فراسوی خبر... شنبه 21 آذر

"بابک زنجانی همه را سر کار گذاشته است"

لیلا جدیدی

این فقط پروژه شکست خورده ساخت سلاح هسته ای نیست که میلیاردها دلار ثروت ملی را بر باد داده، همزمان، دزدی و فساد گسترده حاکمان در نظام جمهوری اسلامی نیز دست در دست آن رنج و فقر را برای اکثریت مردم ایران ارمغان آورده است. بابک زنجانی یک نمونه انکار ناپذیر فساد دولتمردان و چپاول ثروت مردم ایران است. از این روست که وکیل وی خواستار محرمانه شدن دادگاه فساد نفتی با این استدلال که "مسایلی وجود دارد که متهمان نمی توانند آن را مطرح کنند" شده است.

رسول کوهپایه زاده می گوید مسایل مورد اشاره وی با "تحریمها و منافع و امنیت ملی" در ارتباط است و "علنی شدن آن به نفع کشور نیست". وی متهمان ردیف دوم و سوم را هم تحت پوشش قرار داده و ادعا می کند: "آنها نیز دست شان بسته است و نمی توانند خیلی موضوعات را در دادگاه مطرح کنند."

پس از اینکه دست داشتن مسوولان شرکت نفت و اطلاعات سپاه در موضوع ناپدید شدن دو میلیارد و 700 میلیون دلار پول نفت و نمونه های دیگری از این قبیل آشکار شده، غیر علنی کردن دادگاه به بهانه "نفع کشور" غیرمنتظره نیست.

جعل اسناد بانکی و پرداخت رشوه، انتقال یک کانتینر طلا، فروش نفت و میعانات گازی در خارج و ریختن وجه آن به جیب و... توسط بابک زنجانی نشاندهنده این است که وی حامیان و همدستان پرنفوذی در داخل دولت احمدی نژاد، دست نشانده خامنه ای، داشته است. جالب توجه اینکه او در حالی که 12 پرونده فساد مالی داشته و از شناسنامه جعلی استفاده می کرده، باز هم در بالاترین سطح حکومت مشغول بده بستان و معامله مالی و نفتی بوده است.

او در یکی از جلسات محاکمه اعلام کرده که همین الان 22 میلیارد یورو پول نقد دارد. این مقدار پول برابر با نیمی از بدهیهای دولت که طبق آمارهای وزارت اقتصاد 150 هزار میلیارد تومان است، می باشد؛ همچنین برابر با درآمدهای نفتی که به گفته روحانی 25 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

این تنها بخش کوچکی از درآمدهای اوست که خود رو کرده است. در دور زدن تحریمها وی و همدستان حکومتی و سپاه پاسداران دست درازی دارند. پیشتر امیر عباس سلطانی، نماینده مجلس ارتجاع و عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی، گفته بود که 90درصد اموال او در خارج از ایران است و "چیزی ندارد در ایران که بدان دلخوش باشیم، زنجانی همه را سر کار گذاشته".

 

 

بازگشت به صفحه نخست