفانه طی چند ده سال گذشته گروهی مدیر نوکیسه و تازه به دوران رسیده ناکارآمد و منفعت طلب بر امور اجرایی و دولتها چنبره زدند و نتیجه عملکردشان باعث گسترش فقر شدید، فاصله طبقاتی، کودکان خیابانی، بیکاری و افسردگی جوانان، عادی شدن اختلاس، گسترش مصرف مواد مخدر و دهها مشکل دیگر شده است. این گروه منفعت طلب از یک جریان خاص نیستند گرچه شاید سهم جریانی کمتر یا بیشتر شود؛ گاهی چپ هستند و گاهی راست همانند فصول سال چهار فصل هستند. نقطه اشتراک همه آنها اختلاس و حیف و میل منابع کشور است به همین دلیل است که خاوریها به‌وجود آمدند و راحت رفتند، برای همین است که خبری از چهار و هشت دهم میلیارد دلاری و هزاران میلیارد دلار نیست و تازه می‌خواهند ۵ میلیارد دلار دیگه ‌ای هم بگیرند و مردم فقیر را بدهکار کنند. برای همین است ... که منابع مالی کشور به خودروسازان داده می ‌شود تا مشتی قوطی حلبی چرخدار تولید و به کشتن مردم ادامه دهند عجب داستانی است.». (رادیو فرهنگ)

داستان عجیبی در کار نیست. این واقعیت نظام ولایت فقیه است که حتی کارگزاران و کارشناسان نظام را مجبور به اعتراف می کند. خامنه ای بیهوده به دنبال استخراج نعمت از کرونا است. کرونا بمبی زیر تخت خلافت اوست و همان گونه که آن کارشناس گفت آتش ‌فشانی در حال فوران است.

 

منبع: نبرد خلق شماره ۴۲۵، پنجشنبه اول خرداد ۱۳۹۹ ـ ۲۱ می ۲۰۲۰

 http://www.iran-nabard.com/

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول