فراسوی خبر... شنبه 7 فروردین

هزینه های بحران سازی

لیلا جدیدی

رژیم جمهوری اسلامی ناگزیر از پرداخت هزینه بحران سازیهای خود است. اعمال تحریمهای تازه آمریکا در رابطه با فعالیتهای موشکی، شناسایی و انتشار اسم و عکس هکرهای رژیم که به سیستم بانکی آمریکا دستبرد زده بودند و متهم شدن مشاور دفتر نمایندگی رژیم در سازمان ملل متحد در ارتباط با نقض تحریمها، پولشویی و مسایل مالیاتی نمونه هایی از رفتار ماجراجویانه رژیم و واکنشی است که به دنبال دارد.

دو شرکت در امارات عربی متحده و همچنین دو بریتانیایی به دلیل ارایه خدمات مالی و فنی به شرکت هواپیمایی ماهان که به سپاه پاسداران و تروریستهای حزب الله لبنان سرویس می دهد، به فهرست افراد و شرکتهای تحت تحریم افزوده شدند.

همچنین آمریکا هکرهای جمهوری اسلامی که به گفته اف بی آی در داخل ایران هستند را به جرم نفوذ در سیستم بانکی این کشور مورد پیگرد قضایی قرار داد. احمد فاطی، حمید فیروزی، امین شکوهی، محمد صادق احمدزاده، امید غفاریان، سینا کیسر و نادر ساعدی تروریستهای سایبری هستند که به خاطر حمله به سد نیویورک و 46 نهاد مالی مورد تعقیب قرار گرفته اند. هکرهای جمهوری اسلامی که به گفته مقامهای ارشد اف بی ای از سوی سپاه پاسداران سازماندهی می شوند، بین سالهای 2011 تا 2013 ده ها حمله سایبری انجام داده اند که میلیونها دلار به شرکتهای مالی آمریکا ضرر زده و جان هزاران نفر را به خاطر امکان اخلال در سد به خطر انداخته اند.

در گام بعدی، احمد شیخ ‌زاده، یک مشاور دفتر نمایندگی رژیم در سازمان ملل متحد نیز در ارتباط با نقض تحریمهای رژیم، پولشویی و مسایل مالیاتی بازداشت شده است. برای این مزدور - دیپلمات وثیقه ای ۳ میلیون دلاری تعیین شده و به دلیل احتمال فرار، از رفتن به دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی منع شده است.

تنها همین چند نمونه اخیر نشان از این دارد که جمهوری اسلامی تلاش می کند نه تنها این بار با برنامه های موشکی توازن میلیتاریستی بوجود آورد، بلکه از امکانات تروریستی نیز استفاده کند.

تحریمهای جدید آمریکا سیلی محکمی به بناگوش رژیم است که ساده لوحانه رجز می خواند اقدامات ماجراجویانه اش با قطعنامه های شورای امنیت مغایرتی نداشته و عواقبی در بر ندارد. اما جبران ضررهای عقب نشینی ذلت بار، بی آبرویی و خط خطی شدن "خط قرمز"های خامنه ای اما بدهیهای بیشتری روی دست رژیم گذاشته است.

 

 

بازگشت به صفحه نخست