فراسوی خبر... دوشنبه ۴ بهمن

مقصر و مسوول ویرانی ساختمان پلاسکو

لیلا جدیدی

رسوایی آتش سوزی ساختمان پلاسکو زنگ خطر تهدیدهای بزرگ جانی و مالی دیگری را به صدا در آورده است. این فاجعه، بار دیگر واقعیت بی لیاقتی و ناکارآیی نظام فاسد جمهوری اسلامی را که بر پایه منافع عده ای دزد و غارتگر و رانت خوار استوار گردیده، به تماشا گذاشته و جامعه را دلشکسته و متاثر، بسیاری را بیکار و تعداد بیشتری را به درستی هراسان کرده است.

ساختمان پلاسکو پس از قیام توسط بنیاد مستضعفان، نهاد مالی که در زمره تعلقات پردرآمد خامنه ای قرار دارد، مصادره‌ شد. محمد سعیدی کیا، رییس این بنیاد پس از گذشتن چند روز و زیر ضربه انتقادات سرانجام بر سر خرابه های این ساختمان تاریخی با قدمت ۵۴ سال ظاهر می شود و علت سکوت بنگاهش را "فکر کردن به بازسازی" آن ذکر می کند.

قالیباف، شهردار تهران هم حادثه را به گردن مالکان واحدها و مالک ساختمان می اندازد و می گوید بارها اخطار داده است. وی بدینوسیله اقرار می کند که از وضعیت خطرناک ساختمان اطلاع داشته و تنها کاری که کرده نامه نگاری بوده است و بس.

از دست رفتن جان ده ها نفر که هنوز اطلاعات کافی از شمار آنها در نیست و همچنین جان دادن آتش نشانان که با ابتدایی ترین ابزار، مانند آب دادن با قاشق به فیل، به نبرد آتش و نجات جان هموطنان خود رفته بودند، نابودی ۶۰۰ واحد تولیدی و تجاری، بیکاری بیش از ۴۰۰ نفر، تخریب محیط زیست و ده ها خسارت دیگر که به ۱۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود، در کشوری صورت می گیرد که سرمایه های ملی به جای آبادی و آبادانی به باد رفته اند.

یکی از توجیهات جالب اما بیشرمانه دیگر اظهارات آیت الله عبدالکریم عابدینی است. می گویند چوب که بر داشته می شود، گربه دزد حساب کار خود را می کند، از این روست که این نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین برای معاف کردن "نظام" از مسوولیت، تقصیر را به گردن آمریکاییها می اندازد و می گوید چون این ساختمان به دست آمریکاییها ساخته شده، نشان می دهد "نمی توان به آنها اعتماد کرد".

ساختمان ۱۷ طبقه تمام فولاد پلاسکو که حتی با فولاد از بیرون سیم کشی شده بود، تخمین عمر مفید ۲۰۰ سال را داشت. با این حال این ساختمان و ده ها آسمان خراش دیگر در ایران مجهز به هیچ وسایل ایمنی لازم برای آتش سوزی و یا زلزله و یا دیگر حوادث طبیعی نیست.

ساختمانها بزرگتر و بلندتر شده است و مردم بیشتری را زیر یک سقف جمع کرده اند اما کسی مسوولیت ایمنی آنها نمی پذیرد. مقصر این نا امنی و مسوول پیامدهای مرگبار آن رژیم فاسد جمهوری اسلامی است که اولویتهای دیگری غیر از بهبود شرایط زندگی و زیست جامعه دارد.

 

 

بازگشت به صفحه نخست