فراسوی خبر آدینه ۱۷ اردیبهشت

بمباران پناهندگان سوریه، شرمی بر وجدان بشریت

زینت میرهاشمی

 

در حالی که هنوز آتش، دود و خاکستر در ویرانه های بیمارستانها، مراکز آموزشی و خانه های مردم شهر حلب پوشش رسانه ای دارد، پنجشنبه شب 16 اردیبهشت، جنگنده های ارتش سوریه، کمپ آوارگان جنگی و پناهندگان در جنوب ادلب نزدیک شهر حلب را بمباران کرده و مردم بی گناه و بی سرپناه را به قتل رساندند. حملات جنایتکارانه به مراکز غیر نظامی حلب و اردوگاه پناهندگان محکوم است.

طی حملات هوایی اخیر سوریه و روسیه به بیمارستانی در شهر حلب بیش از 30 نفر از پزشکان، بیماران و کودکان به قتل رسیدند. بمباران بیمارستان القدس و به قتل رساندن پزشکان و بیماران و مردم بی دفاع یک جنایت جنگی محسوب می شود که دولتها با بی عملی در برابر آن به گسترش  اینگونه جنایتها از جانب رژیم اسد و حامیان آن، پوتین و خامنه ای، دامن می زنند. طی 5 سال جنگ در سوریه جامعه جهانی نه تنها موضعی قاطع در برابر حملات رژیم اسد به مردم بی دفاع و غیر نظامی نگرفته، بلکه با مماشات و عدم موضع قاطع در برابر دخالتهای رژیم ولایت فقیه در سوریه، به گسترش این جنگ خانمانسوز یاری رساندند. آنچه که امروز در حلب یا در شهرهای ویران شده سوریه می گذرد، دستاورد یک دیکتاتوری فاسد است که متاسفانه با ثروت مردم ایران توسط دیکتاتوری ولایت فقیه تغذیه می شود. رژیم ولایت فقیه با گسیل بسیجیها و پاسداران به سوریه با نامهای مستشار و حافظان حرم و با هزینه کردن میلیاردها دلار به حفظ دیکتاتوری اسد کمک می کند. مثلث روسیه، رژیم اسد و رژیم ولایت فقیه، مسئول فاجعه های دردناکی هست که این روزها در سوریه شاهد آن هستیم. یکی از پزشکان سوری در مصاحبه ای از ویرانه های حلب گفت که تلاش کنید هر کاری می توانید انجام دهید تا که حلب به عنوان شرمی بر وجدان بشریت باقی نماند. متاسفانه این لکه ننگ بر وجدان همه کسانی که در برابر دیکتاتوری اسد و حامیان آن، خامنه ای و پوتین، سکوت کردند حک شده است.

در برابر انتشار وسیع تصاویر خانه های ویران شده و بدنهای سوخته کودکان، حرفهای روحانی بسیار چندش آور است. روحانی روز پنجشنبه ضمن افتخار به رهنمودهای ولی فقیه گفت: تحت فرمانده کل قوا، هر جا لازم باشد دست مظلومی را بگیریم، خواهیم گرفت. منظور روحانی از مظلوم بشار اسد است و این حمایت آنچنان عمیق و جنون آمیز شده که ضجه های کودکان زخمی، بدنهای پاره پاره شده و اشکهای آنها هزینه دفاع از بشار اسد می شود و در مقابل پیروزی و آزادی مردم سوریه از دیکتاتوری اسد تهدیدی برای ویرانی ولایت خلیفه ارتجاع می شود. 

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست