فراسوی خبر... شنبه ۴ اردیبهشت

اوباما بعد از تقدیم هویج در واشنگتن، چماق را در ریاض بر سر رژیم کوبید

لیلا جدیدی

آقای اوباما در ریاض حرفهای پیشین خود مبنی بر لزوم تقسیم قدرت در خاورمیانه بین عربستان و جمهوری اسلامی را پس گرفت. وی دلخوریها را از دل سران همکاری خلیج که تصور می کردند آمریکا از آنان دوری کرده و زمین بیشتری به جمهوری اسلامی داده، زدود. اوباما گفت، بین دوستان اختلاف می افتد، اما گاهی واکنشها اغراق آمیز می شود.

روز پنجشنبه 2 اردیبهشت، سران کشورهای عرب خلیج فارس که شامل عربستان سعودی، قطر، بحرین، امارات عربی و عمان می شوند، در ریاض بر سر میز گرد بزرگی که احتمالا به منظور تبلیغاتی، پادشاه عربستان در سمت چپ و ولیعهد ابوظبی در سمت راست اوباما نشسته بودند، گفتگو کردند. محور گفتگوها حل اختلافات، بحث بر سر ثبات منطقه‌، علیه تروریسم، داعش، سوریه و مقابله با دخالتهای جمهوری اسلامی بود.

آقای اوباما که قصد رفع نگرانی از رهبران شورای همکاری خلیج فارس را داشت یا بقول یک مقام آمریکایی، می خواست "گرد و خاک را بخواباند"، قول داد که برای "کوتاه کردن دست متجاوزین علیه کشورهای عربی همه ابزار قدرت کشور" خود را بکار ببرد.

اوباما علاوه بر ادعای تقسیم قدرت در منطقه، کشورهای عربی را به دنبال "سواری مجانی" رفتن توصیف کرده بود. وی اما در این نشست خود را شریک نگرانی اعراب در تهدید فعالیتهای جمهوری اسلامی در بی ثبات کردن منطقه خواند و ادعا کرد که کوتاه کردن دست رژیم از سلاح هسته ای یکی از اقدامات در جهت حفظ امنیت دوستان خود بوده است. از این رو، هماهنگی تلاشها برای شکست گروه‌ های تروریستی، افزایش تبادل اطلاعات در باره خطرهای جمهوری اسلامی که آن را مدافع تروریسم دانستند و طرح یک سیستم دفاع موشکی و برگزاری یک مانور نظامی در سال آینده مورد توافق قرار گرفت.

می توان گفت سیاست چماق و هویج همچنان سیاست آمریکا با جمهوری اسلامی باقی مانده است. البته تاکنون وجه موثرتر چماق بوده است.

 

 

بازگشت به صفحه نخست