فراسوی خبر سه شنبه 19 خرداد

 

شکست رویای اردوغان برای احیای امپراطوری عثمانی

 

زینت میرهاشمی

 

برآمد انتخابات پارلمانی ترکیه در روز یکشنبه 17 خرداد و راهیابی حزب دموکراتیک خلفها به پارلمان (حداقل 80 کرسی)  رویدادی شگف انگیر و تحولی مثبت به سود صلح و نیروهای مترقی در ترکیه و منطقه خواهد بود. مردم ترکیه با ضربه به قدرقدرتی اردوغان، رویاهای اردوغان برای تغییر فانون اساسی و حرکت به سمت احیای امپراطوری عثمانی از طریق تبدیل نظام پارلمانی به نظام ریاستی را خنثی کردند.

اردوغان در دوران صدارت اش، جنبش جوانان، نیروهای مترقی چپ و جنبش کردها را به طور فعال سرکوب می کرد. وی برای قطعی کردن تصمیات اقتدارگرایانه خود برای کسب اکثریت پارلمان خیز برداشته بود. خروجی صندوقهای رای خط بطلان بر نقشه اردوغان کشید.

اردوغان در یک نظام سکولار به قدرت رسید و درجهت رشد بنیادگرایی اسلامی و دیکتاتوری سیاسی حرکت کرد. ریزش اقتدار او و قدرت گیری حزب دموکراتیک خلقها که یک تشکل جبهه ای با گرایش چپ است، می تواند چشم اندازهای امید بخش تری را برای رشد نیروهای مترقی و صلح طلب به وجود آورد.

 

نطرهای متفاوتی در مورد صعود راستگرایان افراطی همزمان با صعود چپها و کردها وجود دارد. بررسی این نظرها در اندازه فراسو نیست. اما نظری که رشد نیروهای چپ را خطری دانسته و رشد نیروهای راست را محصول رشد نیروهای چپ بداند نظریه ای ارتجاعی و چپ ستیز است که مانع ترقی و عدالت است.

 

به نظر می رسد این تحول که برخی از آن را زلزله سیاسی می نامند مورد استقبال دیکتاتوری ولایت فقیه قرار گرفته است. رژیم ایران فکر می کند این تحول به سود دیکتاتوری بشار اسد خواهد شد. اما مردم سوریه اشتباه بودن این ارزیابی را نشان خواهند داد و مرزهای رژیم ولایت فقیه با طوفان تحولات شگرف درهم شکسته خواهد شد.

روزنامه اعتماد با چاپ عکس بزرگ اردوغان نوشت: برنده ناکام با آرزوهای ناتمام. قانون نوشت: کاخ رویاهای سلطان اردوغان فرو ریخت. عصر ایرانیان نوشت:ضربه سخت به بلندپروازیهای اردوغان. رسالت  نوشت:اسلام سکولار در ترکیه آچمز شد. این تیترها از این جهت قابل توجه است که می تواند روزی در تیتر روزنامه ها نام خامنه ای جایگزین اردوغان شود.

با سهیم شدن در خوشحالی نیروهای مترقی ترکیه، امید است که این رویداد و صعود حزب خلقهای ترکیه وسیله ای برای صلح و آزادی و دموکراسی در ترکیه شود (جمله صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلقها.

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست