دانشگاه در ماهی که گذشت (اردیبهشت ۱۴۰۰)

کامران عالمی نژاد

 

تجمع داروسازان و دانشجویان داروسازی در تبریز

داروسازان و دانشجویان داروسازی تبریز در واکنش به «حقوق تضییع شده داروسازان و اعتراض به بی توجهی انجمن داروخانه داران تبریز» در روز پنجشنبه ۲ اردیبهشت تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمع اعتراضی مقابل ساختمان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

تجمع کنندگان پلاکاردی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود «ما برای نجات حرفه داروسازی و بهبود وضعیت سلامت کشور، خواستار تغییر کلی ساختار و اساسنامه انجمن داروسازان ایران هستیم.».

 

صدور حکم قطعی شلاق برای دو دانشجو بابت انتشار مطالب انتقادی در تلگرام

روز جمعه ۳ اردیبهشت، حکم ۳۶ ضربه شلاق برای میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک، دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود، به اتهام نشر مطالب انتقادی در یک کانال تلگرامی قطعی شد.

به نوشته محمدعلی کامفیروزی، وکیل این دو دانشجو، میلاد ناظری و شبیر حسینی نیک بر اساس حکم بدوی که ۲۹ دی ۹۹، صادر شده بود، بابت اتهام «مشارکت در نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق کانال انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی شاهرود»، هر کدام به تحمل ۳۶ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

به گفته آقای کامفیروزی تائید این حکم و قطعی شدن آن در حالی صورت گرفته است که موکلان او هنوز تفهیم اتهام نشده ‌اند و دادگاه تاکنون مصادیق اکاذیب مدنظر خود را ارائه نداده است.

سازمان ملل متحد بارها در قطعنامه‌ های خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از مقامهای جمهوری اسلامی خواسته است که استفاده از مجازاتهای بدنی را متوقف کنند.

کنوانسیون جهانی منع شکنجه که در سال ۱۹۸۴ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل تنظیم و تصویب شد، مجازاتهای بدنی و رفتارهای «غیرانسانی و تحقیرآمیز» را ممنوع اعلام کرده، اما رژیم ایران از معدود کشورهایی است که به این کنوانسیون ملحق نشده است.

 

تداوم بازداشت سمیه کارگر در زندان قرچک ورامین

سمیه کارگر، دانش ‌آموخته‌ رشته فلسفه دانشگاه تبریز و شهروند کرد اهل ایلام، باوجود تعیین قرار وثیقه به دلیل عدم توانایی در تامین آن همچنان در زندان قرچک ورامین به سر می برد. خانم کارگر در تاریخ ۲۵ مهر سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و پس از حدود چهار ماه در بهمن ۹۹ با پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند دو الف زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او از یک بیماری نادر چشمی رنج می‌ برد و از زمان بازداشت از رسیدگی پزشکی و دسترسی به داروهای خود محروم مانده است. خانم کارگر کماکان از دسترسی به وکیل انتخابی محروم است.

مادر خانم کارگر در ملاقاتی که اوایل بهمن ۹۹ در زندان اوین با دخترش داشت، برای صحبت کردن به زبان فارسی تحت فشار قرار گرفته بود. ماموران از او خواسته بودند که مکالمه به زبان کردی را متوقف کند و او هم در جواب گفته بود: «من نمی‌توانم احساسم را به زبانی غیر از کردی نسبت به بچه‌ا م ابراز کنم.»

 

۸۵ مؤسسه غیرانتفاعی منحل یا ظرفیت آنها صفر می شود

روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، فرزانه شمیرانی، مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ساماندهی مؤسسات غیر انتفاعی گفت: ساماندهی مؤسسات و دانشگاههای غیرانتفاعی از طریق رتبه ‌بندی آنها انجام می ‌شود و به زودی نتایج رتبه ‌بندی مؤسسات غیرانتفاعی اعلام می ‌شود.

وی گفت: رتبه‌بندی و صحت‌سنجی مؤسسات انجام شده و باید یک بار دیگر ارزیابی نهایی صورت گیرد تا بتوانیم نتیجه را اعلام کنیم و بر اساس مصوبه‌ ای که از شورای گسترش دریافت کرده ‌ایم مؤسسات را ساماندهی کنیم.

وی ادامه داد: در ساماندهی مؤسسات غیرانتفاعی مؤسساتی که رتبه ۵ کسب کنند نمی ‌توانند سال آینده دانشجو پذیرش کنند و مؤسساتی که رتبه آنها ۴ می ‌شود سال بعد از آن نمی ‌توانند دانشجو پذیرش کنند.

شمیرانی ادامه داد: در حال حاضر ۳۱۴ مؤسسه غیرانتفاعی داریم که همه فعال هستند و در سالهای اخیر ظرفیت حدود ۸۵ مؤسسه یا صفر شده و یا منحل شده‌ اند.

 

رابطه ‌بازی در واگذاری پروژه‌ های صنعتی به دانشگاهها

علی باقر طاهری نیا، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فرهنگیان در روز جمعه ۱۰ ارديبهشت در برنامه رادیویی «صبح و گفتگو» درباره بی ‌اعتمادی صنعت و دانشگاه نسبت به یکدیگر گفت: رابطه صنعت و دانشگاه یک موضوع کهنه و قدیمی است و سابقه چند ده ساله دارد.

امروزه در تعریف دانشگاه کارآمد، عبارت «دانشگاه جامعه پرداز» مطرح شده به این معنا که دانشگاه مساله جامعه را مساله و دغدغه خود می ‌داند و برای حل آن تلاش می ‌کند.

این استاد دانشگاه با تذکر این نکته که نباید شرکتهای دانش بنیان را در این بخش به عنوان حلقه واسط تلقی کرد، گفت: شرکتهای دانش بنیان حلقه‌ ای از زنجیره و چرخه ایده تا تولید ثروت هستند نه یک حلقه واسطه بین دانشگاه و صنعت.

طاهری نیا بحث بی اعتمادی بین صنعت و دانشگاه را ریشه یابی کرد و گفت: بی اعتمادی دانشگاه به صنعت و صنعت به دانشگاه حاصل تجربه‌ ای است که در گذر زمان اتفاق افتاده است. در حقیقت دانشگاه، بخش صنعت که نیازمند پژوهش است را متأثر از روابطی می‌ داند که باید از آن به عنوان رابطه بازی و شرکت سهامی استفاده کند.

 

بیانیه فعالان و تشکلهای دانشجویی به مناسبت روز جهانی کارگر

بخشهایی از بیانیه ای که یازده تشکل و فعالان دانشجویی امضا کرده اند چنین است.

اول ماه مه، روز جهانی کارگر نماد همبستگی، اتحاد و مبارزه بشریت علیه نظام سرمایه ‌داری است یعنی نظامی که مناسباتی خارج از شان انسان و آکنده از تبعیض، نابرابری، استثمار و بی حقوقی را به جوامع موجود در سراسر دنیا تحمیل کرده است. این واقعه مهم که خود نتیجه تاریخی دهه ‌ها جدال برای دفاع از حقوق انسانی شهروندان و ساکنان جوامع در برابر حاکمیت سرمایه است، نه فقط روزی برای کارگران؛ بلکه برای تمام جامعه است که با همراهی و همیاری طبقه کارگر به تمام خواسته‌ ها و آرمانهای خود از یک زندگی آزاد، مرفه و برابر دست یابند. با این وجود، در جامعه ایران مختصات اقتصادی- سیاسی- اجتماعی این روز، بسیار متفاوت از سایر نقاط جهان است. ما در ایران شاهد یکی از خشن ‌ترین و بی ‌رحمانه ترین حملات یک نظام سرمایه‌ داری به تمامی ابعاد و ارکان زندگی مان هستیم که کمتر نمونه آن را می توان در طول تاریخ دید و دقیقا از همین جهت است که روز جهانی کارگر در ایران نقشی حیاتی ‌تر از سایر نقاط جهان دارد.

امسال روز جهانی کارگر در ایران، در شرایطی فرا می ‌رسد که جامعه سراسر آماده خروش علیه وضعیت موجود است؛ در گوشه گوشه کشور اعتراضها، اعتصابها و تجمعهای متعددی جاری است که در ماههای اخیر بر تراکم آنها افزوده شده؛ فضای جامعه حول هر مساله اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، خیلی سریع به میدان مبارزه علیه حاکمیت و تعرض صدها هزار نفره به آن بدل می شود و فریاد نارضایتی جامعه به کف خیابان کشیده می‌شود. از سوی دیگر، حاکمیت دست به گریبان با بحرانهای عمیق اقتصادی و سیاسی در داخل و خارج از کشور و نتیجتا درمانده و مستاصل از ارائه هرگونه پاسخ حداقلی برای بهبود این بحرانها، توسل به سرکوب بیشتر را چراغ راه خود قرار داده است. حربه ای که هر بار تشدید آن، نه فقط اعتراضها را فرو ننشانده بلکه بر شعله خشم مردم افزوده است.

کارگران، زنان، بازنشستگان، معلمان، پرستاران، دانشجویان و در یک کلام اکثریت ما مردم؛ به دلیل دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر و همین بگیر و ببندهای حکومت در پاسخ به مطالبات و خواسته ‌های بر حقمان، نه تنها از این وضع خسته شده ‌ایم و به آن معترض هستیم، بلکه همانطور که گفته شد، تنها راهکار موجود در برابر خود را تغییر ریشه ‌ای تمامی این مناسبات می دانیم.

در همین راستا و برای ادامه مبارزه علیه آنان که در پیشبرد مبارزاتمان برای تحقق جامعه ای با قوانین، حکومت و شرایطی انسانی، برابر، آزاد، سکولار و مرفه برای همگان، گره در کار انداخته اند و عامل دزدی، استثمار، چپاول، غارتگری، استبداد و زورگویی می باشند؛ صراحتا می گوییم این گره به دست تمام جنبشهای اجتماعی مترقی با جلوداری جنبش کارگری باز خواهد شد. از این رو بنیادی ‌ترین و فوری ‌ترین نیاز امروز را سازماندهی هرچه بیشتر جمعها، گروهها و تشکلها و به هم پیوستن آنها در قالب صفوف مبارزات سراسری کل جامعه علیه حاکمیت دزد، استثمارگر و سرکوبگر کنونی می ‌دانیم.

ما دانشجویان به عنوان بخشی از نیروی محرکه این اعتراضها و مبارزات مردمی، روز جهانی کارگر را به عنوان یک فرصت واقعی برای پیشبرد امور اعتراضی خودمان می‌دانیم؛ از این رو با طرح خواسته ‌ها و مطالبات خود در ده بند، این همبستگی و حمایت قاطعانه از جنبش کارگری را اعلام می کنیم و تا احقاق تمام این مطالبات دست از اعتراض و مبارزه نخواهیم کشید.

 

اعتراض دانشجویان پیام نور به تغییر زمان برگزاری امتحانات

روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور نسبت به تغییر زمان برگزاری امتحانات پایان ترم این دانشگاه اعتراض کردند.

این دانشجویان عنوان کردند که دانشگاه پیام نور برخلاف برنامه اعلامی قبلی در اقدامی جدید و ناگهانی تاریخ امتحانات پایان ترم را به جلو انداخته که این امر اعتراض آنها را به دنبال داشته است.

نماینده دانشجویان معترض گفت: دانشگاه علت این اقدام را تسهیل برای مقابله با شیوع کرونا اعلام کرده، در حالی که امتحانات به شیوه مجازی برگزار می‌شود و جلو انداختن تأثیری در مقابله با کرونا ندارد.

 

۱۷۴ نفر از استادان دانشگاه شریف خواهان آزادی امیر حسین مرادی و علی یونسی شدند

 

روز آدینه ۲۴ اردیبهشت، جمع کثیری از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه شریف با ارسال نامه ای رسمی به مسئولان عالی رتبه نظام، خواستار عفو و آزادی امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو دانشجوی نخبه و المپیادی دانشگاه شریف به مناسبت عید سعید فطر شدند.

بخشهای از این نامه که به امضای بیش از ۱۷۴ تن از اعضای هیات علمی دانشگاه شریف رسیده چنین است:

«بیش از یک سال است که دو تن از دانشجویان برتر دانشگاه صنعتی شریف (امیر حسین مرادی و علی یونسی) که قبلاً در المپیادهای کشوری و جهانی افتخاراتی را برای کشور عزیزمان نیز کسب کرده اند، در زندان هستند. امضاکنندگان این نامه که جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف هستند، بخش بزرگی از زندگی خود را صرف پرورش مستعدترین جوانان ایران کرده و همواره به آنان به چشم فرزندان خود نگریسته ‌اند.

یک فرزند نوجوان و جوان ممکن است سهواً یا عمداً مرتکب خطا شود اما آنچه مهم است مواجهه ‌ی پدرانه و درس ‌آموز با اوست. از این منظر باتوجه به طولانی شدن گرفتاری این دو جوان، بدین وسیله مُصرانه از مقامات عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی درخواست می نماییم که با سعه صدر و با لحاظ حداکثر رأفت اسلامی نسبت به اتهامات این دو دانشجوی جوان، آنان را به مناسبت عید سعید فطر مورد عفو یا تعلیق مجازات قرار داده و اجازه دهند که به آغوش خانواده و جمع دانشگاهی خود بازگردند».

 

حذف مراکز آموزش عالی شهرستانها

طرح آمایش آموزش عالی که از هشت بند تشکیل شده در سال ۹۴ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و به وزارت علوم جهت اجرا ابلاغ شد؛ براساس بند سوم این ابلاغیه، وزارت علوم می‌تواند به منظور ساماندهی به واحد‌های آموزش عالی، این موسسات را تجمیع [بخوانید تعطیل] کند، به نحوی که پاسخگوی نیاز‌های منطقه ‌ای باشد و منجر به کاهش هزینه‌ های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.

مصاحبه تند رئیس دانشگاه بیرجند سبب شد این مصوبه در دانشگاه بیرجند به مرحله اجرا در نیاید، همچنین در استان فارس نیز دانشگاه جهرم هدف قرار گرفت که اتحاد مسئولان دانشگاه، امام جمعه و نماینده مانع از اجرای این آمایش شد.

از یک ماه پیش نوبت به مرکز آموزش عالی استهبان رسیده است، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت علیرضا پاکباز، دبیر سابق شورای صنفی دانشجویی این مرکز در این زمینه اظهار داشت: ۲۸ فروردین‌ ماه امسال نامه‌ای از وزارت علوم به این مرکز ارسال شد که بر اساس آن، از ترم جدید پذیرش دانشجو در رشته عمران لغو مجوز شده است.

وی افزود: این در حالی است که مرکز آموزش عالی استهبان در چهار رشته فیزیک، شیمی، زیست و عمران دانشجو می‌پذیرد و رشته عمران بیشترین تعداد دانشجو و فارغ‌ التحصیل را در این مرکز به خود اختصاص داده است.

گفته شده هدف اصلی این طرح ارتقای کیفیت آموزشی مراکز آموزش عالی و کاهش هزینه های سربار می باشد، اما به نظر می رسد تنها هدف و هدف اصلی این طرح، کم کردن هزینه های دولت و حذف مراکز آموزش عالی شهرستانهایی باشد که صدای مسئولانش به گوش مقامات ارشد نمی رسد و نفوذی در وزارت ندارند.

 

عدم رعایت پوشش اسلامی از مصادیق تخلف

فرزاد جهان بین، معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد در روز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت با بیان اینکه اصلاحات نهایی در آیین نامه انضباطی دانشجویان اعمال شده است، گفت: بر اساس تاکید ریاست دانشگاه آیین نامه انضباطی دانشجویان دانشگاه آزاد جهت مطالعه و بررسی به کمیته حقوقی دانشگاه ارجاع شده است. از جانب ما کار تدوین و تنظیم آیین نامه تمام است، منتهی قرار بر این است که بعد از مطالعه بخش حقوقی دانشگاه، به منظور تصویب نهایی به هیات امنا برود.

وی در خصوص تغییرات اعمال شده در آیین نامه انضباطی اظهار داشت: از جمله تغییرات اساسی اینکه تلاش کردیم آیین نامه ‌ای تدوین کنیم که از یک سو در شورای انضباطی در عین برخورد قاطعانه با تخلفات، از هر نوع برخورد سلیقه ‌ای پرهیز شود و از سوی دیگر اقدامات لازم نیز برای تامین حقوق دانشجو فراهم شود.

جهان بین با بیان اینکه تاکید ما در آیین نامه جدید بر بحث ارشادی و التزامی است، ادامه داد: در این آیین نامه انواع مختلفی از تخلفات از جمله تخلفات اخلاقی و به صورت نمونه؛ بحث عدم رعایت پوشش اسلامی و ضوابط و دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری هم دیده شده است. منتهی بحث این است که در صورت اصرار و تکرار و تعمد بر تخلفات، برخورد انضباطی صورت خواهد گرفت.

 

(منابع استفاده شده برای تهیه این مجموعه: گوناز تی وی، رادیو فردا، هرانا، آنا، دانشجو، مهر، ایسنا، میزان، ایمنا، خبرنگاران جوان، فارس)

 

منبع: نبرد خلق شماره ۴۳۸، شنبه اول خرداد ۱۴۰۰ – ۲۲ مه ۲۰۲۱

http://www.iran-nabard.com/

https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول