فراسوی خبر... شنبه ۲۹ خرداد

دروغهای زمخت ظریف در باره سوریه و گفتگوهای اسلو فاش شد

لیلا جدیدی

محمد جواد ظریف ادعا کرد که در دیدار اخیر خود با جان کری از مذاکره در باره سوریه (یا همان "عقبه استراتژیک نظام") خودداری کرده، اما دروغی که او ویژه دوستان تروریست رژیم بافته بود را خبرگزاریهای خارجی آشکار کردند. از آن فراتر، ادعای دیگر وی مبنی بر اینکه "مردم سوریه باید خودشان در مورد کشورشان تصمیم بگیرند"، در کنار گفته های فاش شده جان کری، واقعیت دیگری را نشان می دهد.

خبرگزاریها از جمله واشنگتن پست، الجزیره و چند خبرگزاری بین المللی دیگر، سخنان کری و ظریف را در باره سوریه انعکاس دادند. آنها از جمله این گفته آقای کری را منتشر کردند که یک روز بعد پس از گفتگوی ۷۰ دقیقه ای با ظریف در اسلو اعلام کرد، در باره اجرای آتش بس و کمک رسانی به مردم محاصره شده و "راه های عملی آن" با ظریف گفتگو کرده است.

شایان توجه آنکه این مذاکرات ادامه مذاکرات برجام در سال ۲۰۱۵ بود که آن زمان هم آقای ظریف به دروغ همین ادعا را کرده بود و خبرگزاریها آن را "تضاد بین گفته های ظریف و کری" اعلام کردند.

به تازگی آقای کری روسیه را نیز تهدید کرده است که بداند "صبر و تحمل آمریکا نامحدود نیست". او گفته است: "صبر ما برای اینکه مسوولیت اسد را در این اوضاع به گردن بگیرید، بسیار محدود است."

در واقع گمان می رود که این تهدید هم کارآمد بوده و روسیه پس از آن آتش بس را اجرا می کند.

از سوی دیگر، ظریف در جریان همین سفر، در آلمان پس از ملاقات با آقای اشتاین مایر و خوردن افطاری، از "گفتگو در باره مسایل منطقه ای" خبر داد. البته اگر جان کری ویدیویی حضور داشته، بی شک چنین مذاکره ای حلال بوده است.

جمهوری اسلامی انقلاب مردم سوریه را که بیش از پنج سال پیش با بهار عرب آغاز شد و هنگامی که نزدیک به هشتاد درصد کشور در دست معترضان بود و اسد به مرز سرنگونی رسیده بود، با ریختن خوراک اسلحه و مزدور در شکم رژیم اسد نابود کرد. در این ادعا که "سرنوشت سوریه را مردم باید تعیین کنند" واقعیتی نهفته است که هیچ سنخیتی با گوینده دروغگویش ندارد. 

 

 

بازگشت به صفحه نخست