فراسوی خبر آدینه 11 دی ماه

 

دستور روحانی برای ساخت و انباشت موشک دور بُرد

زینت میرهاشمی

 

هنوز مدت زیادی از آزمایش موشکهای رژیم و پز دادن مشاور سرکرده نیروی قدس سپاه پاسداران در این مورد نگدشته که خبر امکان اعمال تحریمهای جدید از طرف دولت آمریکا علیه  افراد و شرکتهایی که در توسعه برنامه موشکی نقش داشته یا از تروریسم بین المللی و نقض حقوق بشر حمایت کرده اند، در رسانه ها منتشر شد.

وزارت خزانه داری آمریکا تحریمهای احتمالی جدید را واکنشی به آزمایش موشکی رژیم اعلام کرده است. توقف هرگونه فعالیت روی موشکهای بالستیک دارای قابلیت کلاهک اتمی به مدت 8 سال از مواد آخرین قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق برجام است. عدم رعایت این مورد از قطعنامه به طور مرتب در سخن پراکنیهای ولی فقیه مطرح شده است.

روز 5 آذر امسال مشاور سرکرده نیروی قدس سپاه پاسداران از تبدیل ایران به زرادخانه نظامی پرده برداشت. وی جمهوری اسلامی را تنها کشور روی کره زمین دانست که تمام مساحت کشور را به پازلهای 20 کیلومتر در 20 کیلومتر تقسیم کرده و وسط هر یک از این پازلها پدافند گذاشته است..

پاسدار مهدی طائب، رئیس قرارگاه عمار، روز 9 دی، دستیابی به توان و دانش ساختن بمب اتم را برای قدرت گیری نظام الزامی و آن را در راه یاری امام زمان دانست.

 

سیاست ولی فقیه در دوران مذاکره با کشورهای 5 به اضافه یک، کِش و قوس دادن، خرید زمان و تبدیل تهدیدها به فرصت برای دستیابی به سلاخ اتمی بود. این سیاست در یک جا نقش خود را از دست داد و رژیم مجبور به خوردن جام زهر اتمی شد. با این حال ولی فقیه برای اجرایی کردن توافق، تمام تلاش خود را برای عدم اجرای برخی از موارد توافق می کند. ساخت انبوه موشکهای بالستیک و استفاده از آن در جنگهای نیابتی آغاز بحران جدیدی در مرحله پسا برجام است.

دستور روحانی به وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رژیم برای شتاب بخشیدن به تولید انواع موشکها و پاسخ وزیر دفاع مبنی بر افزایش سرعت و گستردگی توان موشکی، بحران و تنش در منطقه را وارد دور جدیدی خواهد کرد.

به نظر می رسد تولید انبوه موشک قرار است جای تولید سانتریفوژها و اورانیوم غنی شده را بگیرد. این موشکها برای تقویت تروریسم در منطقه است و هزینه آن از سفره ناچیز مردم پرداخت می شود. این قدرتنمایی موشکی همچون قدرتنمایی هسته ای، هیچ نفعی به حال مردم ایران نداشته بلکه تهدید و سایه شوم جنگ را بر سر مردم ایران خواهد انداخت.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست