فراسوی خبر یکشنبه 28 تیر

 

پادزهر جام زهر، ادامه آشوبگری در منطقه

زینت میرهاشمی

 

اگر رژیم ولایت فقیه به توافق وین که برای اجرایی شدن به زودی به شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده خواهد شد پایبند باشد و آن را اجرا کند، حداقل برای دو دهه توانایی اش برای دستیابی به سلاح اتمی به میزان زیاد مهار می شود. خامنه ای پذیرش گردش چند هزار سانتریفوژ و ادامه تحقیق و توسعه از طرف مقابل را دلیل اقتدار می داند و حرفهای گذشته خود را به کلی فراموش کرده است.

حرفهای خامنه ای و روحانی در رقیق کردن اثرات زهر توافق جامع، مرغ پخته را هم به پوزخند وا می دارد، چه برسد به کسانی که چند خطی از متن توافق جامع را بخوانند. پاسخ خامنه ای برای برباد دادن صدها میلیارد دلار هزینه، در گردش نگاه داشتن تعدادی سانترفوژ و غنی سازی محدود است.

خامنه ای در سخن پراکنی خود در روز شنبه 27 تیر، با تاکید بر ادامه سیاست ماجراجویانه و آشوبگرانه در منطقه، موضع خود را در برابر پس لرزه های احتمالی اجرایی شدن توافق وین بیان کرد.

بر اساس حرفهای خامنه ای، قرار است پولهای بلوکه شده پس از دریافت برای بشار اسد، حزب الله لبنان، حوثیهای یمن و مزدوران رژیم در عراق هزینه شود. ذر فراسوی سخن پراکنی خامنه ای، جا خالی دادن او نشانه ترس از تاثیرات اجرایی شدن برجام است. زیرا تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی برای رژیم تضمین بقا بود. روشن است که اگر آژانس بین المللی انرژی اتمی بتواند اقدامات رژیم را راستی آزمایی کند و بر صلح آمیز بودن تاسیسات باقی مانده پس از توافق وین صِحِه بگذارد، توان خامنه ای برای آشوبگری در منطقه ضعیف خواهد شد و این چالشی است که خامنه ای اکنون در برابر آن گارد گرفته است.

بر این منظر رفتار و اعمال رژیم ولایت فقیه در منطقه پس از توافق جامع در وین هم برای خامنه ای اهمیت زیاد دارد و او فکر می کند ادامه آشوبگری در عراق، سوریه، لبنان، یمن و....می تواند پادزهر نوشیدن جام زهر در وین باشد.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست