فراسوی خبر سه شنبه 17 شهریور

 

آوارگان جنگ و راه حل مدافعان دیکتاتوری اسد

زینت میرهاشمی

 

اظهار نظرهای پایوران رژیم در دیدار با وزیر خارجه اسپانیا، پیرامون تروریسم و امواج پناهجویان سوریه، شرم آور است. دفاع تمام قد پایوران رژیم ولایی از دیکتاتوری اسد در این ملاقاتها، نقش رژیم ایران در پدید آوردن بحران آوارگان جنگی سوریه را برجسته می کند.

روز دوشنبه 15 شهریور، ظریف وزیر خارجه رژیم، کسانی که در مورد بشار اسد به گفته او شرط و شروط گذاشتند را مسئول خونریزیها در سوریه دانست. وی بحران آوارگان جنگی را از اقدامات دولتهای خارجی اعلام کرد. البته وی دخالت نظامی، نیرویی و مالی رژیم ایران در سوریه را از جمله اقدامات دولت خارجی اعلام نکرد. بخش مضحک حرفهای ظریف تاکید بر راه حل سیاسی بحران سوریه و پایان جنگ در این کشور با حضور بشار اسد است. وی استفاده از نهادهای قانونی، ابزارهای موجود و..... مراجعه به آرای عمومی را، البته در چارچوب دیکتاتوری بشار اسد پیش نهاد می کند.

ظریف که به گفته خودش در رابطه با موضوع حقوق بشر و نحوه حمایت از حقوق پناهندگان با وزیر امور خارچه اسپانیا صحبت کرده، از وارد شدن به علت فرار امواج انسانی از سوریه خودداری می کند، همان طور که به موضوع نقض حقوق بشر در ایران و پدیده بیسابقه فرار مغزها از ایران اشاره ای نمی کنند.

 

در رویدادی دیگر، علی اکبر ولایتی مشاور بین المللی خامنه ای و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ولایت فقیه، از داشتن راه حل سیاسی در سوریه صحبت کرد و این که اگر همه دنیا به این نتیجه برسند مشکل سوریه حل خواهد شد.

مهمتر از سخن پراکنیهای ظریف و ولایتی، حرفهای روحانی در رابطه با تروریسم و برقراری صلح در منطقه است. او هم مثل همردیف قبلی خودش، احمدی نژاد با مشتی حرفهای کلی برای حل جنگ، تروریسم و بحران آوارگان جنگی نسخه پیچید. نسخه هایی که با وجود حاکمیت دیکتاتورها فاقد ارزش است.

 

پدیده آوارگان جنگی که این روزها شاهد صحنه های دردناک آن هستیم، نتیجه جنایات دیکتاتورهای حاکم است. تمامی کسانی که از دیکتاتورها حمایت کرده و برای تداوم حیات آنها آذوقه می رسانند، مسئول بی خانمانی و قربانی شدن کودکان، زنان و مردانی هستند که خسته از جنگ به دنبال محلی برای زندگی امن خودشان را به هر آب و آتشی می زنند. قطع شریان کمک رسانی به رژیم اسد و به ویژه قطع کامل مداخله رژیم ایران از نیروهای تروریستی و دیکتاتوری بشار اسد، اولین گام و مهمترین پارامتر کمک کننده برای حل بحران سوریه و مساله امواج انسانی آواره از این کشور است.

 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست