فراسوی خبر پنجشنبه 28 مرداد

 

خامنه ای مافوق قانون و قانون شکن

زینت میرهاشمی

 

خامنه ای به دولت روسیه اجازه داده تا از پایگاه نیروی هوایی در همدان برای استقرار هواپیماهای روسیه استفاده شود و بمب افکنهای روسی برای بمباران سوریه از این پایگاه پرواز خواهند کرد. این اقدام خامنه ای هم علیه منافع مردم ایران است و هم برخلاف قانون اساسی رژیم جمهوری اسلامی است. بر اساس اصل 146 قانون اساسی رژیم استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده های صلح آمیز باشد ممنوع است.

این برای بار اول نیست که ولی فقیه قانون اساسی ولایت خود را نقض می کند. خامنه ای بارها قانون اساسی و دیگر قوانین رژیم را زیر پا گذاشته است. این رویداد مرحله جدیدی از حمایت رژیم ولایت فقیه از تروریسم و جنگ در منطقه است. وجه دیگر این امر ضعف، زبونی و ورشکستگی رژیم است که در یک تعادل نابرابر نظامی وارد چنین معامله ننگین می شود.

 

برای روسیه استفاده از پایگاه هوایی در خاک ایران منافع زیاد دارد و به اهداف پوتین برای قدرقدرتی در خاورمیانه یاری می رساند.

وقتی روسیه به عنوان یک بازیگر قدرتمند نظامی در حمایت از اسد و سرکوب مردم سوریه به بهانه مبارزه با داعش وارد میدان بازیگران شد، رژیم ایران را از سکوی بازیگر اصلی به پیاده نظام ارتش روسیه تبدیل کرد. قبل از مداخله نظامی روسیه، تعادل قوا به زیان دیکتاتوری بشار بود و نیروهای نظامی خامنه ای در وضعیت ضعیفی بودند. انبوه تلفات پاسداران و مزدوران افعانی و عراقی سپاه قدس این وضعیت را نشان می داد. اما با شروع مداخله روسیه تعادل قوا تغییر کرد اما نه به سود رژیم ایران. مردم و انقلاب سوریه وارد جنگی نابرابر با نیروی هوایی روسیه، ارتش بشار اسد، پاسداران خامنه ای و نیروی ارتجاعی داعش شدند. در این جنگ نابرابر مردم سوریه با افت و خیزهایی همچنان به مقاومت خود ادامه می دهند و نیاز نیروی هوایی روسیه به پایگاههای هوایی در خاک ایران نشان می دهد که مقاومت مردم سوریه با وجود هزینه های زیاد ادامه دارد.

 

واکنشهای پایوران رژیم به توافق ننگین خامنه ای نشانه دیگری از بحران درون قدرت است. یکی از مجلس نشینان، حشمت الله فلاحت پیشه، در اختیار قرار دادن پایگاه هوایی به روسیه را نقض اصل 146 قانون اساسی دانست.

رئیس مجلس ارتجاع، قرار دادن پایگاه نظامی به روسیه را تکذیب کرد و این عمل را در چارچوب همکاری با روسیه در منطقه برای حل بحران تروریستی دانست.

ولایتی این عمل را غیر منتظره ندانسته و آن را جزیی از همکاری دفاعی با روسیه اعلام کرد.

در حالی که پایوران رژیم در مورد این رویداد سکوت کرده بودند، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که بمب افکنهایش روز 27 مرداد از پایگاهی در همدان برخاستند و به اهدافی در سوریه حمله کردند. این اتفاق هیچ معنی جز در اختیار گذاشتن پایگاه نظامی به یک قدرت خارجی ندارد و سخن پراکنی علی لاریجانی در رد این موضوع بی ارزش و بی اعتبار است.

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست