فراسوی خبر... دوشنبه ۹ اسفند

انتقام گیری و شکنجه هنرمندان زندانی سیاسی با شگردی بزدلانه

لیلا جدیدی

زیر فشار مقاومت زندانیان هنرمند و نیز افشاگریهای درون و برون مرز پیرامون شرایط اسف بار زندانیان سیاسی، دژخیمان رژیم جمهوری اسلامی به امید خاموش کردن این صدای اعتراض، این بار زندانیان عادی را به جان هنرمندان زندانی سیاسی مقاوم انداخته و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

کیوان کریمی، مستندساز زندانی در بند هشت زندان اوین و مهدی رجبیان، موسیقیدان و بنیانگذار سایت "برگ موزیک"، به شکلی مشابه از سوی عده ‌ای دیگر از زندانیان با سازماندهی و پوشش شکنجه گران حکومتی مورد ضرب ‌و‌شتم قرار گرفتند.

در این سووقصد، پای آسیب‌ دیده کیوان کریمی، فارغ ‌التحصیل علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران، که پیشتر مورد جراحی قرار گرفته بود، دچار آسیب دیدگی بیشتری شده است. جرم این هنرمند ساختن مستند "نوشتن بر شهر" درباره گرافیتی بر دیوارهای تهران است. مقیسه‌ ای، قاضی بیدادگاه رژیم، ابتدا وی را به شش سال حبس محکوم و پس از تجدیدنظر، به یکسال حبس تعزیری، پنج سال حبس تعلیقی، ۲۲۳ ضربه شلاق و ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرده است.

مهدی رجبیان که جرم او نیز تهیه آلبومی با عنوان "تاریخ ایران به روایت سه تار" است نیز به همین صورت مورد ضرب و ستم قرار گرفته است. مهدی در حال گذراندن حکم سه ‌سال حبس تعزیری و سه‌ سال حبس تعلیقی است. برادر وی حسین رجبیان، فیلمساز، نیز در بند است.

این هنرمندان که روزهای متعددی در اعتصاب غذا بسر می بردند، مورد حمایت هنرمندان بسیاری در سطح بین المللی قرار گرفتند.

حسین رجبیان و کیوان کریمی، فیلمسازان و مهدی رجبیان و یوسف عمادی، آهنگسازان و نوازندگان که هم اکنون در زندان اوین محبوس می باشند، چندی پیش با انتشار نامه سرگشاده ای از هنرمندان ایرانی پرسیدند چگونه است که هنرمندان کشورهای دیگر از آنها حمایت کرده اند و خواهان آزادی شان شده اند، اما هنرمندان داخل سکوت کرده اند؟

سکوت هنرمندان داخل در برابر تعقیب و آزار همکاران شان اگر چه دلایل گوناگونی از جمله وابستگی به شهرت و موفقیتهای پوچ می تواند داشته باشد، اما دلیل اصلی آن تیغ سرکوب، سانسور، تهدید و نبود آزادی است که برخی را به سُکوت و عده دیگری را به کرنش واداشته است. با این همه، از آن دسته هنرمندان ایرانی که در صحنه جهانی شهرت و آوازه ای دارند و تریبونی در اختیار دارند، انتظار می رود به هر شیوه ای که می توانند، صدای همکاران دربند و شکنجه شده خود باشند.

جمهوری اسلامی با این شیوه های مزورانه و رذیلانه نمی تواند صدای زندانیان را در گلو خفه کند و بر پایمالی حقوق ایرانیان سرپوش بگذارد. از هنرمندان وفادار به جامعه حمایت می کنیم و در افشای ستمهای روا شده بر آنها می کوشیم.   

 

 

بازگشت به صفحه نخست