فراسوی خبر چهارشنبه 15 اردیبهشت

تمجید از زحمتکشان در حرف، سرکوب و زندانی کردن در عمل

زینت میرهاشمی

 

یکی از مهمترین خصوصیتهای پایوران رژیم ریاکاری است که معمولاً با سوس اسلامی به جامعه تزریق می شود. سردسته این ریاکاران ولی فقیه نظام است که از هر فرصتی برای انجام نمایش تزویر استفاده می کند. روز چهارشنبه 8 اردیبهشت، در آستانه روز جهانی کارگران، خلیفه ارتجاع به روضه خوانی برای کارگران و تمجید از آنان پرداخت. خامنه ای بیکاری، تنبلی و وقت‌ گذرانی بیهوده را ضد ارزش اعلام کرد و به روی خود نیاورد که مردم به طور طبیعی خواهان داشتن شغل بوده و بیکاری کلان در جامعه ایران نه خواست نیروهای کار که ناشی از موجودیت رژیم حاکم است.

تعریف و تمجید از نیروهای کار از جانب رییس جمهور کلیددار هم در روز 12 اردیبهشت (اول ماه مه) صورت گرفت، اما در عمل حقوق اولیه کارگران به رسمیت شناخته نشد و سهم کارگران، معلمان و پرستاران همچنان بی حقوق و سرکوب است.

روز شنبه ۱۱ اردیبهشت، مراسم روز جهانی کارگران توسط نهاد حکومتی خانه کارگر  در تهران برگزار شد. در همین روز برای کارگران فرصت کوچکی ایجاد شد که به طرح برخی از خواسته های خود همچون‌ اعتراض به قراردادهای موقت کار، رفاه و امنیت شغلی و... بپردازند.

این مراسم در حالی برگزار شد که تعدادی از فعالان کارگری در زندان هستند و یا به خاطر اعتراض از کار اخراج شده‌ اند. در حالی که ولی فقیه روز کارگر را تبریک می گوید، نیروهای سرکوبگر تحت امر او به سرکوب فعالان کارگری که درصدد برگزاری مستقل مراسم روز کارگر هستند، می پردازند. به گزارش سندیكای شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ماموران امنیتی رژیم دو تن از اعضای این سندیكا، آقایان سید رسول طالب مقدم و ناصر محرم زاده را برای چند ساعت بازداشت کردند. در کردستان نیز آقایان لطف اله احمدی، نادر رضا قلی، حسین حسن آبادی، یدالله صمدی و زاهد مرادی، که از فعالان کارگری در شهر سنندج هستند بازداشت شدند.

در شهر سقز که فعالان کارگری اقدام به نور افشانی در آسمان شهر نمودند، ماموران امنیتی آقایان محمد عبدی پور، آزاد احمدی، احمد عبدی پور، صدیق محمدی و پدرام عبدی پور را بازداشت کردند.

با وجود بسیج سرکوبگرانه رژیم، تعدادی از فعالان کارگری موفق شدند که اول ماه مه، روز جهانی کارگران و زحمتکشان را برگزار کنند.

اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز شنبه 11 اردیبهشت، یك تجمع در خیابان طالقانی در تهران برگزار کرده و خواستار آزادی فعالان كارگری از زندان شدند. بر روی پلاکاردهای کارگران شعارهای دستمزد عادلانه حق مسلم ماست، كارگر زندانی آزاد باید گردد و سندیكا حق مسلم ماست نوشته شده بود. در همین مراسم دوتن از رانندگان شرکت واحد بازداشت شدند.

شنبه شب 11 اردیبهشت، مدافعان حقوق  کارگران درشهر سنندج، آسمان این شهر را نور باران کردند.

همچنین در زندان گوهر دشت کرج، جمعی از زندانیان سیاسی مراسم بزرگداشت اول ماه مه،  روز جهانی کارگران را برگزار کردند و روز جهانی کارگر را به عموم کارگران و فعالان کارگری شادباش گفتند و یاد کارگران قهرمانی که در مسیر مبارزه علیه رژیم به شهادت رسیدند را گرامی داشتند.

در رویدادی دیگر صدها تن از معلمان از اعتصاب غذای معلمان دربند حمایت کرده و اعلام کردند که روزهای دوشنبه ۱۳ و سه شنبه ۱۴ اردیبهشت اعتصاب غذا خواهند کرد. بیش از 350 تن از معلمان در این اطلاعیه این سوال را مطرح کردند که به راستی در کجای جهان اعتراض به حق و حقوق صنفی، آن هم توسط فرهیخته ترین قشر جامعه، حتی یک روز زندان دارد که شما سالها معلمان بی گناه را زندانی می کنید؟

خانواده معلم زندانی، محمود بهشتی لنگرودی نیز با انتشار اطلاعیه ای از روز یکشنبه ۱۲اردیبهشت اعتصاب غذا کردند.

این واقعیت که صدها معلم به صورت سوال مطرح کرده اند، از ماهیت رژیم حاکم بر ایران ناشی می شود که نه فقط هیچ تشکل مستقلی را بر نمی تابد، بلکه اولیه ترین حقوق زحمتکشان کشور را هم پایمال می کند.

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست