فراسوی خبر... دوشنبه ۸ آذر

اقدام فوری: ما بیشمارانیم، برای نجات جان زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا به پا خیزیم

لیلا جدیدی

اکنون دیگر بر کسی پوشیده نمانده که سرکوب، بازداشت، زندان، اعدام ووو، واکنش رژیم به هراسی است که از جامعه دارد. هر چه این دلواپسی بیشتر می شود، فتیله آزار فعالان کارگری، معلمان و کوشندگان مدنی بالاتر کشیده می شود. اعتصاب غذای جمعی ۹ زندانی سیاسی، مقاومت و پافشاری آنان بر حقوق خود، آنها را تا سر حد فدای جان خود کشانده است. در عین حال رژیم رسوا با سرکوب بیشتر، ماهیت جنایتکارانه خود را آشکارا به نمایش گذاشته است.

۹ زندانی سیاسی اکنون در اعتصاب غذا هستند. آرش صادقی به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین، مهدی رجبیان و حسین رجبیان، دو برادر هنرمند و موزیسین به دلیل مدیریت یک وبسایت موسیقی، علی شریعتی، فعال سیاسی اصلاح طلب، محمدعلی طاهری، بنیانگذار یک مکتب با گرایشهای عرفانی، وحید صیادی، زندانی عقیدتی، به اتهام توهین به مقدسات، رهبری و تبلیغ علیه نظام، رسول رضوی و مرتضی مرادپور در اعتصاب غذا به سر می برند. از سوی دیگر، امیر امیر قلی، زندانی سیاسی، نیز به حمایت از آنان و اتهامات واهی علیه خود، ۱۰ روز است که اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

این زندانیان در جریان اعتصاب هر یک به انواع بیماری مبتلا شده اند و حال برخی از آنان بسیار وخیم و جان شان در خطر جدی قرار دارد.

جمهوری اسلامی خلاف قوانین بین المللی و موازین حقوق بشری نه تنها اقدامی برای رسیدگی به خواسته های اعتصابیون نکرده، بلکه آنها را مورد آزار و ضرب و شتم نیز قرار داده و از درمان لازم در شرایط وخیم سلامتی محروم کرده و مورد تهدید قرار می دهد.

سابقه رژیم در این رفتار جنایتکارانه بر همگان آشکار است. به یاد می آوریم هدی صابر را که در زمان اعتصاب غذا مورد ضرب وشتم قرار گرفت و با عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد. این درحالی ست که وظیفه حفاظت از سلامت زندانی با زندانبان و ارگانهای قضایی است. این جنایت هیچگاه مورد تحقیق و بازخواست قرار نگرفت.

نمی توان و نباید در برابر این رفتار خشونت آمیز و نقض آشکار حقوق بشر و حقوق شهروندان ایرانی ساکت ماند.

مردم ایران، دوستان و رفقا و همه آزادیخواهان و عدالت جویان! به هر طریق ممکن با هر اقدام بزرگ و کوچک به پشتیبانی از زندانیان اعتصابی برخیزید و از حیثیت انسانی خود که در جان این زندانیان متبلور است، دفاع کنید.

برای نجات جان این انسانهای مقاوم به پا خیزیم؛ ما بیشمارانیم و آنان انگشت شمار.

 

(آدرس تماس شماری از مسوولان و نهادهای بین المللی برای ابراز اعتراض و درخواست رسیدگی)

 

ايميلهاي زيد رعد الحسين، كميسر عالي حقوق بشر

ccanessa@ohchr.org

onowosad@ohchr.org

registry@ohchr.org

ايميل دبيركل  سازمان ملل

ecu@un.org

sg@un.org

sgcentral@un.org

ايميل عفو بین الملل - مسئول خاورميانه و ايران

pluther@amnesty.org

ايميل عفو بین الملل - ميز ايران

iran_team@amnesty.org

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

tb-petitions.hchr@unog.ch

Fax:+ 41 22 9179022

صلیب سرخ بین المللی(ژنو)

webmaster.gva@icrc.org

Tel: +41 22  60 01 734

 

کمیسیونر حقوق بشر اتحادیه اروپا

Mr. Alvaro Gil-Robles

commissioner.humanrights@coe.int

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد

Fax: + 41 22 917 9011

 ngochr@ohchr.org

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست