فراسوی خبر ... شنبه ۷ مهر
 

خشونت حکومت علیه حق طلبی رانندگان کامیون  


زینت میرهاشمی

 

در رژیم ولایی که مدال فاسدترین حکومتها از نظر دزدی، اختلاس و چپاول را بر سینه خود دارد و طی ۴۰ سال چنان فقر و تنگدستی را به مردم تحمیل کرده است، دستگیری دهها تن از رانندگان اعتصابی به جرم اخلال در زندگی مردم معنایی جز این ندارد که ولی فقیه و ریزه خواران ریز و درشتش از همبستگی سراسری اعتصاب کنندگان و پیوند مردم با آنها در هراس هستند.

بیدادستان قزوین از دستگیری ۱۵ نفر از رانندگان اعتصابی خبر داده است. وی بی شرمانه رانندگانی که تنها زندگی شان بسته به کامیونهای شان است را افراد سودجو خطاب کرده که با آنها برخورد قاطع خواهد شد. معاون اجتماعی انتظامی استان تهران خبر بازداشت ۲۲ نفر از اعتصاب کننده در تهران را داده است. وی اعتصاب بر حق آنها را هنجار شکنانه توصیف کرده است. بیدادستان اردبیل از دستگیری ۷ نفر در استان البرز خبر داده است. در بوکان سه نفر از رانندگان اعتصابی دستگیر شدند. در اصفهان ۱۳ نفر دستگیر شدند.

اعتصاب کامیونداران که روز آدینه هفتمین روز خود را پشت سر گذاشت در ۳۱ استان کشور، از سبزوار ، کوار اکبرآباد (استان فارس)، سنندج، کامیونهای پتروشیمی اراک، تانکرهای ابرسانی اصفهان، دیواندره، ملایر، یزد، زرين شهر ، نائین، اصفهان، ارومیه، شهرکرد، نجف آباد، قم، اراک، نیشابور، سربندر، تهران، ساوه، ابهر، محمودآباد، عسلویه، تبريز، اردستان، فردیس کرج، سبزوار، رفسنجان، تا دزفول، حرکتی متحد، همبسته و سازمانیافته علیه فقر و ظلمی که بر آنها تحمیل می شود، است. آنها خواسته هایی مشخص و بر حق دارند که تا کنون علیرغم وعده های پایوران حکومتی، محقق نشده است.

اعتصاب کنندگان که حسابهای میلیاردی نداشته و دستان شان به دزدی ثروت مردمی آلوده نیست، طبیعی است که با خواباندن کامیونهای شان که تنها وسیله امرار معاش شان است چه زیانهایی می بینند. بر همین منظر اعتراض و اعتصابی همگانی را تنها راه دستیابی به حق شان می دانند.

دستگیری آنها برای رعب، وحشت و شکستن اعتصابشان است. واکنشهای هراس آلود نماز جمعه خوانان در شهرهای مختلف در روز آدینه ۶ مهر، نسبت به رویدادهای روز که بخش مهم و اساسی آین رویدادها را حرکتهای اعتراضی مردم تشکیل می دهند، نمایی از رویارویی رژیم با جنبشهای مردمی و شورشهای پیش رو را بیان می کند.

سخن پراکنیهای امام جمعه ها که نظرات ولی فقیه را بیان می کنند،  دستگیریهای گسترده و آزار و شکنجه جوانان در استانهای خوزستان و کردستان طی روزهای اخیر با بهانه های گوناگون و حمله به بازار دستفروشان در اهواز و کشتن یک جوان دستفروش و ... ترس و وحشت رژیم را معنا می کند. هر جنبنده ای که به ریزش دیوارهای شکسته رژیم ولایی یاری رساند امنیت رژیم را هدف قرار داده و دستگیر خواهد شد. حتا جوان دستفروش به قتل رسیده ای که دمپایی پاره ای در عکس یادگاری خود بر پا دارد.

حرفهای التماس آمیز پاسدار حسین سلامی در نماز جمعه تهران روز آدینه ۶ مهر گوشه ای از وضعیت رژیم را بر ملا می کند. وی خطاب به مردم می گوید: ملتهب نباشید آرام باشید هیچ اتفاقی نیفتاده است آن که باید بترسد دشمن ما است آنکه باید بلرزد و ملتهب باشد دشمن ما است...

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست