فراسوی خبر یکشنبه 4 مرداد

 

رفع دلواپسی متحدان منطقه ای خامنه ای 

زینت میرهاشمی

 

کنش و واکنشهای ولی فقیه در رابطه با توافق وین نشان می دهد که ادامه آشوبگری در منطقه یکی از خط سُرخهای ولی فقیه است که در رویدادهای آینده به چالش مهم تبدیل می شود.

صحبتهای خامنه ای در روز شنبه 27 تیر 94 تاکید بر حمایت از دوستان رژیم در منطقه که شامل بشار اسد، حزب الله لبنان، حوثیها در یمن، و مزدوران بسیچی در عراق و ...بود. وی در سخن پراکنی خود هم به هواداران خود در منطقه پشت گرمی لازم را داد و هم به سران سپاه و نیروی قدس که سرمایه گذاری کلانی در این مناطق انجام داده اند و گهگاهی در خط مقدم جنگ جانشان را از دست می دهند، هدفهای برتر خود را یادآوری کرد تا از ریزش نیروهایی که به بهانه دفاع از محلهای مقدس بسیج کرده جلوگیری کند.

 

محمد جواد ظریف که در خفا و پشت دربهای بسته با جان کری خوش و بش می کند و عکسهای چندش آور او صفحه های برخی مطبوعات را پر می کند، در علن چیزی می گوید که معلوم است در خفا نمی گوید. حرفهای پراکنده و متناقض ظریف در روزی نامه های رژیم، با توافق وین و توافقهای پنهانی به کلی بی ارزش می شود.  

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا روز آدینه 2 مرداد، ظریف اقدامات رژیم در حمایت از متحدین منطقه ای را با توافقنامه و قطعنامه شورای امنیت در ارتباط ندانسته است. صحبتهای ظریف بعد از موضع گیری تند خامنه ای در مورد حمایت از دوستان در منطقه انجام شد. وی فریبکارانه از مبارزه با داعش برای توجیه دخالت منطقه ای استفاده می کند.

جان کری در همین روز از آمادگی حسن روحانی و محمد جواد ظریف برای مذاکره در خصوص مسائل منطقه ای صحبت کرد.

حسن نصرالله دبیر کل حزب الله با ابراز خوشحالی از توافق انجام شده، سهم خواهی خود را به پایوران رژیم تاکید می کند. نصرالله گفت قطعنامه باعث تقویت حزب الله هم می شود. پاسدار نصرالله از حمایتهای بیدریخ رژیم به خود بالید و گفت:حمایتهایی که تهران از ما به عمل می آورد کافی است. این طور که به نظر می آید مزدوران رژیم ولایی هم دلواپس هستند و پایوران رژیم تلاش می کنند آنها را از دلواپسی درآورند.

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست