فراسوی خبر... شنبه ۶ شهریور

قایم موشک بازی آمریکا و جمهوری اسلامی در عراق، سوریه و یمن

لیلا جدیدی

جدل لفظی و قایم موشک بازی بین جان کری و جمهوری اسلامی که این روزها شدت فزاینده ای گرفته، در تحلیل نهایی به این دو واقعیت ختم می شود:  

از یکطرف، جان کری در امتداد سیاست مماشات، تهدید، سازش و نگاه زیر چشمی به جنایتهای جمهوری اسلامی، اهداف امپریالیستی آمریکا را پیش می برد. از سوی دیگر، کارگردانان و بازیکنان تیاتر ضد آمریکایی خامنه ای، سیاستهای ارتجاعی وی را با بازی با جان و امنیت مردم منطقه به امید درمان تن لرزه های عقب نشینی قهرمانانه وی، گسترش می دهند.

جان کری در جده و در کنار مقامات عربستانی می گوید "ارسال مهمات و تسلیحات نظامی از سوی ایران به یمن تنها تهدیدی برای عربستان سعودی نیست، بلکه آمریکا هم آن را یک تهدید محسوب می‌کند" و الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از علت نزدیک شدن گشت دریایی سپاه پاسداران به شناورهای نظامی آمریکا و "افزایش بی‌ دلیل تنشها" از سوی جمهوری اسلامی ابراز بی خبری می کند.

اما آنچه که برای مردم ایران روشن است، سیاستهای آمریکا در پیدا کردن هرگونه روزنه ای برای پیشبرد منافع خود است که از کودتای ساخته و پرداخته علیه دولت ملی دکتر مصدق گرفته تا نمونه های مماشات با رژیم پس از قیام، از دل دادن به دلرباییهای خاتمی تا گفتگوهای پنهانی در نیویورک با احمدی نژاد، قرار دادن سازمان مجاهدین خلق، اپوزیسیون سرسخت رژیم، در لیست تروریستی و یا به تازگی، آزادی ۵ زندانی با تبادل ۷.۱ میلیارد دلار را در برمی گیرد.

به این شواهد به ویژه باید شانه به شانه رژیم ساییدن در عراق و چشم پوشی و نظاره گر شدن جنایتهای آن در سوریه را نیز افزود. از این روست که ژست آقای جان کری و اظهار نظر وی در باره یمن را نباید جدی گرفت. آقای کری درحضور مقامات عربی و برای دلخوش کردن آنها لب به سخن در باره پایان جنگ و درگیری می گشاید.

همزمان، زمانی که صحبت از نیرنگ و فریب می شود، جمهوری اسلامی هم بازیکن پرسابقه ای است و هم دست طرف را خوانده. از همین رو است که به موازات بالابردن توقعات خود از برجام، تنش و جنگ را از عراق تا سوریه و یمن گسترش می دهد.

ما مردم ایران با این قایم موشک بازی و دعواهای زرگری آشنایی داریم. این صحنه سازیها بیهوده هستند و تاوقتی که آمریکا بند ناف خود را از جمهوری اسلامی قیچی نکند، ادعاهای آقای کری را جدی نمی گیریم.  

 

 

بازگشت به صفحه نخست