فراسوی خبر... شنبه 21 شهریور

ضیافت بر سر مزار "حق مسلم" و "خط قرمز"ها

لیلا جدیدی

با پیروزی دمکراتهای آمریکایی (موافق برجام) بر جمهوریخواهان مخالف، بار دیگر رمالهای رژیم از هر جناح و باند و دسته با پررویی تمام، ضمن جشن و پایکوبی بر سر مزار "حق مسلم" و "خط قرمز"های خود، گنده گوییهای قابل توجهی کرده اند. آنها در واکنش به این رویداد ادعا می کنند که با توانمندی خود غرب را به پای میز مذاکره آورده و پیروز شدند.

سخنگوی وزارت خارجه مرضیه افخم ادعا می کند، دولت آمریکا با پذیرش شکست و ناکامی تحریمها، ناگزیر به عقب نشینی از خواسته اصلی خود در مذاکرات شد و در نهایت هم به رفع تحریمها تن داد و هم حق غنی سازی هسته ای ایران را پذیرفت.

غلامعلی جعفرزاده، یک نماینده اصولگرای مجلس ارتجاع با اعتراف به اینکه برنامه هسته مخارج سنگینی در بر داشته، ادعا می کند که آمریکاییها مجبور شده اند پای میز مذاکره بیایند و سرانجام به رژیم باج دادند.

اما اقتدار جمهوری اسلامی و باج دهی غرب را می توان از این زاویه ارزیابی کرد که از مدتها پیش علاوه بر تلاشهای پنهان و نهان و صرف مخارج سنگین و تلاشها برای پای میز مذاکره نگه داشتن 6 کشور، در همین اواخر لابیهای رژیم از هر گوشه و کنار و با هر شکل و شمایل دوره افتاده بودند تا دمکراتهای آمریکایی نگذارند این برنامه به مجلس سنا برای رای گیری راه یابد.

از جمله لابیهایی که در جوار لابی بدنام رژیم موسوم به "نایاک" و فعالیتهای "صلح طلبانه" آن فعال بود، از حسین موسویان، عضو تیم مذاکره‌ کننده هسته ‌ای در دولت خاتمی می توان یاد کرد. وی در یک معرکه گیری هسته‌ ای در دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا در روز رای ‌گیری سنای این کشور، با 12 دلیل برای حمایت کنگره آمریکا از توافق هسته ‌ای پافشاری کرد. تنها دو دلیل آن شامل "منتفی شدن هرگونه احتمال ساخت بمب با اجرای این توافق" و "حداکثر مکانیسمهای شفافیت و راستی آزمایی در این برنامه" می باشد.

همه اینها در حالی بود که خامنه ای در شوق و دلواپسی می گفت که دشمنان آمریکایی در حال رفتار دوگانه هستند و برخی لبخند می زنند و برخی در حال تهیه مصوبه علیه جمهوری اسلامی هستند. 

این تنها باراک اوباما نیست که به لطف جمهوری اسلامی توانست با کوتاه کردن دست رژیم از سلاح هسته ای نام خود را پیش از پایان ریاست جمهوری اش در تاریخ کشورش ثبت کند، بلکه به طور متقابل حکومت ولایت فقیه هم با نوشیدن زهری که تمایل دارد آن را اکسیر زندگی وانمود کند، به صف ورشکستگان تاریخی پیوست.

 

 

بازگشت به صفحه نخست