منفعت خودیها، جان مردم هیچ

کامران عالمی نژاد

بیش از یک سال است که پاندمی کُرونا نَفَس مردم را در ماراتُن "زندگی عادی" گرفته است. تعدادی از کشورها توانسته اند با پشتوانه های دولتی و واکسیناسیون عمومی بر این مشکل به طور نسبی فایق آیند. این در حالیست که متاسفانه کشورهای زیادی با مشکلات عدیده ای از قبیل بی برنامگی، عدم اختصاص بودجه کافی، فقر کشوری و یا حتی با وجود پول کافی، عدم هزینه دولت برای نجات جان مردم را پیش رو داریم.

در ایران، رژیم ولایت فقیه کماکان حاضر نیست بودجه لازم و مُکفی، برای جلوگیری از همه گیری کُرونا و حتی درمان بیماران مبتلا شده تخصیص دهد و بقول معروف "نَم پس نمی دهد". حکومت با در اختیار داشتن کارتلها و شرکتهای بزرگ با سرمایه کلان از قبیل ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان اوقاف و امور خیریه، آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، قرارگاه خاتم‌الانبیا و صدها شرکت موازی که زیر نظر ولی فقیه و سپاه پاسداران به فعالیت اقتصادی مشغولند، می توانست حداقل مقداری از پولهای به غارت رفته مردم را برای سلامتی آنان هزینه کند تا بلکه این چرخه شُوم مرگ کُندتر شود. حقیقت اما به كلي متفاوت است و حکایت از آن دارد که باندها و مهره های ریز و درشت حکومتی در این وانفسا هر کدام به انحاء گوناگون در حال کندن سهم خود و ریش کردن جامعه نحيف هستند.

حکومت ایران در ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ وجود کُرونا در کشور را تایید کرد، هرچند اخبار غیر رسمی از وجود علایم این بیماری از دیماه خبر می داد. رژیم به دلیل "انتخابات یازدهمین دوره مجلس" که در ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد، با توسل به پروپاگاندای حکومتی و لاپوشانی حقیقت، قصد کشاندن مردم به شیوه های مختلف پای صندوقهای رای را در سر داشت و بعد از اتمام این نمایش مُضحک و شیوع بیماری بین دهها هزار شهروند، تنها یک روز بعد از انتخابات، در روز ۳ اسفند ۱۳۹۸ وضعیت زرد در کشور اعلام کرد.

روز جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: "دولت تصمیم گرفته است پروازهای رفت ‌و برگشت به چین را به ‌خاطر شیوع ویروس کُرونا در این کشور متوقف کند".

اما وبگاه "فلایت رادار ۲۴" که موقعیت تمامی پروازهای مسافربری را به صورت زنده و بر روی نقشه نمایش می ‌دهد در گزارشی در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۸ نوشت: " پرواز W578 هواپیمایی ماهان از پکن به تهران، سه روز پیش ساعت ۴:۴۰ صبح در فرودگاه امام خمینی فرود آمد. این هواپیما از نوع ایرباس ای ۳۴۰ بوده که هواپیمای مسافربری است".

لازم به توضیح است که، سهامدار عمدهٔ شرکت هواپیمایی "ماهان ایر"، مؤسسه "خیریه مولی ‌الموحدین" است که قاسم سلیمانی معدوم و مقامات محلی کرمان از بنیانگذاران این موسسه خیریه هستند.

در دوران شدت گرفتن شیوع بیماری کُرونا و جانباختن بیش از پیش شهروندان، ستاد ملی مقابله با کُرونا طرح منع عبور و مرور وسایل نقیله را از ساعت ۲۲ تا  ۴ صبح در شهرهای مختلف کشور وضع کرد. علاوه بر ناوگان تاکسیرانی شهری برای انتقال مسافران جهت کارهای بسیار ضروری و یا انتقال بیماران به مراکز درمانی در این ساعات، دو غول یکه تاز تاکسی اینترنتی "اسنَپ و تَپسی" به کمک انتقال مسافرانِ "شَبگرد" که امکان استفاده از اتومبیل شخصی خود را ندارند، آمده است. استارتاپهایی با درآمدهای هزار میلیارد تومانی در سال.

قابل ذکر است که "گروه اینترنت ایران" مالک "اسنَپ" می باشد، از آنجا که شرکت "ایرانسل" یکی از سهامداران شرکت "گروه اینترنت ایران" است و "ایرانسل" با سرمایه گذاری مشترک دو شرکت  MTN آفریفای جنوبی و شرکت "گسترش الکترونیک ایران" متشکل از بنیاد مستضعفان و وزارت دفاع تاسیس گشته است، گمان نمی رود درک این مساله که چرا در ساعات منع عبور و مرور مردم می توانند آزادانه با "تاکسی اینترنتی" به شبگردی و مهمانیهای شبانه مبادرت ورزند، کار مشکلی باشد.

به همانگونه، پروازهای متعدد شرکتهای هواپیمایی، حرکت قطارها و اتوبوسهای مسافربری به اقصا نقاط کشور در روزهایی که تمام کشور از شیوع بیماری کُرونا به حال سیاه و فوق قرمز در آمده اند، جای تامل دارد.   

معمولا در تمامی کشورهای (به غیر از کشورهای بسیار فقیر)، در مواقع شیوع بیماریهای واگیردار، دولت و سازمان بهداشت آن کشور جهت مهار اپیدمی و برای جلوکیری از طبقاتی شدن پروسه واکسیناسیون، آن را به صورت رايگان در اختيار همگان قرار می دهد. اما در ایران بر خلاف دیگر کشورها، دولت به خاطر هزینه نکردن، شانه از زير بار این مسئولیت خالی می کند.

روز چهارشنبه ۱۱ فروردین امسال، حسن روحانی در جلسه هایت دولت گفت: "بخش خصوصی می ‌تواند با استفاده از ارز نیمایی واکسن کووید-۱۹ به کشور وارد کند."

این سخن رئیس جمهور در حالی ایراد شد که خبرها حاکی از فروش یک دوز واکسن کُرونا در ناصر خسرو به صورت پیش فروش و تزریق در "بیمارستان" با قیمت ۴۵ تا ۶۰ میلیون تومان است.

در ۱۹ بهمن سال گذشته، علی خامنه ای در سخنرانی که بصورت زنده از تلویزیون رژیم پخش شد، گفت: "ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است".

با توجه به شیوع سریع و غیرقابل کنترل این بیماری در دنیا و از کار افتادن بخش بزرگی از اقتصاد، سیاستمداران و مسولان تمامی کشورها سعی و تلاش خود را برای خرید زودهنگام و رزرو واکسن معتبر و تایید شده از طرف "آژانس دارویی اروپا" برای واکسیناسیون مردمان کشورهای خود بکار می برند. با این تفاصیل، فتوای پیشوای رژیم جمهوری اسلامی را تنها می توان "فرمان قتل عام" مردم کشور قلمداد نمود.

اینکه خامنه ای به چه دلیل این حکم جنایتکارانه را صادر کرده بر هیچ کس پوشیده نیست. علت آن را تنها می توان در یک جمله و آن "نجات کشتی نظام" از طوفان قیامهای مردمی ذکر کرد.

رژیم جهل و جنایت با دروغ و لاف همچون همیشه و با فرار رو به جلو، سعی در بی گناهی و مظلوم نمایی و دیگری را مقصر نشان دادن، می نماید. ولی فقیه نظامِ جهل و جنایت، قصد خرید زمان را در سر می پروراند تا بلکه بدین طریق با توسل به اپیدمی کُرونا و جانباختن اقشار ضعیف و مطالبه گر جامعه، همچنین زندانیان سیاسی در بند، این بلا را به فرصتی برای ادامه حکومت ننگین خود بدل سازد و جان سالم بدر برد.

این اما رویایی است که به حقیقت نمی پیوندد، موج اعتراضات مردمی سر باز ایستادن ندارد. هر روزه شاهد هستیم که از کوچکترین تا کلان شهرهای کشور، مردم جان به لب آمده متحد و یک صدا، حقوق پایمال شده خود را طلب می کنند و چنین است که می توانند حقوق خویش را احیاء نمایند.

 

منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۷، چهارشنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۰ – ۲۱ آوریل ۲۰۲۱

 

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول