فراسوی خبر یکشنبه 18 مرداد

 

قطع دست و پای آفتابه دزد، تعامل با دزدان دانه درشت

زینت میرهاشمی

 

روز شنبه 17 مرداد، علی معصومی، مدیر کل حقوقی و بین المللی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگویی با خبرگزاری حکومتی ایلنا، قانون مبارزه با قاچاق در دایره خودیها را با ظرافت همراه با تعامل توضیح داد. بر اساس سخن پراکنی وی، اتاق بازرگانی مخالف تشدید مجازات در شرایط تحریم برای وارد کنندگان کالاهای قاچاق بوده است. وی برای نرم جلوه دادن قانون مبارزه با قاچاق گفت:هدف اصلی قانون تشدید مجازات نیست .... در هیچ جای قانون موانع فیزیکی در این زمینه وجود ندارد.

در حالی که شبکه مافیای قاچاق، با ساختار قدرت سیاسی در ارتباط تنگاتنگ قرار دارد و اساس این شبکه را برادران قاچاقچی، آقازاده ها، رانت خواران و وابستگان به بیت خلیفه ارتجاع تشکیل می دهند، صحبت کردن از مبارزه با این پدیده از جمله شعارهایی است که تنها برای فریب و فیل هوا کردن به درد می خورد.

 

این کارگزار رژیم با توجه به تفاوت قیمت سوخت در ایران با کشورهای همسایه گفت:سوخت به ویژه گازوئیل بیشترین سهم قاچاق از کشور را به خود اختصاص داده است. وی علت این امر را سودآور بودن این کالا دانست. او گفت؛ 30 در صد از کل چای کشور به صورت قاچاق وارد می شود و واردات برنج در سالهای گذشته دو برابر نیاز وارداتی برنج بوده است.

 

علی معصومی بیشترین سهم قاچاق کالا را محصولات نساجی، تلفن همراه، طلا، لوازم آرایشی و بهداشتی و خوراکی و آشامیدنی اعلام کرد و ادامه داد که: در زمینه تلفن همراه 1.9 میلیارد دلار قاچاق این کالا، در حوزه صنایع نساجی (پوشاک، پارچه، پتو و الیاف) از سال گذشته تاکنون بین 2.3 تا 2.7 میلیار دلار قاچاق صورت گرفته است.

 

بدیهی است که وارد کردن این میزان کالای قاچاق در توان خانواده های محروم و بچه های پا برهنه مناطق مرزی  نیست و تنها از عهده کسانی برمی آید که یا در قدرت هستند و یا در پیرامون قدرت که فرزندان آنها با اتومبیلهای سوپر لوکس در خیابانهای شهرهای بزرگ جولان می دهند و این درحالی است که فقدان دارو یکی از معضلات روزمره مردم در ایران است.

وزیر صنعت و معدن حسن روحانی روز آدینه 16 مرداد، خبر از لغو اجازه واردات خودروهای لوکس توسط ایثارگران و جانبازان، البته در حال حاضر را داد. وی با یادآوری لطافت قانونی گفت:این عزیزان صرفاً می توانند خودروهای معمولی وارد کنند.

 

خشونت و اجرای قوانین ارتجاعی را می توان فقط در مورد آفتابه دزدان دید. در هفته های اخیر، دو جوان به دلیل سرقت، به قطع یک دست و یک پا متهم شدند. دست راست و پای چپ یکی از این دو جوان در روز دوشنبه 12 مرداد در زندان مرکزی مشهد  انسان، با ماشین مدرن داعشیهای ولی فقیه قطع شد. تصاویر چگونگی قطع دست و پای این انسان در شبکه های اجتماعی پخش شد. این تصاویر باید موجب شرم کسانی شود که می خواهند تصویر خوب از رژیم ارائه دهند. البته اگر حس انسانی شرم در آنها وجود داشته باشد.

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست