فراسوی خبر ... پنجشنبه ۲۴ آبان

 

واقعیتهای زندگی معلمان و کارگران

 

زینت میرهاشمی

 

در چند روزه اخیر، معلمان، کارگران نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز با تحصن و اعتصاب خود و با خواسته هایی مشخص و روشن، واقعیت بی عدالتی، تبعیض، تحمیل فقر و ریاضت کشی را به تصویر کشیدند. در رویدادی دیگر شاهد ناپرهیزی بسیار محتاطانه محمد جواد ظریف بودیم که در مورد کسانی صحبت کرد که از طریق پولشویی هزاران میلیارد به جیب می زنند. همزمان در دعواهای جناحی، خبرهای دزدی، چپاول و رانت خواری پایوران حکومت برملا شده که نشان می دهد همه باندهای درون قدرت برای حفظ سفره رنگین و پر رونق خود تلاش می کنند.

 

همزمان با تحصن دو روزه معلمان در سراسر ایران، دهمین روز اعتصاب و تجمع کارگران نیشکر هفت تپه، تجمع سه روزه کارگران روغن نباتی جهان و اعتصاب، تجمع و راهپیمایی کارگران گروه ملی فولاد در اهواز، کارگران مجتمع مس میدوک در اعتراض به دستگیری ۷ تن از همکاران خود دست به اعتصاب زدند. رژیم ۷ نفر از کارگران معدن مس میدوک در استان کرمان را به دلیل شرکت در تجمعهای اعتراضی دستگیر کرده است.

همبستگی، اتحاد و تحصن سراسری معلمان در روزهای سه شنبه ۲۲ آبان و چهارشنبه ۲۳ آبان با خواسته های مترقی، و حمایت آنها از همکاران زندانی خود، عزم معلمان برای تغییر سرنوشت خود و ساختن شرایط بهتر برای آموزش و تحصیل عادلانه را نشان داد.

 

در چنین هنگامه ای، چرخ دنده های ماشین قصابی حکومت، بیش از هر هنگام حرکت می کند. دو نفر روز چهارشنبه ۲۳ آبان، طی محاکمه نمایشی با عنوان سلطان سکه و مُخِل اقتصادی و... اعدام شدند. در زیر سایه حکومتی که حتا مهمانیهای شبانه جوانان از چکمه های ماموران ولایت فقیه در امان نیست، چگونه سلطان سکه توانسته است دور از همدستی با برادران قاچاقچی تا امروز دوام بیاورند. برای پاسخ ندادن به چرایی بی ارزش شدن پول ملی، گسترش اختلاس و دزدی و مهمتر از همه دادن وعده حل بحران، احتیاج به قربانی کردن دانه ریزهایی مانند سلطان سکه وجود دارد.

اگر از خبر اعدام سلطان سکه به خبری که از قول معاون منابع اسنانی شهرداری تهران منتشر شد نقب بزنیم، مبتذل بودن نمایش اجرای عدالت از طریق اعدام بیشتر به جشم می خورد. معاون منابع اسنانی شهرداری تهران گفته است که ۲ هزار و ۷۳۴ نفر حقوق بگیر در شهرداری تهران وجود دارد که اصلا کارتی نمی زنند یعنی کاری انجام نمی دهند.

 

 

 

 

بازگشت به صفحه نخست