فراسوی خبر... شنبه 21 فروردین

"امروز تهران خطرناک تر از هر زمان دیگریست"

لیلا جدیدی

یکسال پس از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی، آمریکا در برابر چالشهای متعددی از جمله دخالت رژیم در یمن که با کشف کشتی حمل سلاح به این کشور آشکار تر شده، حمایت همه جانبه از دیکتاتور سوریه، آزمایشهای موشکی، آتش افروزی در بحرین و غزه، حملات سایبری و غیره قرار گرفته است. با این حال وزیر خارجه این کشور به خاورمیانه سفر کرده است تا به سران دولتهای عربی اطمینان خاطر بدهد که پس از برجام خطر رفع شده است. اما پاسخ سران عرب به وی، "امروز تهران خطرناک تر از هر زمان دیگریست" بود.

به تازگی آقای اوباما خواستار آن شده بود تا ریاض و تهران با یکدیگر سازش کنند و دورنمای عاقبت خوش و بهشتی که با تقسیم قدرت در خاورمیانه بین این دو ایجاد خواهد شد را نشان داده بود.

از این رو، آقای کری در این سفر تلاش کرد تا طرفهای عربی را قانع کند که رژیم بدون توانایی ساخت بمب اتمی دیگر خطرناک نیست. این در حالیست که به روشنی می داند واقعیت چنین نیست. وی پیش از سفر در یک مصاحبه تلویزیونی در نیویورک اشاره به مخالفت خامنه ای با رفسنجانی و "موشک بله، گفتگو نه" کرده بود. وی گفته بود که به خوبی به اختلافات درونی رژیم واقف است.

اما شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، در پاسخ به گفته کری مبنی بر کاهش خطر رژیم، بر دو نکته پیشرفت سریع برنامه های موشکی با حمایت کامل خامنه ای و روال رو به بالای دخالتهای هژمونی طلبانه رژیم تاکید کرد. وی بار دیگر یادآور شد "امروز تهران خطرناک تر از هر زمان دیگر است" و سپاه پاسداران رژیم در همه امور مخرب دست دارد.

اما آقای کری ضمن اعتراف به صحت گفته وی، خوش باورانه اختلافات درونی رژیم را مثبت و امیدوار کننده توصیف کرد.

این در صورتی است که خامنه ای برای نمایش قدرت به غرب و تخریب پروژه روحانی از یکسو طرفهای خارجی را به "عمل نکردن به وعده ها" متهم می کند و از سوی دیگر، در هراس از "برجام 2" و برجامهای بعدی تلاش دارد هر چه بیشتر با آزمایشهای موشکی، دخالت در سوریه، یمن بحرین , غزه بر ستون قدرت خود تکیه کرده و باندش را از بن بستی که پروژه "نرمش مزورانه" ایجاد کرده، خلاص کند.  

 

 

بازگشت به صفحه نخست