فراسوی خبر... شنبه 28 فروردین

رابطه بین نقض حقوق بشر و سفرها و تفاهمات اقتصادی اروپا با رژیم

لیلا جدیدی

سفر آقای ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا با 60 نفر از تجار همراه برای چپاول ثروت مردم ایران یکی از سلسله دید و بازدیدهای همراه با امضای تفاهم نامه های چند میلیارد دلاری اقتصادی با کشورهای اروپایی است که همگی به همین هدف خیز برداشته اند. اما نقض حقوق شهروندان ایرانی همچنان چالشی در برابر هر دو طرف باقی مانده است. شاخ و برگهای انبوه موارد نقض حقوق مردم ایران و اعمال جنایتکارانه و غیر قابل انکار جمهوری اسلامی، براین مناسبات همچنان سایه ای سیاه افکنده است.

اگرچه گزارشهای پیاپی آقای احمد شهید پیرامون نقض گسترده حقوق بشر در ایران فاقد التزام عملی است، اما تحریمهای اخیر اتحادیه اروپا بر چهره های شاخص و کلیدی رژیم به عنوان عاملان اصلی نقض حقوق بشر و همچنین شرح 45 صفحه ای نقض حقوق بشر در ایران در گزارش سالانه اخیر حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا حقایقی را پیرامون الزامات ادامه روابط آشکار می کند.

اتحادیه اروپا روز 23 اردیبهشت، در آستانه سفر هیاتی از مقامهای بلندپایه این نهاد به ایران، تحریم علیه ۸۲ تن از کارگزاران رژیم را که شامل ممنوعیت سفر آنها به ۲۸ کشور عضو این اتحادیه و توقیف اموال و داراییهای شان می شود، به عنوان عاملان نقض گسترده حقوق بشر در ایران تمدید کرد.

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، غلامحسین محسنی اژه ‌ای، معاون اول رییس قوه قضاییه، حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدعلی جعفری، سرکرده سپاه پاسداران، علی سعیدی، نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، محمدرضا نقدی، سرکرده بسیج و سعید مرتضوی از جمله این 82 نفر هستند.

دو روز بعد، در گزارش وزارت خارجه آمریکا، به محدودیت آزادیهای مدنی و عدم وجود انتخابات آزاد، نقض آیین دادرسی، افزایش مجازات اعدام، بی اعتنایی به سلامت زندانیان، شکنجه و توهین به آنان، محاکمات غیرعادلانه، اتهام محاربه به مخالفان سیاسی و روزنامه نگاران، رفتار بد با همجنسگراها، مرگ در زندان، مجازات کودکان، محدودیتهای تحصیلی و فرهنگی و فعالیتهای صنفی، فساد مالی، تبعیضها علیه زنان و بسیاری دیگر ... اشاره شد.

شایان توجه است که گزارش نقض حقوق بشر در ایران 45 صفحه و در سوریه 55 صفحه است. این نزدیکی و گستره غیر قابل انکار نقض حقوق بشر در ایران پاسخی است به کسانی که به بهانه تبدیل نشدن ایران به سوریه، مردم را از اعتراض باز می دارند.

 

 

بازگشت به صفحه نخست