فراسوی خبر.... آدینه ۱۶ دی

 

خامنه ای در بن بست دفاع از بشار اسد

زینت میرهاشمی

 

در حالی که مانع تراشی پاسداران و حزب الله برای برقراری آتش بس به یک موضوع و معضل جدی در سوریه تبدیل شده است، حرفهای خامنه ای در روز پنجشنبه 15 دی، واکنشی در برابر این امکان است که همه سرمایه گذاریهای رژیم در دفاع از دیکتاتوری بشار اسد برباد رود.

خامنه ای نیروهای نظامی زیادی را با عنوان مدافعان حرم به سوریه فرستاد و در طی ۵ سال علیرغم انبوه تلفات نیرویی و صرف هزینه های مالی کلان، نتوانست آینده بشار اسد را تضمین کند و در میدان توافق جدی برای آتش بس، به عنوان نیروی اول به بازی گرفته نشد. بر اساس گزارش رسانه ها پس از توافق روسیه و ترکیه برای برقراری آتش بس، نیروهای رژیم و حزب الله همچنان در نقض آتش بس فعال هستند. این مداخله تا جایی است که وزیر امور خارجه ترکیه از رژیم ایران خواست تا بر شبه نظامیان شیعه وابسته به خود و دولت سوریه برای پایان دادن به نقض آتش بس فشار بیاورد. (العربیه . نت، فارسی) صحبتهای روز پنجشنبه ۱۵ دی خامنه ای و صحبتهای ولایتی این نگرانی را آشکار می کند.

 

خامنه ای روز پنجشنبه ۱۵ دی در جمع خانواده های کشته شدگان در سوریه، دلیل تلفات در سوریه را دفاع از حرم حضرت زینب اعلام کرد و گفت که اگر جلوی بدخواهان و فتنه گران در سوریه گرفته نمی شد باید در تهران، فارس، خراسان و اصفهان جلوی آنها را می گرفتیم. حرفهای خامنه ای اعتراف به سیاست جنگ طلبی در خارج از مرزها و در کشورهای همسایه و صدور بحران برای تضمین بقای رژیم است.

ولایتی رئیس مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت رژیم، در مورد این خواست که پس از توافقنامه آتش بس صلح .... گروههای وارد شده باید از سوریه خارج شوند گفت این موضوع تبلیغات دشمن است.

بدیهی است که اگر فشار جدی به رژیم وارد نشود، خامنه ای به خروج پاسداران و نیروهای حزب الله از سوریه تن نخواهد داد و مساله صلح در سوریه با چالشهای جدی روبرو خواهد شد.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست