فراسوی خبر... ۲۷ دی

جمهوری اسلامی، به امید ترامپ، زیر پرتاب آخرین سنگ اوباما

لیلا جدیدی

در روزهای آخری که بارک اوباما باید صندلی هشت سال ریاست جمهوری را به دونالد ترامپ تحویل دهد، سنگ پایانی خود را به سمت جمهوری اسلامی پرتاب کرد.

وی روز جمعه ۱۳ ژانویه ۲۰۱۷ فرمان اجرایی مربوط به "وضعیت اضطراری ملی" علیه رژیم و پنج کشور دیگر را تمدید کرد. ریس جمهور آمریکا تاکید کرد که پاره ای از "اقدامات مشخص و سیاستهای حکومت ایران با منافع ایالات متحده در منطقه مغایر بوده و تهدیدی غیر معمول و فوق العاده برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می ‌آید." از این رو برخی از تحریمهای غیر هسته ای بر جا باقی می مانند.

اوباما خاطرنشان می کند که بنا به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی تمام تعهدات برجام را انجام داده و تحریمهای هسته ای لغو شده. با این حال وی تاکید کرده است، وضعیت اضطراری ملی اعلام شده درقبال ایران تداوم یابد تا در مقابله با تهدیدهای ایران، تحریمهای جامع علیه این کشور پا برجا باشد.

از سوی دیگر، وزارت امورخارجه امریکا در گزارشهای سالانه خود پیرامون وضعیت "تروریسم جهانی"، رژیم جمهوری اسلامی را "بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان" معرفی می کند و تحریمهایی علیه شماری از مقامهای رژیم و از جمله چند فرمانده سپاه پاسداران که در نقض حقوق بشر و سرکوبهای ۸۸ دست داشته است، اعمال کرده است.

روزنامه نیشن در گزارشی با عنوان "ایران خشمگین از اوباما چشم به ترامپ دوخته" این تصمیم اوباما را بهترین بهانه برای خصومت ورزی دوباره رژیم ایران با آمریکا توصیف کرده و می افزاید: "حسن روحانی از اوباما خواسته بود که از چنین اقدامی صرف نظر کند."

اگرچه این ممکن است تصور برخی از صاحب نظران در آمریکا باشد، اما واقعیت این است که باوجود تمام غرولندها و ابراز دروغین نارضایتیهای خامنه ای و باند او، آنطور که معلوم است حکومت در انجام برجام و کرنش در برابر فشارها کوتاهی نکرده و در عین حال تصور می کرده از این راه طرفهای خارجی از دیگر اعمال آن از جمله نقض حقوق بشر و اقدامات تروریستی چشم پوشی می کنند.

رژیم جمهوری اسلامی در همه زمینه ها شانس خود را کاسبکارانه تا آخرین لحظه می آزماید و در نهایت نیز زیر فشار سر تعظیم فرود می آورد. رژیم در نیرنگ بازی سازمان یافته نه تنها بازنده می شود، بلکه چهره بدنام اش را بیش از پیش تخریب و بی اعتمادی به خود را دوچندان می کند.

 

 

بازگشت به صفحه نخست