فراسوی خبر... دوشنبه ۷ فروردین

طنز یا تحریم؟

لیلا جدیدی

جمهوری اسلامی در یک اقدام منفعلانه و به قول خود تلافی جویانه، ۱۵ شرکت آمریکایی را که در واقع رابطه ای هم با آنها ندارد، به دلیل "نقض حقوق بشر" تحریم کرد. این واکنش مضحکی در برابر تحریمهای جدید آمریکا بر ۳۰ شرکت و فرد است که تکنولوژی حساس برنامه موشکی رژیم را به ایران انتقال می داده اند.

وزارت خارجه رژیم اعلام کرده است که در واکنش به تحریمهای آمریکا اقدامی متقابل کرده و شرکتهایی که در "جنایات رژیم صهیونیستی، پشتیبانی از تروریسم و مشارکت در سرکوب مردم منطقه نقش داشته‌اند" تحریم کرده و از صدور روادید برای آنها خودداری خواهد کرد.

بنا بر گزارشهای موجود، شرکتهای تحریم شده مراوداتی با جمهوری اسلامی ندارند و معلوم نیست ردیف کردن آنها در این لیست بر چه پایه ای قرار دارد.

در ردیف همین سردرگمی، واکنش عصبی و تهدیدآمیز علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارتجاع، قرار گرفته که بیشتر ناشی از حواس پرتی یا رد گم کنی است. وی وعده طرحی "دوفوریتی تروریستی نامیدن سازمان اطلاعاتی امریکا و ارتش آمریکا" را داده است.

به نظر می رسد وقتی کارگزاران جمهوری اسلامی به محدود کردن غنی سازی اورانیوم تن می دادند و در قبال آن به قرارداد نزدیک به ۱۷ میلیارد دلاری با شرکت بویینگ دست می یافتند، تصور نمی کردند که همزمان آزمایشهای موشکی که در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است را هم باید رعایت کنند. در این قطعنامه جمهوری اسلامی متعهد شده است که به مدت هشت سال موشکهای بالیستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ ای داشته باشند را توسعه ندهد و در غیر این صورت مجازات خواهد شد.

این کودک کودن و جر زن با واکنشی که بیشتر به طنز شبیه است، پیش از هر چه شدت درماندگی خود را با کشیدن قاشق به ته دیگ به نمایش گذاشته است.

نمایش مسخره رژیم واکنش گسترده ای را در شبکه های اجتماعی برانگیخته که اغلب مضمون مشترکی دارند. در اینجا به صفت مشت نمونه خروار به یکی از آنها اشاره می شود: "یکساعت خنده در روز برای همه واجبه و طول عمر رو زیاد میکنه. ما همگی از جمهوری اسلامی برای اینکه باعث خنده امروز ما شد، سپاسگزاریم!"

 

 

بازگشت به صفحه نخست