فراسوی خبر .... آدینه ۳ دی

 

رژیم ایران جزیی از راه حل بحران سوریه نیست

زینت میرهاشمی

 

هنگامی که دیکتاتوری بشار اسد جنبش مسالمت آمیز مردم سوریه را سرکوب کرد با خیزش وسیع مردمی روبرو شد که به ناچار دست به سلاح برده بودند و در همین زمان رژیم ولایت فقیه با فرستادن نیرو و کمک مالی به طور کامل از دیکتاتوری بشار اسد حمایت کرد. بشار اسد با به کارگیری سلاح شیمیایی در کشتار مردم غیر نظامی همراه با آوارگی و کشتار زنان و کودکان آشکارا به جنایت علیه بشر دست زد و رژیم ایران در تمام جنایتهای دیکتاتور سوریه شریک شد تا با حفظ او، امنیت ولایت فقیه را تضمین کند. برای همین امر است که رئيس دفترخامنه ای می گوید؛ سرنوشت جنگ درسوريه با سرنوشت ما گره خورده است.

اما علیرغم همه کمکهای جمهوری اسلامی، رژیم سوریه در آستانه سرنگونی قرار گرفت و در همین زمان است که مداخله نظامی روسیه از طریق بمباران شهرها و مردم بی دفاع آغاز می شود. با بمباران هوایی روسیه و نیروی سپاه قدس و مزدوران افغانی و عراقی اش همراه با نیروهای نظامی حزب الله لبنان، بشار اسد می تواند بر ویرانه های شرق حلب مسلط شود.

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه اول آذر، طی قطعنامه ای به تشکیل کمیته ای بی طرف برای جمع آوری مدارک جنایات جنگی در سوریه رای داد. این قطعنامه دبیرکل سازمان ملل را موظف می سازد، گزارشی را ظرف 20 روز در مورد ایجاد کمیته جدید که توسط سازمان ملل تامین مالی می شود تهیه کند. این قطعنامه موظف به جمع آوری مدارک و شواهد از جنگ داخلی سوریه و همه آنجه که اتفاق افتاده، است.

رژیم ولایت فقیه با این قطعنامه مخالفت کرد و سفیر رژیم در سازمان ملل، قطعنامه فوق را مخرب اعلام کرد. موضع کارگزاران رژیم در مورد قطعنامه فوق نشان دهنده نقش مخرب رژیم به عنوان یکی از موانع جدی در راهیابی به صلح و حل بحران در سوریه است.

ایجاد کمیته ها و نهادهای بی طرف برای رسیدگی به جنایاتی که در سوریه اتفاق افتاده امری مثبت است. بدون شک کسانی که آمران و عاملان این جنایتها هستند استقبالی از این گونه نهادها نخواهند کرد. بر همین منطر رژیم ولایت فقیه و در راس آن خامنه ای در جایگاه یکی از متهمان اصلی این جنایتها باید به مردم سوریه پاسخ دهند.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست