فراسوی خبر یکشنبه اول شهریور

 

تولید انبوه موشک به جای تولید اندکی شغل

زینت میرهاشمی

 

روز شنبه 31 مرداد با پنج گونه خبر مواجه شدیم که شکاف عمیق بین زندگی اجتماعی مردم و بلندپروازیهای ماجراجویانه دیکتاتوری ولایت فقیه را برجسته می کند. شکافی که در دوره پسا تحریم و زهر اتمی بیشتر خواهد شد.

رئیس دولت تدبیر و امید وعده خرید، تهیه و ساخت سلاح بیشتر از همیشه را داد. وی به مناسبت سالروز صنعت دفاعی گفت برای تهیه، ساخت و فروش سلاح از هیچکس اجازه نمی گیریم.. در حالی که انگشت اتهام در جنگهای نیابتی و تولید تنش و آشوب در منطقه بیش از هر هنگام به سمت جمهوری اسلامی نشانه می رود، روحانی بهانه ساختن موشک و افزایش سلاح را دفاع دانست.

در همین روز، موشک نقطه زن فاتح 313 در سازمان هوا فضای وزارت دفاع رژیم در حضور روحانی رونمایی شد. خبرگزاری حکومتی مهر در گزارش پرده برداری از این موشک اعلام کرد که ساخت این موشک ایران را در جمع انگشت شمار کشورهای صاحب موشکها سوخت جامد مرکب نقطه زن با برد 500 کیلومتر قرار داد. بر اساس همین گزارش، تولید انبوه این محصول در دستور کار وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رژیم قرار گرفته است.

در رویدادی دیگر، پاسدار محمد نقدی روز شنبه 31 مرداد در رابطه با همین موضوع رژیم ولایت فقیه را دارای قوی ترین نیروهای موشکی دنیا دانست.

 

خبر دوم، صحبت رئیس اتاق بازرگانی در دفاع از بخش خصوصی و در انتقاد به طرحهای نیمه کاره دولت نشان دهنده وضعیت نابسامان و بحرانی اقتصاد ورشکسته رژیم تحت عنوان اقتصاد مقاومتی است. وی نتیجه رها کردن 400 هزار میلیارد تومان طرحهای نیمه کاره توسط دولت را تبدیل ایران به بزرگترین کارگاه متروکه منطقه دانست.  

 

خبر سوم، مدیر کل اجتماعی وزارت کشور نمره تهران در رابطه با سرمایه اجتماعی را زیر 10 اعلام کرد. وی گفت 18 میلیون ایرانی در سکونتگاههای غیر رسمی زندگی می کنند.

 

خبر چهارم ، در مورد کپرنشینانی است که هیچ سهمی از تولید انبوه موشکهای رژیم جز فقر ندارند. گزارشی از کپرنشینان و زندگی فقیرانه مردم در سیستان و بلوچستان در خبرگزاری حکومتی ایلنا درج شده است. در این گزارش از روستاییانی صحبت می شود که به علت نداشتن خانه در چادر زندگی می کنند. در روستاهای این استان علاوه بر مشکل آب شرب، اثری از امکانات برای سلامت زنان و کودکان نیست و دریغ از یک مرکز بهداشت به خصوص در جایی که زاد و ولد در آن به نسبت به دیگر استانهای کشور، بالا است.

 

خبرپنجم، تعدادی از کارگران فولاد لوشان صبح روز شنبه دست از کار کشیدند و اقدام به تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان اداره کار شهرستان رودبار واقع در شهر منجیل کردند. این کارگران خواهان دریافت مزد عقب افتاده خود هستند. این واحد تولیدی در ردیف دزدیهای 3 هزار میلیاردی مه آفرید خسروی بوده که اکنون توسط دادستانی رودبار مدیریت می شود.

 

ساخت انبوه موشک برای قدرتنمایی و به حساب آمدن در جنگهای نیابتی نه برای دفاع از مردم ایران که برای صدور و توسعه بنیادگرایی اسلامی است و ولی فقیه می خواهد ضربه زهر هسته ای را با تعداد موشکها جبران کند.

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست