فراسوی خبر آدینه 6 فروردین

 

تمدید ماموریت احمد شهید، خاری در چشم رژیم

زینت میرهاشمی

 

علیرغم تلاشهای فراوان رژیم و مخالفت سوریه و چین با قطعنامه مربوط به انتخاب گزارشگر ویژه، ماموریت احمد شهید، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل ویژه ایران تمدید شد. تمدید ماموریت احمد شهید در شرایط فعلی، گامی مثبت برای فعالان حقوق بشر و زهری تلخ برای دیکتاتوری ولایت فقیه است.

 

تمدید ماموریت احمد شهید در دوره پسا برجام اهمیت ویژه ای دارد. دولت کلید دار که همه مسائل را با کلید فرسوده خود می بیند و در شرایطی که بیشترین تعداد اعدام و نقض حقوق بشر در زمان همین دولت صورت گرفته و در حالی که دولت روحانی در خارج از مرزهای ایران ژست تعامل و میانه روی می گیرد و در داخل ذره ای حقوق انسان رعایت نمی شود، این تمدید قدرت عوامفریبی عوامل حکومت در خارج از کشور را کاهش می دهد.

از سویی دیگر، تمدید ماموریت احمد شهید، نقض مستمر حقوق بشر در ایران را در کانون توجه جهانیان و نهادهای مدافع حقوق بشری قرار داده و همزمان مُشت محکمی بر دهان یاوه گویانی است که در خارج از ایران تلاش می کنند آمدن روحانی را نشانه تغییر در دیکتاتوری دینی جلوه دهند.

نماینده رژیم در اجلاس چهارشنبه شب 4 فروردین در مقر سازمان ملل قبل از رای گیری برای تمدید این ماموریت، برگزاری دو نمایش انتخاباتی 7 اسفند را نشانه آزادی در ایران دانست و از توجه ویژه حسن روحانی به حقوق بشر حرف زد.

در قطعنامه شورای حقوق بشر همکاری رژیم با گزارشگر و اجازه دسترسی و دیدار از ایران آمده است. سخنگوی وزارت خارجه رژیم در رابطه با تمدید ماموریت احمد شهید حرفهای کلی همیشگی را بیان کرد و  گفت که رژیمش خود را ملزم به پذیرش و رعایت مفاد این قطعنامه نمی داند.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست