فراسوی خبر چهارشنبه 26 اسفند

شب چهارشنبه سوری، آینه تنفر مردمی از ولی فقیه

زینت میرهاشمی

علیرغم توصیه های اجتهادی ولی فقیه و دیگر آخوندهایِ برآمده از قَعر قرون وسطا، جشن جهارشنبه سوری، این سنت دیرین مردمی در تهران و شهرهای دیگر برپا شد. گستردگی این جشن با شور و هیجان جوانان همراه با شعارهای فراوان علیه ولایت فقیه نشان داد که جوانان درست خلاف آنچه که ولی فقیه دستور می دهد عمل می کنند.

چند روز قبل از فرارسیدن شب چهارشنبه سوری، آخوندهای ریز و درشت و نیز ولی فقیه، با توسل به اسلام و حدیثهای متفاوت خواهان عدم برگزاری این جشن باستانی و مردمی شدند. ملاهای شب پرست که خود خرافه ترین پدیده عالم هستند، این جشن را خرافه اعلام کردند.

خامنه ای در وبسایت خود در روز دوشنبه 24 اسفند، در مورد جشن چهارشنبه سوری ضمن بر حذر داشتن مردم از برگزاری آن نوشت: چهارشنبه سوری هیچ مبنای شرعی ندارد. ناصر مکارم شیرازی روز سه شنبه سنت چهارشنبه سوری را خرافه و آداب نادانها اعلام کرد. آخوند عبدالله جوادی آملی، این جشن را خلاف عقل و شرع و آیت الله حسین بروجردی هرگونه آتش بازی و ترقه انداختن را حرام اعلام کرد.

جشن چهارشنبه سوری در زیر سیطره دیکتاتوری ولایت فقیه از جشنی باستانی فراتر رفته و به نمادی از مقاومت در برابر دیکتاتوری مذهبی تبدیل شده که هر سال پر شکوه تر از قبل برگزار می شود.  در این جشن همواره بین جوانان و نیروهای سرکوبگر برخورد صورت می گیرد. بر اساس گفته های سرکردگان نیروهای انتظامی رژیم در این روز، بیش از هزار نفر را دستگیر کرده است.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست