فراسوی خبر... شنبه 6 تیر

عیان شدن کاسه زیر نیم کاسه ی پیگیری پنجشنبه سیاه اوین

لیلا جدیدی

هنگامی که پس از ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین در ۲۸ فروردین سال گذشته، آقای روحانی و دارو دسته اش این تبهکاری را "خلاف قانون" نامیدند و وعده "تشکیل تیمی برای بررسی" دادند و سپس رییس سازمان زندانها برکنار شد، کسی شک نداشت کاسه ای زیر نیم کاسه است. دیری نپایید که به رییس برکنار شده، ریاست دادگستری استان تهران اهدا شد، اما معترضین به این واقعه جنایتکارانه اکنون به بیش از ۲۳ سال زندان محکوم شده اند.

در بحبوحه واکنشهای اعتراض آمیز به این اقدام وحشیانه، افزون بر حیله گری روحانی، تعدادی از نمایندگان مجلس ارتجاع هم با ذکر اینکه "هرکس از منظر خودش موضوع را بیان می کند" (یعنی معلوم نیست زندانیان راست بگویند)، تذکری آبکی به وزیر دادگستری داده بودند. حتی صادق لاریجانی هم در این نمایش مضحک نقش مخالف بازی کرد. خامنه ای، سردسته و کارگردان همیشه در صحنه نیز از گرفتن این ژست خودداری نکرد. اینجا است که مثال "اوضاع آنقدر خوب است که معلوم می شود دروغ است" معنا پیدا می کند.

البته غافل نباید شد که "اصلاح طلبان" هم بار دیگر بدون ساز شروع به رقصیدن کردند و تغییر رییس زندانها را "انعطاف پذیری رهبری در برخورد با حسن روحانی" ارزیابی کرده و مژده دادند: "اصلا بعید نیست که در روزهای آینده تبلیغاتی حکومتی آغاز شود که محور آن "عدالت و انصاف رهبری حتی در برخورد با فتنه گران" باشد."

همزمان، زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین که مورد ضرب و شتم توسط گارد ویژه قرار گرفته و مجروح شده بودند، به سلولهای انفرادی انتقال یافته، تبعید شده و علیه آنان پرونده سازی می شد.

خانواده های زندانیان که از پشت پرده مطلع بودند، مقابل مجلس شورای اسلامی، دادستانی کل کشور و دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند که با حمله و یورش ماموران حکومت روبرو شده و تعدادی از آنها دستگیر شدند. اکنون شش نفر از اعضای خانواده زندانیان که بدون تفهیم اتهام در بند ۲ الف زندان اوین وابسته به سپاه پاسداران نگهداری می شدند، در مجموع به بیش از 23 سال زندان محکوم گشته اند.

واقعیت زیر نیم کاسه نمایان شده و همه آن ریاکاریهای دستجمعی به جارو کردن این جنایت زیر فرش و مجازات شاکی به جای متهم انجامیده است.

 

 

بازگشت به صفحه نخست