فراسوی خبر... شنبه 20 تیر

یک "توافق هسته ای خوب" چیست؟

لیلا جدیدی

ماشین ریاکاری جمهوری اسلامی پس از آخرین مهلت مذاکرات هسته ای، بی دنده و ترمز روی ریل در حرکت است. بر اساس آدرسهای عوضی که کارگزاران جمهوری اسلامی می دهند، اینطور می توان فهمید که هدف آنها مبنی بر "یک توافق خوب هسته ای" که به زبان ساده و در تحلیل نهایی برابر است با حفظ امکان دستیابی به سلاح هسته ای همزمان با رفع تحریمها، محقق نشده است. علت هم این است که "یک توافق خوب هسته ای" برای طرف مقابل، همچنان به معنای پایان ماجراجویی هسته ای رژیم و "راستی آزمایی آن در یک پروسه طولانی" (بازرسی همه جانبه) است.

وقتی آقای کری تاکید می کند، "ما عجله نمی‌ کنیم و شتابزدگی به خرج نمی ‌دهیم و در هیچ جنبه ‌ای از این مذاکرات دچار شتابزدگی نخواهیم شد" و توافق باید "از عهده آزمونها و محکهای پیش رو بر بیاید. آن هم نه طی چند روز، چند هفته یا چند ماه بلکه محکهایی برای ده‌ ها سال" و "کاملا آماده ‌ایم که به این فرایند پایان بدهیم"، اینطور به نظر می آید که گفته باشد این گوی و این میدان... ما برعکس شما عجله ای نداریم.

در واکنش به این امر، کارگزاران جمهوری اسلامی تلاش بر این دارند که توپ شکست احتمالی مذاکرات و به تعبیر خودشان، عدم رسیدن به "یک توافق خوب هسته ای" را به زمین کشورهای مقابل بیاندازند. آنها اعلام می کنند "آمریکا تحت فشار صهیونیستها یکشبه تغییر موضع داده" تا به خیال خود با این ترفند هم از فشار داخل فرار کنند و هم در میان 6 کشور شکاف به وجود بیاورند.

محمدجواد ظریف می گوید، "طرفهای مقابل باید تصمیم بگیرند که به دنبال توافق هستند یا به دنبال فشار" و جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح، جانبداری منفعت طلبانه و همیشگی روسیه را به حساب شکاف و اختلاف نظر در 6 کشور می گذارد. پشت سر وی، ولایتی، مشاور امور بین المللی خامنه ای هم حرفهای کری و اوباما را "جنگ روانی" توصیف می کند. اما علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارتجاع، گیرکردن رژیم در گل را به گردن "صهیونیستها" می اندازد.

اما "یک توافق خوب" برای مردم ایران آن است که جمهوری اسلامی از بهانه تراشی و ایجاد تنش دست بردارد، به طور واضح و سریع به بازرسی تنها نهاد بین المللی که می تواند راستی آزمایی کرده و نداشتن امکان دسترسی به سلاح هسته ای را مستند کند، تن دهد. در غیر اینصورت، تنها مقصر و مسوول ادامه تحریمها و وضع حتی تحریمهای شدیدتر و وخامت بیشتر شرایط اسفناک سیاسی و اقتصادی، رژیم ولایت فقیه خواهد بود.

 

 

بازگشت به صفحه نخست