فراسوی خبر... شنبه 26 دی

ادامه اعتصاب دانشجویان صنعت نفت و نهضت؛ "ما بیصواتیم"

لیلا جدیدی

هر روز بر اعتراضات اقشار گوناگون جامعه نسبت به بی عدالتی، بی قانونی و هرج و مرج در نظام ولایت فقیه می گذرد. در ردیف تازه ترین نمونه ها، 10 روز اعتراضات گسترده و پیگیر دانشجویان صنعت نفت قرار دارد که باید از آن یاد کرد.

با تصویب آیین نامه جدید استخدامی صنعت نفت و تاکید وزیر رژیم در این وزارتخانه مبنی بر لغو اولویت استخدام دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت با وجود تعهد قبلی، تعدادی از دانشجویان دانشکده های نفت اهواز، آبادان و تهران که اکثریت دانشجویان این رشته را شامل می شوند، دست به اعتراض و اعتصاب زدند. دانشجویان با خودداری از رفتن به کلاس، شرکت در امتحانات آخر ترم، امتناع از خوابیدن در خوابگاه و سر کردن شب در فضای سرد مقابل درب دانشگاه و سر آخر، اعتصاب غذا اعلام کردند که تا رسیدن به خواسته هایشان کوتاه نمی آیند.

جای شگفتی نیست که طرفهای آنها نخست با قولهای دروغین تلاش به پایان دادن این اعتراضات کردند و سپس به همین بهانه، اعتراضهای بعدی دانشجویان را غیر قانونی خواندند. با ادامه پایداری دانشجویان، فشار بر آنها نیز افزایش یافت و مسوولان رژیم تلاش کردند با تهدید معترضان به پرونده سازی، بازداشت و دستگیری، صدای آنها را خاموش کنند.

دانشجویان در مقابل این فشارها و دغل بازی دست به افشاگری زده و تلاش ناجیان دروغین حکومتی را رسوا کردند. آنها در بیانیه هایی تاکید کردند که بر کسب حقوق خود تاکید دارند و ناامیدی به امکان اشتغال در زمینه تخصص خود، آنها را که متحمل مخارج و زندگی در شرایط سخت و طاقت فرسا شده اند، نسبت به رفتن سر کلاس درس و ادامه تحصیل بی میل کرده است.

در واکنش به این اعتراضها، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت رژیم، شرایط استخدام را "نیاز، صلاحیت و داشتن حداقل سواد" اعلام کرد. دانشجویان نیز با راه انداختن نهضت "ما بیصواتیم" پاسخ مناسبی به اظهار نظر اکابری وی دادند. جامعه ایران گام به گام در مسیر کسب حقوق خود پیش می رود و در این راه رژیم جمهوری اسلامی را به درماندگی و هجو گویی کشانده است.

تجمع دانشجویان روز شنبه 26 دی در مقابل ساختمان وزارت نفت ادامه خواهد داشت. از خواسته های آنها حمایت کنیم.

 

 

بازگشت به صفحه نخست