فراسوی خبر... شنبه 5 دی

اولویت حفاظت از نظام است و نه از محیط زیست

لیلا جدیدی

بازهم ایستگاه های سنجش آلودگی، هوای شهر تهران را در شرایط خطرناک گزارش داده اند. این در حالیست که آلودگی هوای تهران و بسیاری از دیگر شهرهای ایران از جمله تبریز، شیراز، مشهد، اهواز، اراک و کرج در سالهای متوالی یکی از خطرناک ترین و مرگزا ترین شرایط برای زندگی شهروندان ایرانی بوده و هر روز بر وخامت آن افزوده شده است.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در میان ۱۰ آلوده ‌ترین شهر جهان، ۴ شهر از ایران، ۳ شهر از پاکستان، دو شهر از هند، یک شهر از مغولستان و یک شهر از بوتسوآنا قرار گرفته اند.

محمد رستگاری، معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست استان تهران، روز پنجشنبه 3 دی را سیزدهمین روزی اعلام کرد که شرایط هوای تهران به شرایط خطرناک به ویژه برای بیماران رسیده است.

اما آلودگی هوا و شرایط ناسالم و خطرناک تنها مربوط به 13 روز گذشته نیست. پیامدهای خطرناک و زیانبار هوای آلوده از اساسی ترین معضلات زیست محیطی در شهرهای ایران است، به طوری که طبق آمارها، این شرایط سبب کاهش سن متوسط شهروندان ایرانی شده است. همین آمارها از افزایش تعداد بیماران تنفسی به میزان 60درصد در روزهای تشدید، خبر می دهد.

حکومت جمهوری اسلامی نه تنها به راه حلهای ارایه شده برای بهبود محیط زیست مردم ایران توجه نکرده، بلکه به روشهای مضحکی که تاثیر کلی در برون رفت از این وضع موجود ندارد، روی آورده است. برای نمونه، سعید متصدی، معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، تغییر رویکردی امسال دولت را تعطیلی مدارس اعلام می کند. راه حلها و عللی که کارگزاران رژیم اعلام می کنند، نشانگر محمل کاری و بی اعتنایی مطلق به این معضل است.

طبق گزارش بانک جهانی، بر اثر آلودگی هوا در ایران که از آن به عنوان یک "بحران ملی" یاد می شود، سالانه ۴۵۰۰۰ نفر جان خود را از دست می دهند. از آنجا که به گفته سازمان حفاظت محیط زیست رژیم، 80درصد آلودگی هوا در شهرهای بزرگ تردد خودروهای فاقد معاینه فنی است، یکی از پایه ای ترین اقدامات می تواند تعمیر و بهسازی خودروها، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و ایجاد سیستم حمل و نقل عمومی و ارزان باشد.

همچنین توسعه فضای سبز، جایگزین کردن سوختهای گازی و یا برقی به جای بنزین و گازوییل، کنترل صنایع، احداث صنایع در خارج از شهر و توجه به محل احداث کارخانه از نظر شرایط جوی، تغییر در سوخت صنایع و نصب دستگاه های کنترل کننده مواد آلاینده در کلیه قسمتهای مورد نیاز فرایند تولید از پایه ای ترین و اولیه ترین اقداماتی است که در دستور کار هر دولتی باید باشد. اما حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان در دستور کار حکومت ولی فقیه نیست. رژیم مقدم ترین رسالت خود را حفظ نظام ورشکسته ای می داند که در گنداب آن دست و پا می زند.

 

 

بازگشت به صفحه نخست