فراسوی خبر ... شنبه ۳۱ شهریور

 

بن بست رژیم در لایحه FATF

زینت میرهاشمی

 

سرنوشت لایحه اف، ای، تی، اف، به یکی از معضلات جدی رژیم تبدیل شده است. عدم پیوستن رژیم ولایت فقیه به کنوانسیون گروه اقدام مالی که مربوط به آسان سازی تسهیلات بانکی بین المللی بین کشورها بر اساس شفاف سازی مبادلات بانکی و مبارزه با پولشویی است، بر خلاف حرفهای ذوب شدگان در ولایت، نوعی خود تحریمی از طرف رژیم است.

پیوستن به این کنوانسیون، قرار نگرفتن در لیست سیاه و در نتیجه کمک به سهل شدن مناسبات بانکی با کشورهای دیگر خواهد بود. با پیوستن به این کنوانسیون، مبادلات پولی از طریق بانکها زیر ذره بین رفته و کمکهای هنگفت مالی به گروههای تروریستی مانند حزب الله لبنان و یا گروههایی که اسمشان در لیست نروریستی سازمان ملل  است با مانع روبرو شده و این یک ریسک بزرگ در حد نوشیدن جام زهر برای جمهوری اسلامی است.

بر همین منظر قبول یا عدم قبول قوانین مربوط به گروه اقدام مالی دو راهکار را در مقابل حاکمیت قرار می دهد:

 اول، دست کشیدن از کمکهای مالی به گروههای تروریستی از طریق بانکها و شفاف سازی مبادلات بانکی و وارد شدن به این گروه که نتیجه آن اعتماد سازی بانکی با کشورهای دیگر است.

دوم، عدم پیوستن به این کنوانسیون و ادامه حمایت مالی از گروههای تروریستی.

 

از آن جایی که عدم پیوستن به این کنوانسیون که منجر به قرار گرفتن در لیست سیاه گروه اقدام ویژه شده و این موضوع تبعاتی در پی خواهد داشت، خامنه ای و ذوب شدگان در ولایت باید به نوعی وارونه آن را تفسیر کرده و عدم امضای آن را توجیه کنند.

طومار دفتر تحکیم وحدت، تشکل دانشجویی ذوب شده در و لایت، که روز آدینه ۳۰ شهریور در نمایش نماز جمعه برای امضا گیری از شرکت کنندگان پخش شد، نمایی از بن بست رژیم پیرامون این موضوع است. طوماری که قرار است به عنوان مخالفت امت همیشه در صحنه ملاک قرار گیرد، بر اساس ماهیت حاکمیت بر اهمیت حفظ گروههای تروریستی با کمک مالی برای نظام انگشت گذاشته و آن را مولفه قدرت دانسته که قرار است با این لایحه زیرابش زده شود.

در بیانیه آمده است که این لایحه هدفی جز خالی کردن دست نظام اسلامی از مولفه های قدرت ندارد.. این بیانیه که به دروغ بحران ارزی و کاهش ارزش ریال را به این لایحه که تا کنون تصویب و اجرایی نشده وصل کرده، تصویب آن را به درستی لو رفتن قسمتی از اطلاعات پولی و مالی کشور اعلام کرده است.

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست