فراسوی خبر... دوشنبه ۲۶ مهر

نشست و مذاکره اما توسل به دست غیبی در حل بحران سوریه

لیلا جدیدی

روز شنبه ۲۵ مهر، یک میتینگ پنج ساعته بی سرو ته و برنامه ریزی نشده که از پیش بی هدفی و بی ارادگی آمریکا و پافشاری رژیم جمهوری اسلامی و روسیه بر کشتار مردم سوریه را نشان داشت، در لوزان بدون نتیجه و بیانیه پایانی خاتمه یافت.

قرار است آقای کری روز یکشنبه در لندن با همتاهای همفکر، گفتگوی بی نتیجه و غیر موثر دیگری داشته باشد که بشارت بیداری وجدان بشری هیچیک را نمی دهد.

شاید آمریکا و "همفکران" تصور می کنند بعد از مذاکرات آمریکا و روسیه برای آتش بس در سوریه که نتیجه صفر داشت، حالا دستی از غیب می آید و روسیه و همدست آن جمهوری اسلامی را که به بهانه مبارزه با تروریستها شکست انقلاب سوریه را هدف قرار داده اند، منقلب و پشیمان می کند.

شاید هم ایشان و دولت مطبوع شان تصور می کنند همان دست غیبی بحران آفرینی جمهوری اسلامی را هم پایان خواهد داد. آقای کری طی مصاحبه ای با مجله فارن افر در پاسخ به ادعاهای خامنه ای مبنی بر عدم اجرای برجام از سوی آمریکا گفته است "ما از اجرای برجام هم فراتر رفته ایم" و ابراز امیدواری کرده که رژیم ایران "به مرور زمان و به نحوی سازنده به جامعه ملل باز گردد و برای با ثبات کردن منطقه و به ارمغان آوردن صلح تلاش کند". وی در همین زمینه چالشهای بانکی رژیم را هم به شرط دست کشیدن از "دخالت در یمن، حمایت از اسد، پشتیبانی از حزب الله و تهدیدهای موشکی" میسر دانسته است.

اگرچه این پاسخ دندان شکنی به خامنه ای است، اما توسل به همان دست غیب بیش نیست، زیرا جمهوری اسلامی تکیه زدن به قدرت را تنها از راه بحران در خارج و سرکوب در داخل برای خود میسر کرده است.

اگر آقای کری و "همفکران" جدی بودند، همانطور که برای اشغال عراق و قتل عام مردم این کشور قدرت متشکل شدن داشتند، این بار در تلافی آن جنایت بزرگ برای پایان دادن به این جنایت همدست می شدند و به جای مذاکرات تصنعی و بیهوده، به بسیج برای پایان دادن به آنچه که مردم سراسر جهان به ادامه آن با هر شکل ممکن ابراز انزجار کرده اند، می پرداختند.

 

 

بازگشت به صفحه نخست