فراسوی خبر ....  شنبه ۲۲ اردیبهشت

وحشت رژیم از همبستگی معلمان و طلبکاری وزیر خامنه ای

زینت میرهاشمی

 

واکنش وزیر آموش و پرورش رژیم در پی یورش وحشیانه سرکوبگران به حرکت مسالمت آمیز معلمان و فرهنگیان در روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت، علاوه بر تایید خشونت حکومتی، زمینه و بستر ساز سرکوبهای خشن دیگری در آینده است.

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، قبل از این که اثرات خروج دولت آمریکا از برجام هویدا شود و به قول معروف در حالی که هنوز جوهر امضای خروج خشک نشده، همه را به سکوت در برابر وضع موجود به دلیل شرایط خاص دعوت می کند. وی در توییتر خود برگزاری تجمع معلمان را به دلیل شرایط فعلی دور از تدبیر و انصاف توصیف کرده است.

 

همایش معلمان و فرهنگیان همزمان در بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران، ساری، کرمانشاه، قروه، دیواندره، شیراز، ممسنی، کازرون، اصفهان، مریوان، تبریز و خرم آباد و... در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران، برگزار شد. همبستگی، گستردگی، شعارهای این حرکت سراسری و شرکت چشمگیر زنان در آن، به درستی نمایی از وضعیت معیشت و حقوقهای زیر خط فقر معلمان و فرهنگیان را برجسته می کند.

شرکت کنندگان در این همآیش به سرکوب و دستگیری همکاران خود اعتراض کردند و خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

 

این تظاهرات مسالمت آمیز با شعارهای صنفی آن مانند موارد مشابه، زیر سلطه دیکتاتوری ولی فقیه تبدیل به حرکت سیاسی شده و مورد خشونت و سرکوب قرار گرفت. تعداد زیادی دستگیر شدند. دستگیر شدگان عبارتند از محمدتقي فلاحي دبيركانون صنفي تهران،محمد حبيبي،اسماعيل گرامي،علي زلفي،علي پيروز، محمدحسن پوره، و رسول بداقی. تعداد زیادی هم زخمی شدند. سرکوب و حبس کردن زبانها به دلیل شرایط ویژه و... از جمله ابزارهای دیکتاتوری ولایی است که دیگر مردم به راحتی آن را بر نمی تابند

 

شعارهایی که رژیم آن را مترادف با سرنگونی خود می بیند در حرکتهای سراسری معلمان چنین بود:

معلم زندانی آزاد باید گردد

نان، کار، آزادی، عدالت، آموزش

نان، کار، آزادی، آموزش رهایی

دشمنان معلمان، دشمنان این آب و خاک اند

حقوق بالای خط فقر حق معلمان و بازنشستگان است

مدارس استاندارد حق دانش ‌آموزان و معلمان است

بیمه کارآمد حق معلم

ما خواهان رفع هر گونه تبعیض (قومی، جنسیتی، مذهبی، طبقاتی) از ساختار نظام آموزشی هستیم

تشکل یابی مستقل و آزاد حق ماست

 آموزش رایگان، آموزش باکیفیت، آموزش عادلانه

دسترسی به آموزش کیفی، رایگان و عادلانه حق تمام کودکان است

حقوق ما ریالیه هزینه ها دلاریه

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست