فراسوی خبر... دوشنبه ۶ دی

ما امنیت نداریم

لیلا جدیدی

به تازگی فرمانده کل سپاه پاسداران حکومت استبدادی مذهبی ولایت فقیه در یک افاضه کمدی - دراماتیک، مدال تامین امنیت جامعه ایران را به سینه سپاه زده و دو سه لولوی سرخرمن نیز به عنوان مصداق بی امن کردن جامعه علم کرده است . اما زمانی که حرف از امنیت در ایران به میان می آید، ما جز امنیت برای سپاه و دار و دسته حکومت در ارتکاب جنایت و تجاوز به حقوق جامعه، در دزدیهای کلان، در قاچاق اجناس و ورشکسته کردن و بیکار کردن کارگران و زحمتکشان، در قاچاق مواد مخدر، نا امن کردن و کشتار در کشورهای همسایه و... امنیتی برای مردم خود نمی بینیم.

پاسدار جعفری ادعا کرده است که سپاه " در همه زمینه های امنیتی" ، "به بهترین وجه" امنیت جامعه را تامین کرده است. وی از "مرگ بر آمریکا"، "نه شرقی نه غربی" دست کشیده، "عربستان و اسراییل" و مانند همیشه "مخالفان حکومت" و به ویژه "فتنه ۸۸" را برهم زننده تامین امنیت معرفی می کند که گویا سپاه توانسته کاملا از آنها رفع خطر کند.

اینکه آیا جامعه ما امنیت دارد یا ندارد را باید در آینه آمار و ارقام مرگ بر اثر تصادفات رانندگی در جاده های خطرناک که ایران را در مقام بالایی قرار داده، مرگ بر اثر استفاده گسترده از مواد مخدر، مرگ بر اثر بیماریهایی که به علت فقر درمان نشده، مرگ بر اثر خودکشی، مرگ بر اثر گرسنگی، هوای آلوده ،اعدامهای گسترده، مرگ در زندان به علت عدم رسیدگی و درمان، شکنجه و... دید.

از سوی دیگر، نبود امنیت در زمینه های شغلی، بیکاری، آزادی بیان، تفکر، دین، عقیده. نداشتن حق اعتراض و برپایی دستگاه های عریض و طویل سرکوب و غیره در همه زمینه های زندگی مردم حس نا امنی ایجاد کرده است. برای نمونه به زنان جامعه بنگریم که با وجود میل به تحصیل و دریافت مدارک، در محل کار امنیت ندارند و از گردونه کار خارج می شوند، زنانی که به علت انتخاب لباس هیچگونه امنیتی در خیابانها ندارند و هر از چند گاه به صورت شان اسید پاشیده می شود. به کودکانی که زندگی امن و راحتی ندارند و همراه پدر و مادر یا به تنهایی در کنار خیابانها می خوابند.

و مهمتر از همه، ریختن بمب بر سر مردم کشورهای همسایه که زندگی و امنیت آنها را نابود کرده، هیچگونه نوید امنیت به ما نمی دهد. ما می دانیم که یک نمونه هم وجود ندارد که اعمال جنایتکارانه علیه مردم کشوری دیگری، امنیت برای جامعه خودی ایجاد کرده باشد.

اما آنچه که پاسدار جعفری از آن سخن نگفته این است که مخالفان و معترضان آرامش و امنیت نظام را برهم زده اند. نزاع بر سر این است، امنیت برای ما یا امنیت برای آنها!

 

 

بازگشت به صفحه نخست