فراسوی خبر ... پنجشنبه اول آذر

 

تسخیر خیابان با صَف متحد کارگران هفت تپه و فولاد اهواز

زینت میرهاشمی

 

در حالی که هر لحظه موج همبستگی کارگران، دانشجویان، وکلا، معلمان، مزدبگیران و شهروندان شهرهای شوش و اهواز با کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران فولاد اهواز  گسترش می یابد، دستگاه سرکوب رژیم برای خاموش کردن خشم بر حق کارگران و گرفتن صحنه خیابان از آنان، به حیله و توطئه متوسل می شود.

روز چهارشنبه ۳۰ آبان هفدهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و دوازدهمین روز اعتصاب کارگران فولاد اهواز بود. کارگران این دو واحد که تا کنون بارها دست به اعتراض زده و به جز وعده های تو خالی چیزی نصیب شان نشده، به درستی برای رساندن صدای خود خیابانهای شوش و اهواز را تسخیر کرده و در کف خیابان با صدای بلند عاملان بدبختی خود را خطاب قرار می دهند. راهپیمایی شکوهمند کارکران نیشکر هفت تپه با خواسته های روشن و مشخص بار دیگر دستاورد فساد و رانت خواری حکومت سرمایه را به تصویر کشید. تسخیر خیابان و فریاد حق طلبی از طرف لشکر گرسنگان رژیم را با چالش جدی روبرو کرده است.

در حالی که همه گزارشها و ویدئوهای منتشر شده از حمایت و پیوستن مردم به کارگران در شهر شوش خبر می دهد، کارگزاران رژیم با وقاحت و بیشرمی مدعی شده اند که کارگران آرامش مردم را بر هم زده اند. رژیمی که آرامش شهروندان را با پر پا کردن چوبه های دار، یورش لباس شخصیها و آتش به اختیاران ولی فقیه، شبانه روز گرفته است، اکنون مدعی دفاع از آرامش مردم شده است.

بی دادستان شهر شوش روز سه شنبه ۲۹ آبان، حرکتهای اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه که در فضای مجازی پخش می شود را خبرهای کذب اعلام کرد. بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا این کارگزار رژیم مدعی شده که افراد دستگیر شده نه کارگران که  اخلاگر هستند. به یاد آوریم حرفهای ارتشبد ازهاری را که تظاهرات مردمی علیه رژیم شاه را نوار اعلام کرد.

این کارگزار رژیم علت دستگیری فعالان کارگری را اخلال در نظم و آسایش مردم و ایجاد ترافیک در سطح شهر اعلام کرد. اما در اثر مقاومت و تداوم اعتراض و همبستگی گسترده با کارگران، رژیم مجبور شد تعدادی از بازداشت شدگان را با تشکیل پرونده و قرار وثیقه آزاد کند. در حالی که همچنان  ۵ نفر از کارگران منجمله اسماعیل بخشی و یک خبرنگار زن به نام سپیده غلیان در حبس هستند. تشکیل پرونده و قرار وثیقه ابزار غیر انسانی و ضد کارگری برای فشار بر کارگران جهت خاموش کردن آنان است. کسانی که اینگونه با شرط آزاد می شوند همواره زیر تهدید و ارعاب رژیم قرار دارند.

کارگران هفت تپه در آخرین بیانیه خود که در کانال تلگرام آنان منتشر شده اعلام کردند: ما کارگران هفت تپه آگاهیم که خواسته اصلی همکاران در بندمان و در رأس آنها آقای بخشی در حال حاضر نه آزادی از بند، بلکه خلع ید بخش خصوصی می باشد، فردا و فرداها با بخشی یا بدون بخشی، با حقوق یا بدون حقوق اعتصاب مسالمت آمیز خود را تا خلع ید این بخش خصوصی نالایق ادامه خواهیم داد.

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست