فراسوی خبر .... پنجشنبه ۲۸ دی

 

برای خامنه ای جان انسانها از نیشکر هفت تپه تا سانچی ارزش ندارد

زینت میرهاشمی

 

قیامهایی که از روز ۷ دی ماه آغاز شد، همچنان بیت خلیفه ارتجاع و سکانداران کشتی ورشکسته ارتجاع را می لرزاند . برآمد دفاع حقیرانه و بزدلانه حکومتیان از قتلهای در زندان تحت عنوانهای خودکشی، سکته و ایست قلبی ضعف حکومت را نشان می دهد. همچنان که مرگ زیر شکنجه و رها کردن جسد قربانیان در برابر درب خانه و یا در اطراف خانه نه از داشتن ثبات حکومتی بلکه دقیقا از موضع ضعف است.

رویدادهای چند روز اخیر بازتابی از ورشکستگی حکومت در هماوردی با مردمی است که بی باکانه در کف خیابان، فساد، دزدی، استثمار و چپاولگری حکومت را به چالش کشیدند  و جنبش ضد دیکتاتوری را به مرحله نوینی وارد کردند.

 

ضرب و شتم اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان اعتصابی کارگران نیشکر هفت تپه در دزفول، هنگام رفتن به خانه، توسط آتش به اختیاران ولی فقیه (نقابداران)، نهایت خشونت و بزدلی حکومتی است که تاب شنیدن هیچ صدایی را ندارد. جرم اسماعیل بخشی، دفاع از خواست کارگرانی است که حقوقهای عقب افتاده خود را می خواهند.

واقعیتهای بیان شده از زبان اسماعیل بخشی در مورد نیشکر هفت تپه و این که خود کارکران می توانند کارخانه را اداره کنند و احتیاج به مدیران بی لیاقت نیست به پَر قبای خامنه ای برخورده است.

کارگران نیشکر هفت تپه برای چندمین بار از روز دوشنبه ۲۵ دی ماه در پی عدم رسیدگی به خواسته هایشان و پرداخت نشدن حقوقهای عقب افتاده خود دست به اعتصاب زدند. همبستگی کارکران اعتصابی در دفاع از اسماعیل بخشی، درس بزرگی به بزدلانی است که با چراغ خاموش و نقاب می خواهند صدای حق طلبانه آنها را قطع کنند.

 

در هفته ای که گذشت، کشتی سانچی و ۳۲ سرنشین کشته شده آن، به صف قربانیان رژیم ولایت فقیه پیوستند. روز ۱۶ دی ماه کشتی سانچی، نفتکش با ۱۳۶ هزار تن نفت خام سبک با ۳۲ خدمه، با پرچم پاناما، با چراغهای خاموش به مقصدی مجهول (احتمالاً کره شمالی) .... در آتش سوخت و در آب فرو رفت. علاوه بر مجموعه سوالهایی که در مورد این حادثه تاسف آور مطرح است، اهمال کاری، نرساندن کمک و عدم تلاش برای نجات خدمه های کشتی را هم باید به این سوالها افزود. این حادثه بار دیگر آتش سوزی ساختمان پلاسکو را یادآوری می کند که رژیم ابزار مقابله با آتش سوزی بزرگ و توان خاموش کردن آن را نداشت. بنابرین اعتراض بازماندگان جان باختگان کشتی سانچی بر حق است. آنها به سران رژیم می گویند که ما احتیاج به همدردی شما نداریم.

ضمن تسلیت به بازماندگان خدمه کشتی سانچی، باید گفت تنها یک کمیته تحقیق بین المللی از کارشناسان مستقل می تواند معمای کشتی سانچی که با چراغهای خاموش و پرجم پاناما حرکت می کرد را کشف کند. 

 

برای پایوران رژیم و به خصوص خامنه ای تولید انبوه موشک بالستیک، حمایت از حوثیها، پر کردن جیب حزب الله لبنان و بشار اسد و ساختن هلتهای لوکس در عراق و تقویت تروریسم مهم تر از تهیه ابزارهای مناسب برای مقابله با رویدادهای غیر منتظره است.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست