فراسوی خبر آدینه 16 بهمن

 

رژیم ولایت فقیه جزیی از بحران سوریه است

زینت میرهاشمی

کشته شدن یکی از سرکردگان سپاه و 13 تن از فرماندهان و اعضای سپاه و نیروی تروریستی قدس در سوریه در روزهای اخیر و ادامه بمباران مخالفان بشار اسد توسط روسیه همزمان با از سرگیری مذاکرات ژنو، نشان دهنده مخالفت با شکل گیری یک آتش بس و رساندن مواد غذایی به شهرهای در محاصره است.

مذاکره صلح در ژنو که از روز آدینه 9 بهمن آغاز شده بود بدون نتیجه در روز چهارشنبه 14 بهمن پایان یافت. در حالی که مخالفان بشار اسد، آتش بس و بازکردن راه رساندن کمکهای انسانی به مناطق محاصره شده را از شرطهای شرکت در مذاکره گذاشته بودند. تن ندادن به خواسته های اپوزیسیون شرکت کننده در مذاکرات ژنو مبنی بر پایان دادن به حملات علیه غیر نظامیان، متوقف کردن حملات هوایی به بیمارستانها، مدارس و بازارها توسط روسیه و لغو محاصره شهرها از  طرف رژیم اسد و پشتیبانان آن، رژیم ولایت فقیه و دولت روسیه معنایی جز ادامه جنگ به هر بهایی و نگاه داشتن بشار اسد ندارند.

رفتن ظریف به لندن برای شرکت در کنفرانس کمک رسانی به سوریه نه تنها هیچ بحرانی را به سود مردم این کشور حل نخواهد کرد بلکه به ادامه جنگ و تعمیق بحران یاری خواهد رساند. زیرا رژیم ولایت فقیه خود بخشی از بحران در سوریه است. سرمایه گذاری کلانی که رژیم ایران، از نظر تجهیزات نظامی و نیروی انسانی در سوریه کرده، نمی تواند برای صلح و حل بحران باشد. زیرا اگر مشکل مردم سوریه حل شود، سپاه تروریستی قدس که با بحران و جنگ به حیات خود ادامه می دهد بلاتکلیف می مانند. رژیم ایران خود تولید کننده جنگهای نیابتی در خارح از مرزها است. تشکیل گردانهای سپاه و بسیج با عنوانهای فاطمیون و زینبیون به بهانه دفاع از حرم  و اعزام افغانیها و پاکستانیهای مقیم ایران به سوریه برای جنگیدن با مخالفان اسد، حرکتهایی در جهت حل بحران نیست. ظریف روز پنجشنبه 15 بهمن در رابطه با کمک رسانی انسانی به مردم سوریه مدعی شد که تا کنون 8/2 میلیارد دلار به سوریه کمک کرده است. البته این رقم باید بیشتر از اینها باشد. این کمکها برای تنور جنگ دیکتاتوری بشار اسد به بهای فقیرتر شدن مردم ایران پرداخت شده است.

جمهوری اسلامی و شخص ظریف به دروغ خواهان عدم مداخله خارجیان در امور سوریه است، زیرا رژیم ایران اولین نیروی خارجی بود که به نفع حفظ بشار اسد وارد سوریه شد و در فاجعه مرگ مردم سوریه در اثر گرسنگی شریک است.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست