فراسوی خبر پنجشنبه 12 اسفند  

جایزه اسکار  به نام اصغر فرهادی، به کام خامنه ای!

زینت میرهاشمی

 

سیاستهای نژادپرستانه ترامپ در مورد شهروندان چند کشور و منجمله ایران، تقسیم انسانها بر اساس دین و نژادشان نه تنها هیچ کمکی به مبارزه با تروریسم نمی کند، بلکه فضایی را ایجاد خواهد کرد که به رشد نیروهای ارتجاعی و بنیادگرایی مانند سران رژیم ولایت فقیه کمک خواهد کرد. همان طور که جنگ تجاوزگرانه بوش پسر بهترین هدیه به رژیم ایران بود، سیاستهای نژادپرستانه ترامپ هم به سود رژیم جمهوری اسلامی خواهد بود.

از این نقطه است که داوران فستیوال اسکار در یک اقدام سیاسی به فیلم اصغر فرهادی جایزه دادند. این نوشته به ارزیابی هنری فیلم فرهادی نمی پردازد و از منظر سیاسی جایگاه آن را نشان می دهد.

واکنشهای پایوران رژیم مثل اظهار نظر ظریف و بیانیه قدردانی 110 مجلس نشین، عدم حضور اصغر فرهادی در مراسم اسکار و انتخاب یک ثروتمند جویای نام و زَر به نام انوشه انصاری که از مدافعان نایاک (لابی رژیم در آمریکا) به عنوان نماینده فرهادی  نشان دهنده سیاسی بودن این جایزه است و بر همین منظر نمی توان به واکنشهای سران جمهوری اسلامی و لابیهای آن برای استفاده از شرایط موجود به نفع خودشان ساکت ماند.

خانم انصاری قبلاً درخواست کرده بود که با يك کمک ١٠٠ دلار يا بيشتر مي توانيد بهNIAC  براى رسيدن به هدفش كه جمع آورى١٠٠ هزار دلار تا ٣٠ ژوئن است، كمك شود*

در یک معادله ساده از مخالفت هالیوود با ترامپ، جایزه اسکار در ظاهر نصیب یک شهروند ایران می شود اما سود آن به جیب استبداد مذهبی سرازیر می شود.

جایزه اسکار به فیلم فرهادی کام باندهایی از قدرت حاکم را شیرین کرده و این  شیرین کامی تا جایی پیش می رود که این جایزه را نمادی از تعظیم مدنی جهانی در مقابل عظمت فرهنگ ایران اعلام می کنند. فرهنگ ایرانی از نگاه مجلس نشینان همان فرهنگ ارتجاعی حکومت است که هزاران هنرمند در رشته های مختلف را زندانی، خانه نشین و در مواردی سر به دار کرده است.

عملکرد فرصت طلبانه اصغر فرهادی در رابطه با وضعیت موجود، برخلاف ادعاهای او در جهت همدلی، اتحاد و رفع تبعیض و برابری انسانها در ایران نبوده بلکه تقویت کننده جبهه  فرصت طلبانی است که بر جنایات رژیم چشم می پوشند. اینجاست که سوال هنرمندان، سینماگران زندانی معنا پیدا می کند.

حسین رجبیان و کیوان کریمی، فیلمسازان و مهدی رجبیان و یوسف عمادی، آهنگسازان و نوازندگان که هم اکنون در زندان اوین محبوس هستند، در نامه ای سرگشاده از هنرمندان ایرانی سوال کردند که چگونه است که هنرمندان کشورهای دیگر از آنها حمایت کرده اند و خواهان آزادی شان شده اند، اما هنرمندان داخل سکوت کرده اند؟ اصغر فرهادی به این سوال چه پاسخ دارد؟

*https://www.balatarin.com/permlink/2017/2/28/4449044

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست