فراسوی خبر... شنبه 3 بهمن

قانون جدید ویزای آمریکا؛ قرار دادن رسمی رژیم ولی فقیه در لیست "کشورهای حامی تروریسم"

لیلا جدیدی

قانون تازه اخذ ویزای سفر به آمریکا از جانب دو مجلس نمایندگان و سنا و ریس جمهور آمریکا تصویب و به اجرا گذاشته شد. جمهوری اسلامی که آشکارا از نیروهای تروریستی حمایت کرده و در این رابطه به خود نشان افتخار هم داده، اکنون نسبت به قرار گرفتن در لیست "تروریست دولتی" شاکی شده است. اما این مردم ایران هستند که با پیامدهای این طبقه بندی روبرو می شوند، زیرا حکومتی بی آبرو، بحران زا و تروریست پرور، بر کشورشان فرمان می راند. آنها باید رژیم را مواخذه کنند.

براساس قانون تازه آمریکا، شهروندان ۳۸ کشور جهان که برای سفر به آمریکا شامل معافیت از ویزا می شوند، چنانچه پس از اول مارس ۲۰۱۱ به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، نمی ‌توانند بدون ویزا به آمریکا بروند. شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم برای سفر به آمریکا نیاز به ویزا دارند.

فتیله اعتراضات حکومت و مجلس نشینان ولی فقیه به این قانون به بهانه اینکه سرمایه گذاران اروپایی را از سفر به ایران باز می دارد، بالا کشیده شده است. جواد ظریف خواسته یا ناخواسته فاش کرد که در ملاقات حضوری با جان کری و طی ده ها ایمیل و تماس خود و همکاران و همچنین تماسهایی با اتحادیه اروپا و گروه شش کشور معترض و گله مند شده است. وی طلب کرده است که "دولت آمریکا از امکانات خود استفاده کند" و در واقع بند افسار تروریسم پروری رژیم را شل کند.

شایان توجه است که در این رابطه 20 تن از نمایندگان کنگره آمریکا، جان کری را به خاطر وعده های سر خرمن و بدون پشتوانه ای که به جواد ظریف داده، به باد انتقاد گرفته و تاکید کرده اند: "هیچ توجیه قانونی برای قایل شدن معافیت ویژه برای جمهوری اسلامی از یک قانون ضد تروریسم و امنیتی که به طور خاص برای گنجاندن ایران طراحی شده، وجود ندارد."

مقررات تازه سفر آمریکا، جمهوری اسلامی را که نه تنها حامی حزب الله لبنان و حماس بوده بلکه در عراق و سوریه هم نقش تروریستی ایفا می کند، به طور رسمی در لیست تروریستی قرار می دهد. مردم ایران و شهروندان ایرانی نیز قربانی چنین نقش در سطح جهانی هستند.

 

 

بازگشت به صفحه نخست