فراسوی خبر چهارشنبه 25 فروردین

اوجگیری حرکتهای اعتراضی کارگران و رسوایی اقتصاد مقاومتی

زینت میرهاشمی

اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی با فرمان ولی فقیه با دستگیری و محاکمه کارگران شرکت معدن سنگ آهن بافق کلید خورد و گسترش و تداوم حرکتهای اعتراضی در دو هفته اخیر، رسوایی سیاستهای اقتصادی ولی فقیه را بیش از هر هنگام دیگر برملا کرد.

برگزاری جلسه محاکمه 9 کارگر شرکت معدن سنگ آهن بافق در روز 23 فروردین لکه ننگی بر دامان رژیم ولایت فقیه با تمام دسته بندیها و باندهای آن است که سیاهچالهایش را با فعالان کارگری و اجتماعی پُر کرد.

سال 95 که آغاز آن با تعیین پایه حقوق ناچیز کلید خورد، افق روشنی در بهبود وضعیت معیشت در برابر نیروی کار قرار نداد. بر  همین منظر موج حرکتهای اعتراضی نیروهای کار واکنشی به فقر تحمیل شده است.

اخراج 483 کارگر نساجی فقط در یک روز در بروجرد وضعیت بی آِیندگی کارگران را نشان می دهد. حرکت خشمگینانه کارگران اخراجی همراه با شکستن شیشه ها و خاموش کردن تمامی ماشین آلات کارخانه، واکنشی بر حق به وضعیت موجود است.

اعتصاب کارگران مجتمع مس میدوک، تجمع کارگران شرکتهای مبین، اولنگ و چاه فیروزه ، تجمع کارگران معادن مس شهر بابک، تجمع بیش از 3 هزار نفر از رانندگان کامیون و تریلر در پایانه باربری بندرعباس و .... بخشی از حرکتهای اعتراضی کارگران فقط در چند روز گذشته است.

اگر صحبتهای رئیس اتاق بازرگانی رژیم که از وجود 5 میلیون بیکار و بیکار شدن 150 نفر در هر ساعت صحبت می کند را در نظر بگیریم، فاجعه ی دردناکی که قرار است اقتصاد مقاومتی خلیفه ارتجاع به مردم تحمیل کند بیشتر برملا می شود.

داده های صندوق بین المللی پول بر فاجعه پیش روی تاکید می کند. صندوق بین المللی پول روز سه شنبه 24 فروردین در گزارش خود از افزایش نرخ بیکاری در ایران خبر داد. 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست